0آخرین بروزرسانی:شنبه 05 آذر 1401

میلگرد، یکی از پرکاربردترین مقاطع فولادی در صنعت و سازه‌ها به شمار می‌رود و با توجه به نقش کلیدی آن، کارخانه ‌های تولید کننده میلگرد در شمار مهم‌ترین واحدهای صنعتی تولیدی قرار می‌گیرند. ما در این بخش قصد داریم شما را با تولید کنندگان برتر میلگرد فعال در کشور آشنا سازیم. مراکز تولیدی بیان شده، ضمن داشتن سابقه طولانی مدت در این عرصه، محصولات باکیفیتی را نیز روانه بازار های داخلی و خارجی کرده اند. کارخانه های تولید کننده میلگرد ایرانی، علاوه بر تامین نیاز داخلی، قادر به تولید محصولات باکیفیت برای بازار های خارجی هستند. بنابراین برای شناخت کافی از این مراکز، تا انتهای این مطلب با ما همراه باشید.

برترین تولید کنندگان میلگرد

کارخانه‌های تولید کننده میلگرد زیادی در داخل کشور توسعه یافته‌اند، اما تنها چند نام در این عرصه می‌درخشد. مجهز بودن به تکنولوژی روز، آزمایشگاه‌های کنترل کیفی و نیروی کار متخصص را می‌توان عوامل موفقیت دراین زمینه عنوان کرد؛ این مجموعه ها با تولید محصولات باکیفیت طبق استانداردهای داخلی و بین المللی، نیاز بازار را به این مقطع تامین می‌کنند و مازاد آن را به کشورهای خارجی صادر می‌نمایند. 

طبق نظر کارشناسان گرفت:

"شناخت بهترین کارخانه‌های تولید کننده میلگرد باعث انتخاب بهتری هنگام خرید میلگرد می‌شود؛ همچنین این محصول گرد تو پر با ویژگی‌ها و قیمت‌های متفاوتی در کارخانه‌ها تولید می‌شود زیرا مرغوبیت و مواد اولیه استفاده شده در کارخانه‌های تولید کننده میلگرد متفاوت است. شایان ذکر است که تمامی این محصولات در استانداردهای ملی و بین المللی تولید می‌شوند."

در ادامه به لیستی از تولید کنندگان خواهیم پرداخت، که توانسته‌اند عنوان "برتر" را به خود اختصاص دهند.

 • کارخانه ذوب آهن اصفهان
 • کارخانه فولاد زاگرس
 • کارخانه فولاد میانه
 • کارخانه ظفر بناب
 • کارخانه فولاد صنعت بناب
 • مجتمع فولاد خراسان
 • کارخانه فولاد راد همدان
 • کارخانه فولاد آناهیتا گیلان
 • کارخانه فولاد کوثر اهواز
 • مجتمع فولاد شاهرود
 • کارخانه کیان فولاد ابهر
 • کارخانه فولاد امیرکبیر
 • کارخانه فولاد بافق یزد
 • کارخانه فولاد البرز ایرانیان

کارخانه فولاد ذوب آهن اصفهان

این مجموعه در 45 کیلومتری جنوب غربی اصفهان قرار دارد. شرکت ذوب‌آهن اصفهان، اولین و بزرگ‌ترین کارخانه تولید کننده میلگرد و فولاد ساختمانی و ریل در ایران، همچنین بزرگ‌ترین مرکز تولید کننده محصولات طویل در خاورمیانه است. تولیدات این شرکت، ظرفیتی بالغ بر 3 میلیون و 600 هزار تن فولاد دارد و شامل انواع مقاطع فولاد ساختمانی و صنعتی می‌شود. واحد‌های تولیدی ذوب‌آهن اصفهان در سال 1346، فعالیت خود را شروع کردند. بخش فولاد و مهندسی این مرکز در دی ماه 1351، با ظرفیت بالغ بر 550 هزار تن درسال آغاز به کار نمود.

 با توسعه بخش‌های مختلف آگلومراسیون، کک سازی، فولاد‌سازی، نورد و... ظرفیت این مرکز به 1 میلیون و 900 هزار تن فولاد در سال رسید. پس از سال‌های جنگ تحمیلی این کارخانه توانست به ظرفیت 2 میلیون تن در سال دست پیدا کند. تالار افتخارات این واحد تولیدی پر از دستاورد‌های داخلی و بین المللی است.

