کارخانه آریان فولاد

کارخانه آریان فولاد

وجود کارخانه‌های تولید محصولات و پروفیل‌های فولادی از الزامات یک کشور جهت تامین نیاز داخلی به‌منظور جلوگیری از خروج ارز است. خوشبختانه صنعت فولااد ایران، در پنجاه سال گذشته عملکرد قابل قبولی داشته است. مجتمع‌های فولاد در سراسر کشور احداث شده‌اند و هرکدام از آن‌ها در زمینه تولید بخشی از انواع مقاطع و پروفیل‌های آهنی فعالیت دارند. این کارخانه‌ها نه تنها نیاز داخل کشور را تأمین می‌کنند، بلکه نقش مهمی هم در ارزآوری و صادرات کشور دارند. یکی از این کارخانه ها در کشورمان، مجتمع آرین فولاد یا آریان فولاد بوئین زهرا است که در ادامه با این کارخانه و تولیداتش بیشتر آشنا می‌شویم.

معرفی کارخانه آریان فولاد

این کارخانه در زمینی به مساحت ۲۲۰ هزار متر مربع در حدفاصل جاده بوئین زهرا  اشتهارد در جنوب شرقی استان قزوین واقع شده است. این مجتمع در سال ۱۳۸۵ با هدف تولید انواع پروفیل‌های فولادی مثل میلگرد، نبشی، تیرآهن، ریل و ناودانی تاسیس گردید. در حال حاضر مجموعه دارای دو سایت تولیدی جداگانه است که با استفاده از دستگاه‌های  مدرن آلمانی، ایتالیایی و ژاپنی، محصولات متنوع و با کیفیتی را ارائه می‌کند.

بر اساس نظر کارشناسان گرفت:

"کارخانه آریان فولاد با توجه به نزدیک بودن به مرکز کشور، موقعیت جغرافیایی مناسبی را در بین شرکت‌های همتا داراست. محصولات پرکاربرد این کارخانه از قبیل میلگردهای ۱۰ تا ۳۲، در زمان اندک و مناسبی می‌تواند به‌دست مشتری‌ها برسد."

 

کارخانه آریان فولاد
کارخانه آریان فولاد

 

خطوط تولید و ظرفیت تولید

 این مجتمع، هم‌اکنون دارای ۵ واحد یا خط تولیدی است:

  • واحدهای ذوب و ریخته‌گری: شامل سه کوره مجزای قوس الکتریکی ۲۰ تنی، القایی ۲۰ تنی و القایی ۵۰ تنی است که به ترتیب با ظرفیت ۲۰۰هزار، ۳۰۰ هزار و ۵۰۰ هزار تن انواع بیلت، بلوم و شمش ساختمانی در سال را تولید می‌کنند.
  • واحدهای نورد مقاطع سنگین و نیمه‌سنگین: شامل دو خط نورد مقاطع مجزای شماره یک و دو بوده که در یکی از آن‌ها انواع نبشی، تیرآهن، ریل، ناودانی و تسمه فولادی با ظرفیت ۵۲۰ هزار تن در سال، و در دیگری انواع تسمه فولادی و نبشی سبک با ظرفیت ۵۲۰ هزار تن در سال را دارا هستند.
  • واحدهای تولید اکسیژن: شامل دو واحد مجزای تولید گاز صنعتی و اکسیژن است که ظرفیت تولید آن ۱۰۰۰ و ۵۰۰۰ نیوتن متر مکعب در ساعت است.
  • واحدهای نورد میلگرد:  شامل سه خط مجزای تولید میلگرد ساده و آجدار با ظرفیت سالانه ۱۹۸۰ تن (۷۸۰ + ۶۰۰ + ۶۰۰) است. 
  • واحدهای ماشین‌کاری و غلتک‌تراشی

محصولات تولیدی کارخانه آریان فولاد

این کارخانه از زمان احداث تاکنون، توانسته رضایت بسیاری از مشتریان را بخاطر عرضه مقاطع مقاوم با قیمت مناسب در سطح بازار جلب کند. محصولات کارخانه آرین فولاد، جزو کاربردی‌ترین مقاطع فولادی در صنایع مختلف، به خصوص ساخت و ساز، هستند. در این بخش به بررسی محصولات تولیدی این مجتمع فولادی خواهیم پرداخت. علاوه بر چهار محصول زیر انواع شمش‌های ساختمانی و آلیاژی، ریل‌های فولادی نیمه‌سنگین تا سبک و تسمه فولادی در این مجتمع تولید می‌شوند.

