کارخانه فولاد گیلان

کارخانه فولاد گیلان

در دنیای امروز، جهت تولید پروفیل‌های مورد استفاده در صنایع مختلف، نیاز مبرم به مواد اولیه فلزی امری بدیهی است؛ ساخت مقاطع عظیم فولادی از سنگ آهن وظیفه برخی کارخانه‌های مولد در هر کشور است. کارخانه فولاد گیلان یکی از پیشروترین مجموعه‌های تولیدی ورق‌های نورد شده به روش گرم و سرد در کشور بوده که در ادامه با این مجموعه بیشتر آشنا می‌شویم.

معرفی کارخانه فولاد گیلان

کارخانه فولاد گیلان، در سال ۱۳۸۲ در شهرک صنعتی رشت (جاده سراوان) در زمینی به مساحت ۶۰ هکتار، به منظور تولید انواع ورق فولادی نورد شده تاسیس گردید؛ این مجموعه اولین و بزرگترین واحد تولیدی خصوصی در زمینه کاری خود در کشور است.

 

کارخانه فولاد گیلان
کارخانه فولاد گیلان

 

این مجتمع، در صدد است با بهره‌گیری از افراد متخصص و کارآمد، با فضای کاری پویا در مسیر پیشرفت روزافزون قرار بگیرد تا بتواند عمده نیاز فولاد مصرف داخلی را برطرف و از خروج ارز از کشور جلوگیری کند.

خطوط تولید و ظرفیت تولید

در حال حاضر این مجتمع دارای دو واحد نورد گرم (مساحت ۳۲ هزار مترمربع) و نورد سرد (مساحت حدود ۳۰ هزار مترمربع) با ظرفیت‌های تولیدی مخصوص به‌خود است. ظرفیت تولید سالانه واحد نورد گرم بالغ بر ۵/۲ میلیون تن انواع ورق‌های نوردیده و واحد نورد سرد با ظرفیت تولید ۵۰۰ هزار تن انواع ورق‌های روغنی (آنیل) و Full Hard (ماده اولیه خطوط گالوانیزه) در سال است که در آینده‌ای نزدیک این مقدار ظرفیت، به ۸۰۰ هزار تن در سال افزایش خواهد یافت. همچنین این مجتمع فولادی در صدد است واحد تولید ورق گالوانیزه و ورق‌های رنگی را با ظرفیت ابتدایی ۱۵۰ هزار تن در سال، راه اندازی کند.

 

خط تولید کارخانه فولاد گیلان
خط تولید کارخانه فولاد گیلان

 

طبق نظر کارشناسان گرفت:

"پروفیل‌های مورد استفاده در صنایع مختلف مثل ساختمان‌سازی و صنایع سنگین، باید از کیفیت مطلوبی برخوردار تا جوابگوی نیازهای اصلی مصرف‌کنندگان باشند. این مسئله، خود نیاز به مواد اولیه مرغوب مثل ورق‌های فولادی باکیفیت دارد که مجتمع فولاد گیلان تأمین‌کننده این نیاز اساسی جامعه، با بالاترین دقت و کارایی است. ورق‌های نوردشده تولیدی این مجموعه در ابعاد و مدل‌های مختلف، سهم زیادی از بازار داخلی را به خود اختصاص داده‌اند."

محصولات تولیدی کارخانه فولاد گیلان

محصولات این مجتمع در دو واحد  نورد گرم و نورد سرد، تولید و عرضه می‌شوند.

  • نورد گرم

محصولات این واحد بیشتر شامل کلاف‌های فولادی (با نام تجاری HG) در چهار دسته ضخامت‌های ۲ تا ۱۵ میلی‌متر هستند.

  • نورد سرد

عمده تولیدات این واحد شامل موارد زیر هستند:

  • کلاف‌های اسیدشویی شده (PG)، در دو دسته ضخامت‌های ۲ تا ۵ میلی‌متر
  • کلاف‌های فول هارد (FG)، در هفت دسته ضخامت‌های ۲۸/۰ تا ۳/۳ میلی‌متر
  • کلاف‌های روغنی (CG)، در دوازده دسته ضخامت‌های ۳۰/۰ تا ۳ میلی‌متر

قیمت کلاف‌های کارخانه فولاد گیلان متأثر از عوامل کنترل‌کننده بازار از قبیل نرخ ارز، نوسانات قیمت آهن، ابعاد، ضخامت و گرید آن‌ها متفاوت بوده و دارای نوسان است.

همان‌طور که گفته شد، این مجموعه تولیدی درصدد راه‌اندازی واحد تولید ورق گالوانیزه در آینده‌ای نزدیک است.

 

ورق های تولیدی کارخانه فولاد گیلان
ورق های تولیدی کارخانه فولاد گیلان

 

آدرس، شماره تماس و دیگر اطلاعات کارخانه

علاقه‌مندان می‌توانند از طریق راه‌های ارتباطی زیر با شرکت در ارتباط باشند:

آدرس: رشت، جاده سراوان، انتهای ورودی دوم، شهرک صنعتی، مجتمع فولاد گیلان

شماره تماس: ۱۰-۳۳۳۸۸۳۰۰۱-۰۱۳

ایمیل: commercial@ferrogilan.com

... بیشتر