 • دریافت گواهی‌نامه استاندارد تولید با بالاترین سطح کیفیت
 • گواهی‌نامه مطابقت میلگرد‌های Grade B500B,BS 4449:2005 از شرکت انگلیسی UK CARES
 • گواهی‌نامه سیستم مدیریت کیفیت ISO 9001 در زمینه تولیدات شمش از جمله این دستاورد‌ها به شمار می‌روند.

 

کارخانه ذوب آهن اصفهان

 

قیمت میلگرد ذوب ‌آهن اصفهان، باوجود کیفیت بالا هم­سطح با دیگر مراکز تولید کننده است. محصول میلگرد این کارخانه در مدل‌های ساده و آج‌دار و در دو نوع دوکی و یکنواخت، طبق استاندارد ملی 3132 روانه بازار می‌شود.

کارخانه فولاد زاگرس

شرکت صبا فولاد زاگرس در شهرستان بروجن واقع در استان چهارمحال بختیاری در سال 1393 احداث شد که سالیانه 420 هزار تن محصولات فولادی تولید می‌کند. این کارخانه در فاز دوم به تولید شمش فولادی اقدام نموده که به موفقیت نیز رسیده است. این کارخانه تولید کننده میلگرد اکنون در مرحله عقد قرارداد برای خرید ماشین آلات خط ذوب و ریخته‌گری است. برای مشاهده قیمت میلگرد زاگرس به لیست قیمت مرتبط در سایت مراجعه کنید.

 

کارخانه فولاد زاگرس

 

کارخانه فولاد میانه

در بخش شمال غربی کشور، فولاد میانه (آذربایجان) یکی از مجهز‌ترین و بزرگ‌ترین کارخانه‌های تولید کننده میلگرد به شمار می‌رود. این مجموعه از سال 1379 آغاز به کار کرد و تا به اکنون توانسته‌ میلگرد میانه را در دسته محبوب‌ترین و با کیفیت‌ترین محصولات داخلی جای دهد. این مجموعه ظرفیتی بالغ بر 550 هزار تن در سال محصولات فولادی دارد.

از این حیث، مجتمع میانه سهم بزرگی از تولید فولاد را به خود اختصاص می‌دهد. میلگرد کارخانه فولاد میانه، تحت استاندار‌د‌های بین المللی ISO18001­­– DIN 488– DIN 1013 تولید می‌شود. همچنین استفاده از مدل ارزیابی کیفیت INQA را می‌توان یکی از ویژگی‌های شاخص این مجتمع دانست که به کمک آن از سایر‌ واحد‌های تولیدی پیشی گرفته است.

محصول میلگرد این کارخانه در دو مدل ساده و آج‌دار بوده که سایزهای مدل ساده، 14 الی 50 میلی‌متر و مدل آج‌دار، در سایز‌های 10 الی 32 تولید می‌گردد. اخذ گواهی‌نامه‌های ISO 45001 ،ISO 14001 و ISO 9001 در زمینه‌های سلامت محیط زیست و رضایت‌مندی مشتریان بخش کوچکی از موفقیت‌های این واحد تولیدی است. برای مشاهده قیمت میلگرد میانه به صفحه مربوطه در سایت مراجعه کنید.

 

نمایی از کارخانه فولاد میانه

 

کارخانه ظفر بناب

فاز اول مجتمع فولاد بناب در سال 1389 و شهرک صنعتی سهند استان آذربایجان شرقی احداث گردید. این مرکز ابتدا به ظرفیت تولیدی سالانه 200 هزارتن مقاطع فولادی رسید. پس از آن با تلاش شبانه‌روزی مدیران و پرسنل متخصص، فاز دوم در سال 1390 تاسیس شد. با بهره‌برداری از این فاز، ظرفیت کارخانه ظفر بناب مرز 300 هزار تن در سال را رد نمود. مجموعه صنعتی فولاد ظفر بناب سهم قابل توجهی از تولیدات فولاد شمال‌غرب کشور را به خود اختصاص داده است. عناوین و افتخارت این مرکز تولید فولاد عبارت‌اند از:

 • واحد نمونه استاندارد (تنها شرکت فولادی کشور)
 • دریافت و اخذ پنج گواهینامه بین المللی ایزو (ISO)
 • واحد نمونه صنعتی استان آذربایجان شرقی در سال ۹۳
 • واحد نمونه صادرات استان آذربایجان شرقی در سال ۹۸

میلگرد کارخانه ظفر بناب در دو مدل ساده و آج‌دار که در اند‌ازه‌های 8 الی 32 بر اساس استاندارد ملی 3132 وارد بازار می‌شود. همچنین استفاد از برترین تجهیزات در تولید میلگرد این مرکز، موجب شده است که محصول خروجی از کیفیت بالایی برخوردار باشد. برای مشاهده قیمت میلگرد بناب به لیست قیمت مربوطه در سایت مراجعه کنید.