  • میلگرد آریان فولاد

میلگردهای مجموعه در گریدهای A2 و A3 در ضخامت‌های ۱۰ تا ۳۲ میلی‌متر و وزن تقریبی ۸ تا ۶۶ کیلوگرم تولید می‌شوند. تفاوت گریدهای A2 و A3 به نوع آج‌های آن‌ها برمی‌گردد. خطوط تولید این کارخانه، امکان تولید هر دو نوع استاندارد را دارند و این محصولات در اغلب موارد در بازار موجود هستند. معمولا سایزهای ۱۴ تا ۲۲ محصولات این کارخانه، بیشترین کاربرد را دارند.

  • نبشی آریان فولاد

این مجموعه از تولید‌کنندگان عمده نبشی در کشور است که نبشی‌هایی با ضخامت ۴۰ تا ۲۰۰ میلی‌متر تولید می‌کند. نبشی کارخانه آرین فولاد، علاوه بر ضخامت، ابعاد متفاوتی هم دارند. به همین دلیل پاسخگوی نیاز تمام سازه‌ها و صنایع هستند. نبشی‌های این کارخانه به صورت بال مساوی تولید می‌شوند و از استانداردهای روز داخل کشور و در سطح بین‌الملل برخوردارند. نرخ این نبشی‌ها وابسته به نوسانات روز قیمت آهن و فولاد، نرخ ارز و میزان عرضه و تقاضا تغییر می‌کند.

  • ناودانی آریان فولاد

ناودانی‌های نوع سنگین در این مجموعه با ضخامت‌های ۸۰ تا ۱۲۰ میلی‌متر تولید می‌شوند. خطوط تولید کارخانه آریان فولاد بوئین زهرا، بیشتر از اینکه به تولید ناودانی اختصاص پیدا کنند، مشغول تولید نبشی هستند. به همین دلیل کم‌تر پیش می‌آید که انواع ناودانی‌ این برند در بازار موجود باشد. با این حال، بسیاری از افراد بخاطر رضایتی که از تولیدات این کارخانه دارند، ناودانی‌هایشان را نیز از این برند خریداری می‌کنند و به دنبال انبارهایی می‌گردند که آن‌ها را موجود داشته باشند!

  • تیرآهن آریان فولاد

تیرآهن‌های H و I در کارخانه با ضخامت‌های ۱۴۰ تا ۲۷۰ ساخته می‌شوند. آرین فولاد بزرگ‌ترین تولیدکننده تیرآهن در کشور نیست؛ به همین دلیل بسیاری از فعالان بازار فولاد حتی نمی‌دانند که این محصول هم در لیست تولیدات کارخانه قرار دارد! سایزهای متوسط محصولات این کارخانه (۱۴ تا ۲۲) کاربرد بیشتری دارند و در اغلب موارد در بازار موجود هستند. برای بررسی قیمت روز این مقاطع فولادی، می‌توانید جداول موجود در صفحه قیمت تیرآهن این برند را چک کنید.

 

تیرآهن های تولیدی کارخانه آریان فولاد
تیرآهن های تولیدی کارخانه آریان فولاد

 

آدرس، شماره تماس و دیگر اطلاعات کارخانه

جهت کسب اطلاعات و تماس با مجموعه از طریق راه‌های زیر می‌توان با شرکت در ارتباط بود:

آدرس: جاده اشتهارد – بوئین زهرا، ۱۰ کیلومتر بعد از شهرک صنعتی اشتهارد

شماره تماس: ۸۴۳۳۶۰۳-۰۲۸۵

ایمیل: info@ariansteel.com

... بیشتر