کارخانه فولاد ارگ تبریز

کارخانه فولاد ارگ تبریز

کارخانه‌های تولید مصنوعات فلزی در کشورهای توسعه یافته و صنعتی، نقش بسیار مهمی در انجام پروژه‌های راهبردی و عمرانی آن کشورها دارند. با افزایش نیاز بشر به‌ساخت سوله‌های صنعتی، ساختمان‌های مسکونی، جاده‌ها و پل‌ها، تأثیر مهم و حیاتی این مجموعه‌ها آشکارتر شده‌است. یکی از این کارخانجات در کشور ما، مجتمع فولاد ارگ تبریز است که قصد داریم در این مقاله به معرفی آن بپردازیم.

معرفی کارخانه ارگ تبریز

دفتر مرکزی شرکت ارگ، در سال ۱۳۸۶ در شهر تبریز، احداث گردید؛ زمین مجموعه در منطقه شهرک سرمایه‌گذاری خارجی، در سال ۱۳۸۷ خریداری و کارهای ساخت ساختمان‌ها و سوله‌های کارخانه، به سرعت انجام پذیرفت و سرانجام یک‌سال بعد،  کار خود را با افتتاح واحد ریخته‌گری چدن و داکتیل، رسماً آغاز نمود.

 

کارخانه فولاد ارگ تبریز
کارخانه فولاد ارگ تبریز

 

در سال ۱۳۸۹ به‌منظور تولید انواع میلگرد، واحد نورد شمش فولادی راه‌اندازی و در زمان کوتاهی با خرید ماشین آلات پیشرفته از کشور ترکیه، به بهره‌برداری رسید. بلافاصله پس از یک‌سال، این مجتمع به‌صورت آزمایشی، تولید میلگرد را آغاز و به سرعت با اخذ استانداردهای کشوری، به چرخه تولید این محصول پرکاربرد پیوست.

بر طبق نظر کارشناسان گرفت:

"میلگردهای A3‌ سایزهای ۸ تا ۲۰ میلی‌متری کارخانه ارگ تبریز، از مجبوب‌ترین و پرکاربردترین محصولات در بازار بوده که با نام تجاری حک شده FAT و در شاخه‌های ۱۲ متری، در بازار داخلی به فروش می‌رسند."

خطوط تولید و ظرفیت تولید

این مجتمع فولادی، برای رفع نیاز خود به مواد اولیه میلگردهای استاندارد، خطوط تولید شمش فولادی در سایز ۱۲۵ × ۱۲۵ را راه‌اندازی نمود. مجموعه ارگ با بهره‌برداری از این واحد تولیدی، چند هدف بلند مدت را دنبال می‌کرد. اول اینکه نیاز خود را به محصولات کارخانه‌های دیگر، به حداقل رساند. در مرحله بعدی با استخدام نیروهای فعال و متعهد، به یکی از کارآفرینان برتر منطقه شمال‌غرب کشور تبدیل شد. همچنین با راه‌اندازی واحد تولید میلگرد، قسمتی از نیاز داخلی ایران به این محصول را برطرف نمود تا علاوه بر خروج ارز، با صادر کردن مازاد تولید خود به کشوری مثل عراق، در زمینه ارزآوری نیز، کمک بزرگی به کشور کرده‌باشد. این مجموعه در حال حاضر، ظرفیت تولید ۱۴۰ هزارتن میلگرد آجدار در سال را داشته که همچنان در حال توسعه و افزایش تولید است.

محصولات تولیدی کارخانه ارگ تبریز

عمده تولید محصولات کارخانه در حال حاضر، به شرح زیر هستند:

  • میلگرد ارگ تبریز

این مجتمع فولادی، توانایی تولید میلگردهای آجدار در گرید‌های A2 و A3 با استاندارد ۳۱۳۲ ایران را داراست. بیشتر میلگردهای تولیدی کارخانه، از نوع  A3 با آج دوکی (۴۰۰) در ضخامت‌های ۸ تا ۳۲ میلی‌متری بوده که در بازار موجود هستند.

این محصولات با دارا بودن تنش نسبی ۱۴ درصد، از نوع میلگردهای خشک بوده که عمدتاً جهت مسلح نمودن بتن‌ها در سازه‌ها کارایی دارند و تا حد امکان باید از جوش‌کاری و خم‌کاری آنها، خودداری نمود. قیمت میلگرد ارگ تبریز با توجه به کیفیت بالای تولید، برای فعالین در پروژه‌های عمرانی، به‌خصوص در منطقه شمال‌غرب، بسیار مقرون به‌صرفه است.

 

خطوط تولید کارخانه فولاد ارگ تبریز
خطوط تولید کارخانه فولاد ارگ تبریز

 

  • شمش 5SP ارگ تبریز

شمش‌های فولادی پرآلیاژ 5SP ، از محصولات دیگر این مجموعه هستند که به دلیل انعطاف‌پذیری پایین، در سازه‌های تحت نیروی فشاری، استفاده نمی‌شوند. شمش‌ها با ذوب کردن سنگ آهن در کوره‌های قوس الکتریکی و قوس القایی، تولید می‌شوند. با توجه به نوسانات ارزی، قیمت شمش‌های 5SP ارگ تبریز نیز، دارای تغییراتی روزانه است.

آدرس، شماره تماس و دیگر اطلاعات کارخانه

راه‌های ارتباطی جهت علاقه‌مندان به این مجموعه به شرح زیر است:

آدرس کارخانه: تبریز، جاده صوفیان، شهرک سرمایه‌گذاری خارجی، خیابان آسیای ۲، اوپک غربی

شماره تماس: ۳۲۴۶۶۱۷۲-۰۴۱

ایمیل: info@foladarg.com

... بیشتر