 

نمایی از کارخانه ظفر بناب

 

کارخانه فولاد صنعت بناب

مجتمع فولاد صنعت بناب با نام تجاری شاهین بناب در سال 1383 و در شهرستان بناب واقع در استان آذربایجان شرقی احداث گردید. این کارخانه با هدف تولید انواع میلگرد و گسترش رونق اقتصاد صنعتی در سال 1386 به بهره‌برداری رسید. ظرفیت اسمی این کارخانه در بخش نورد گرم مقاطع فولادی به 1900.000 تن و در بخش ریخته‌گری به 500.000 تن در سال می‌رسد. برای مشاهده قیمت میلگرد شاهین بناب به لیست قیمت مرتبط در سایت مراجعه کنید.

مجتمع فولاد خراسان

این مجتمع در 15 کیلومتری شمال غربی نیشابور واقع شده است. مجموعه فولاد خراسان را می‌توان جزء بزرگ‌ترین کارخانه‌های تولید کننده میلگرد داخلی برشمرد. محصول میلگرد آن با نام میلگرد نیشابور معروف بوده است که تحت استاندارد ملی 3132 و در سه مدل ساده، آج‌دار-جناقی و آج‌دار-مارپیچ تولید می‌شود. استفاده از روش‌های نوین در تولید میلگرد نیشابور، باعث شده که خواص مکانیکی آن به صورت قابل توجهی بهبود یابد. با وجود کیفیت بالا، قیمت میلگرد نیشابور در تراز با دیگر مراکز شاخص تولید کننده میلگرد قرار دارد.

 

کارخانه فولاد خراسان

 

توفیقات و افتخارات مجتمع فولاد خراسان به قدری بوده که لیست کامل آن‌ در این مطلب نمی‌گنجد، اما به چند مورد مختصر برای آشنایی بیشتر با این مرکز اشاره می‌کنیم.

 • دریافت گواهی‌نامه استاندارد بین المللی Gost، از معتبرترین گواهی‌نامه‌ها جهت محصولات صادراتی، توسط این مجموعه در خرداد ماه 1394
 • کسب نشان شایستگی در ششمین جایزه ملی مدیریت فناوری و نوآوری در اسفند ماه 1397
 • اخذ تندیس برنزین سطح (C3) استاندارد 34000 جایزه ملی منابع انسانی در دی ماه 1398
 • کسب عنوان صادر کننده برتر استانی برای ششمین بار در میان تولیدکنندگان و صنایع استان خراسان رضوی با حضور وزیر صمت و استاندار خراسان رضوی

کارخانه فولاد راد همدان

یکی از کارخانه‌های تولید کننده میلگرد که در این حوزه موفق بوده است شرکت فولاد راد همدان است که در سال 1390 در شهرک صنعتی ویان همدان احداث گردید. این کارخانه در سال 1396 به بهره‌برداری رسید و ظرفیت تولیدی آن به سالانه 500 هزار تن مقاطع فولادی می‌رسد. محصولات تولیدی این مجموعه بر اساس استاندارد‌‌های ملی و اروپایی است؛ چرا که تجهیزات کارخانه خود را از شرکت‌های ایتالیایی و آلمانی تأمین می‌کند. برای مشاهده قیمت میلگرد راد همدان به لیست قیمت مرتبط در سایت مراجعه کنید.

 

کارخانه فولاد راد همدان

 

فولاد آناهیتا گیلان

در رده پنجم از لیست‌ برترین کارخانه‌های تولید کننده میلگرد، مرکز فولاد آناهیتای گیلان قرار دارد. شروع فعالیت در حوزه تولید میلگرد این کارخانه را می‌توان از سال 1389 دانست. گستره تولید میلگرد مجتمع فولاد آناهیتا گیلان، شامل میلگرد‌های آج  340 و آج 400 ، تحت استاندارد روسی GOST 5781 و استاندارد ملی 3132 می‌شود.

