کارخانه صبا فولاد زاگرس

کارخانه صبا فولاد زاگرس

کارخانه زاگرس یکی از جدید‌ترین کارنجات فعال حوزه مقاطع فولادی است که در استان چهار‌محال و بختیاری احداث و به بهره‌بردای رسیده است. این کارخانه که با یک فاز آغاز به کار کرده است، در حال گسترش بوده و برای تولید محصولات متنوع‌تر برنامه‌های طولانی مدت دارد.

احداث این کارخانه علاوه بر این که بر تأمین نیاز داخلی به مقاطع فولادی تأثیر‌گذار بوده است، توانسته در رونق کسب و کار در چهار‌محال و بختیاری نیز موثر باشد و فرصت‌های شغلی زیادی را برای بومیان این منطقه ایجاد کند، این موضوع را می توان یکی از نکات مثبت درباره کارخانه زاگرس دانست.

به گفته کارشناسان با تجربه گرفت:

“کارخانه صبا فولاد زاگرس، یکی از جدیدترین تولیدکنندگان میلگرد در شهرستان بروجن بوده که با کادری حرفه‌ای و استفاده از تجهیزات به‌روز توانسته تا محصولاتی باکیفیت بالا تولید کند. مجتمع صبا فولاد زاگرس با توانایی تولید 420 هزار تن در سال میلگرد آجدار 400 و 500 بخشی از نیاز بازار را تامین می‌کند.”

با ما در ادامه مقاله همراه باشید تا در مورد خط‌های تولید و محصولات این کارخانه بیشتر بدانید.

معرفی کارخانه زاگرس

تأسیس این کارخانه در 15 مرداد ماه سال 1393 و در شهرک سفید دشت واقع در شهرستان بروجن بوده است. خط مشی کارخانه زاگرس به گونه‌ای است که با تکمیل دو خط تولید این کارخانه و تولید با تمام ظرفیت، بتواند بخش مورد توجهی از نیاز داخلی را برای مقاطع فولادی برطرف کند.

 

کارخانه صبا فولاد زاگرس
کارخانه صبا فولاد زاگرس

 

در طراحی و ساخت فاز اول این کارخانه، پیمانکاران داخلی و خارجی دخیل بوده‌اند و خط تولید آن از شرکت‌‌های SIMENSE و CVS RM تهیه شده تا امکان تولید با کیفیت و قابل قبول را برای این کارخانه فراهم کند. اتکا به دانش بومی و به کار بردن ابزار آلات مناسب باعث شده تا کارخانه زاگرس، راندمان تولید بالایی را داشته باشد و کم‌ترین میزان آلودگی را برای طبیعت به همراه داشته باشد.

خط تولید و ظرفیت تولید

همان‌طور که اشاره کردیم این کارخانه با هدف دست‌یابی به دو فاز اصلی، تأسیس گردیده است و در حال حاضر و با بودجه‌ای که به آن اختصاص یافته است، فاز اول آن شروع به کار کرده و برنامه‌ریزی‌های مالی و تحقیقات برای راه اندازی فاز دوم آن نیز در دست انجام است.

در فاز نخست کارخانه زاگرس در هر ساعت 60 تن مقاطع فولادی به تولید می‌رسد که ظرفیت تولید سالانه آن را به عدد 420 هزار تن خواهد رساند. لازم به ذکر است که با افتتاح فاز دوم این پروژه، ظرفیت اسمی تولیدی این مجموعه بالاتر خواهد رفت و این کارخانه را به یکی از بزرگ‌ترین تولید کنندگان درون کشور تبدیل می‌کند.

 

خط تولید میلگرد کارخانه صبا فولاد زاگرس
خط تولید میلگرد کارخانه صبا فولاد زاگرس

 

محصولات تولیدی کارخانه زاگرس

در فاز اول کارخانه زاگرس، که به طور اختصاصی برای تولید میلگرد مورد استفاده است، دو نوع از این محصول ساخته می‌شود که شامل میلگرد آجدار 500 و 400 می‌شود. این دو محصول را در ادامه بررسی خواهیم کرد، اما لازم به ذکر است که برنامه ریزی انجام شده برای فاز دوم این کارخانه، تولید شمش‌های فولادی را برای این فاز مشخص کرده است.

  • میلگرد آجدار 500 زاگرس

ساخت این میلگرد با استفاده از تجهیزات به روز و دانشی بالا انجام می‌شود و این محصول را در رده میلگردهای بسیار باکیفین در بازار قرار می‌دهد. این محصول از تفاوت‌های ساختاری زیادی با نمونه‌های معمولی برخوردار است، از این رو قیمت میلگرد زاگرس در مقایسه با دیگر محصولات موجود در بازار، کمی بالاتر پیش‌بینی می‌شود.

 

میلگردهای کارخانه صبا فولاد زاگرس
میلگردهای کارخانه صبا فولاد زاگرس

 

  • میلگرد آجدار 400 زاگرس

این محصول دومین مقطع فولادیی است که توسط کارخانه زاگرس به تولید می‌رسد و از نظر روش ساخت شباهت‌های زیادی با نوع آجدار 500 دارد. همین موضوع باعث شده تا قیمت میلگرد آجدار 400 کارخانه زاگرس هم نسبتاً بالاتر از دیگر نمونه‌ها باشد.

آدرس، شماره تماس و دیگر اطلاعات کارخانه

در ادامه می‌توانید آدرس و مواردی که برای برقراری ارتباط با کارخانه زاگرس نیاز است را مشاهده کنید:

آدرس: کیلومتر 35 جاده بروجن – شهرک صنعتی سفید دشت

تلفن تماس و نمابر: 038-3141 و 038- 34264442

 ایمیل: saba.steel@gmail.com

... بیشتر