مجمتع آناهیتا ظرفیت تولیدی بالغ بر 320 هزار تن میلگرد را در سال دارد. محصولات خروجی این کارخانه، قبل از عرضه، مهر تایید کیفیت واحد کنترل کیفی را دریافت کرده و سپس روانه بازار‌ می‌شوند. شرکت فولاد آناهیتا گیلان با برخورداری از نیروهای متخصص، جوان و کارآمد، موفق به دریافت نشان شایسته ملی و کسب لوح 5 ستاره از سوی وزارت صمت در سال 1396 گردید. همچنین این مجموعه در راستای تسریع حمل­و­نقل، اقدام به راه­اندازی ناوگان حمل­و­نقل اختصاصی خود کرده است. برای مشاهده قیمت میلگرد آناهیتا گیلان به صفحه مربوطه در سایت مراجعه کنید.

 

کارخانه آناهیتا گیلان

 

شرکت فولاد کوثر اهواز

از تولید کنندگان برتر میلگرد‌، می‌توان به کارخانه تولید کننده میلگرد فولاد کوثر اهواز اشاره کرد که در سال 1342 وارد عرصه تولید محصولات فولادی شد. مجتمع فولاد کوثر روزانه برای تعداد زیادی از جوانان به صورت مستقیم و غیر مستقیم اشتغال ایجاد کرده است. این مجتمع را می‌توان یکی از بزرگ‌ترین مراکز تولیدی انواع میلگرد ساده، آج‌دار و نبشی فولادی دانست.

ظرفیت کارخانه در حال حاضر حدود 1 میلیون و 435 هزار تن در سال محصول فولادی و 430 هزار تن شمش فولادی است. همانطور که بیان شد میلگرد تولیدی این کارخانه به صورت ساده و آج‌دار بوده و در سایز‌های 14 الی 40 میلی‌متر عرضه می‌شوند. از دیگر خروجی‌های مجموعه فولاد کوثر، می‌توان مفتول ساده و آج‌دار در سایز 5.5 الی 12.5 میلی‌متر را نام برد. معمولا قیمت میلگرد اهواز، به عنوان مبنای اصلی قیمت‌گذاری در بازار‌ به شمار می‌رود چرا که محصولات این مرکز طرفداران فراوانی دارد.

 

کارخانه کوثر اهواز

 

مجتمع فولاد شاهرود

این کارخانه در کیلومتر 12 جاده شاهرود به دامغان واقع شده است. خط تولید این مجتمع توانایی تولید 200 هزار تن میلگرد و نبشی را دارد، این کارخانه به دلیل نداشتن خط تولید wireroad قادر به تولید میلگرد با سایز 8 میلی‌متر نیست. میلگردهای تولید این مجتمع در سایزهای 10 تا 32 میل به دو صورت ساده و آجدار است. برای مشاهده قیمت میلگرد شاهرود به لیست قیمت مرتبط در سایت مراجعه کنید.

 

کارخانه شاهرود

 

کارخانه کیان فولا ابهر

کارخانه کیان فولاد ابهر واقع در شهرستان ابهر زنجان که در سال 1394 به بهره‌برداری رسید، یکی از کارخانه‌های تولید کننده میلگرد است. این کارخاته سالیانه 200 هزار تن محصولات فولادی را به صورت شاخه‌ای و کلاف کم آلیاژی و کم کربنی به تولید می‌رساند. علامت اختصاری KFA-TC بر روی میلگرد‌های این کارخانه حک شده و آج‌های آن به صورت 7 و 8 است. برای مشاهده قیمت میلگرد ابهر به لیست قیمت مرتبط در سایت مراجعه کنید.

 

کارخانه ابهر

 

کارخانه فولاد امیرکبیر

شرکت فولاد امیرکبیر خزر واقع در زمین 15 هکتاری واقع در استان گیلان با هدف تأمین بخشی از محصولات فولادی کشور در سال 1383 به بهره‌برداری رسید. این کارخانه تا کنون دو خط تولید میلگرد آجدار سایز 8 تا 32 را در انواع گرید‌ها راه‌اندازی کرده است. علاوه بر این، کارخانه فولاد امیرکبیر، تولیدات خود را در سطح کشور‌های منطقه نیز رسانده است. برای مشاهده قیمت میلگرد امیرکبیر به لیست قیمت مرتبط در سایت مراجعه کنید.

 

کارخانه فولاد امیرکبیر

 

فولاد بافق یزد

 مجتمع فولاد بافق یزد نسبت به دیگر کارخانه‌های تولید کننده میلگرد و محصولات فولادی، سابقه تولیدی کم‌تری دارد. این مجموعه در سال 1394 و توسط سرمایه‌گذاری بخش خصوصی تاسیس گردید. استفاده از نیروی متخصص، به‌روزترین تجیهزات و مجاورت با معدن سنگ آهن مرکزی ایران، موجب شد که این مرکز به ظرفیتی بالغ بر 550 هزار تن در سال مقاطع فولادی برسد. میلگرد‌های A3 در سایز 8 به صورت 4 شاخه، سایز 10 به صورت 3 شاخه، سایز 14 به صورت 2 شاخه و سایز‌های 16 الی 32 در مدل تک شاخه از عمده محصولات این کارخانه هستند. 

به کارگیری تکنولوژی روز اروپا برای تولید محصولی در ابعاد و تلرانس استاندارد، باعث افزایش کیفیت میلگرد فولاد بافق یزد شده است. از دیگر ویژگی‌های میلگرد بافق می‌توان به تولید آن طبق استاندارد ملی 3132 و CE:1922-CPR-9857 ، اشاره کرد. همچنین امکان تولید میلگرد با ابعاد مورد نیاز مشتری فراهم بوده و همجواری با جاده ترانزیت و شبکه ریلی، موجب تسریع حمل­و­نقل سفارشات مشتریان می‌گردد. برای مشاهده قیمت میلگرد بافق یزد به لیست قیمت مربوطه در سایت مراجعه کنید.

 

کارخانه بافق یزد

 

کارخانه فولاد البرز ایرانیان

شرکت فولاد البرز ایرانیان با نام تجاری faico (فایکو) در استان مازندران ، کیلومتر ۱۵ جاده ساری به مشهد واقع شده است .این شرکت با تولید انواع مقاطع فولادی با اشکال و ابعاد مشخص فعالیت خود را آغاز نمود و اکنون سالیانه بیش از ۱,۵ میلیون تن انواع مقاطع فولادی ساختمانی و صنعتی را به خط تولید رسانده است. از تولیدات مجموعه فایکو می‌توان به موارد زیر اشاره کرد:

 • میلگردهای صنعتی و ساختمانی با قطر ۸ الی ۳۲ میلی متر
 • انواع تیرآهن های سری IPN ،IPE 
 • ناودانی‌های سری UPN ،UPE 
 • نبشی های بال مساوی و نامساوی از ارتفاع مقطع ۸۰ الی ۳۲۰ میلی متر

محصولات فوق با استاندارد‌های ملی و بین‌المللی جهت صادرات روانه بازار‌ها شده و بخش قابل توجهی از این محصولات نیز کشور را از واردات آن بی نیاز نموده است . برای مشاهده قیمت میلگرد فایکو به لیست قیمت مرتبط در سایت مراجعه کنید.

سخن پایانی

در این مطلب سعی کردیم شما را با بخش گسترده ‌ای از بهترین کارخانه ‌های تولید کننده میلگرد آشنا سازیم. همانطورکه گفتیم، تعداد مجتمع‌های فولادی تولیدکننده میلگرد، باتوجه به وسعت بالای کشور و پراکندگی منابع معدنی، بالاست و برندهای مختلفی از این محصول را در بازار می توانیم مشاهده کنیم، چنانچه برند یا مجموعه ­ای را می ‌شناسید که در میان لیست تولید کنندگان برتر میلگرد در این مقاله ذکر نشده است، در بخش نظرات با ما و دیگر کاربران به اشتراک بگذارید.

تاریخ انتشار: شنبه 05 آذر 1401
برچسب ها :
اشتراک گذاری
دیدگاه کاربران 0 دیدگاه
گرفت
آسان و آنلاین
آدرس: تهران، پارک علم و فناوری تربیت مدرس
شماره تماس :
02128424838
برای اطلاع از آخرین قیمت های به روز محصولات میتوانید ما را در شبکه های اجتماعی دنبال کنید.
درباره گرفت

گرفت؛ به‌روزترین مرجع استعلام قیمت آهن آلات و کالاهای فولادی است که با مقایسه نرخ محصولات ارائه شده، توسط فروشندگان مختلف بازار، کمک می‌کند تا بتوانید بدون هدر رفت زمان، خریدی مطمئن و آسوده را با بهترین قیمت ترجمه نمایید.

enamad