کارخانه شاهین بناب

کارخانه شاهین بناب

یکی از بزرگ‌ترین مجتمع‌های تولید میلگرد که بخش مهمی از نیاز ساخت و ساز و صنعت به میلگرد را تأمین می‌کند، کارخانه شاهین بناب آذربایجان است. این مجتمع از چند واحد مستقل برای تشکیل شده و انواع مختلف مقاطع فولادی را در بازار عرضه می‌کند. کیفیت بالای محصولات شاهین بناب و دسترسی آن به مسیرهای حمل و نقل زمینی و ریلی جزو مهم‌ترین مزیت‌های این کارخانه محسوب می‌شود.

معرفی کارخانه شاهین بناب

شاهین بناب صرفا یک کارخانه نیست و به عنوان یک هلدینگ در صنعت فولاد شناخته می‌شود. این مجتمع در سال ۱۳۸۳ تأسیس شد و به مرور زمان فعالیت خود را گسترش داد. در حال حاضر ۴ شرکت فولاد زیر به‌عنوان زیرمجموعه‌های این کارخانه فعالیت می‌کنند:

 • فولاد شاهین بناب
 • فولاد صنعت بناب
 • فولاد صنعت شهریار
 • فولاد صنعت سهند

پروژه گسترش فولاد شهریار از دیگر زیرمجموعه‌های کارخانه شاهین بناب است که با هدف اضافه کردن واحدهای جدید به کارخانه راه‌اندازی شده است. این پروژه کار خود را از سال ۱۳۸۶ آغاز کرده و همچنان در حال اجراست.

طبق نظر کارشناسان گرفت:

"کارخانه شاهین بناب، به عنوان یک هلدینگ فولادی با ظرفیت بالای تولید انواع محصولات فولادی توانسته تا به امروز پاسخگوی نیاز عمده بازار داخل کشور به مقاطع فولادی باشد. این کارخانه در سال 1383 در استان آذربایجان تاسیس شده و 4 شرکت فولادی به عنوان زیرمجموعه های این مجتمع فولادی فعال هستند."

 

کارخانه شاهین بناب
کارخانه شاهین بناب

 

خطوط تولید و ظرفیت تولید

همانطورکه در قسمت قبل گفتیم، کنسرسیوم شاهین بناب، ۴ شرکت وابسته دارد و هرکدام از آن‌ها خطوط و ظرفیت تولید منحصر به فردی دارند. در ادامه ظرفیت هرکدام از شرکت‌های وابسته را بررسی می‌کنیم.

 • ظرفیت واقعی فولاد شاهین بناب ۸۵۰ هزار تن میلگرد آجدار و ۳۰۰ هزار تن شمش فولادی در سال است. این کارخانه سه خط تولید برای میلگرد و یک واحد تولیدی برای شمش فولادی دارد.
 • فولاد صنعت بناب ۲ خط تولید نورد گرم دارد. این کارخانه محصولات مختلفی تولید می‌کند و ظرفیت آن به ۴۵۰ هزار تن در سال می‌رسد.
 • فولاد صنعت شهریار ۵ دستگاه کوره القایی دارد که ظرفیت هرکدام از آن‌ها ۲۰ تن است. این کارخانه همچنین ظرفیت تولید سالانه ۱۵۰ هزار تن شمش فولادی دارد.
 • فولاد صنعت سهند دو خط تولید نورد گرم با ظرفیت تولید سالانه ۴۵۰ هزار تن میلگرد آجدار ساختمانی دارد.

پروژه گسترش فولاد شهریار ظرفیت تولید کارخانه شاهین بناب را افزایش می‌دهد و در آینده‌ای نه چندان دور ظرفیت و تنوع محصولات این کارخانه بیشتر خواهد شد.

جالب است بدانید که واحدهای کارخانه شاهین بناب به واحدهای تولیدی محدود نمی‌شود. در این کارخانه آزمایشگاه‌هایی برای سنجش کیفیت مقاطع فولادی و بررسی استانداردهای آن‌ها وجود دارد. همچنین سایت فرآوری قراضه فولادی هم در این کارخانه فعال است.

 

محصولات کارخانه شاهین بناب توسط واحدهای آزمایشگاهی این کارخانه بررسی می شوند.
نمایی از کارخانه شاهین بناب

 

محصولات تولیدی کارخانه شاهین بناب

همانطور که پیش از این خواندید در این کارخانه بزرگ، خطوط تولید فعال بسیاری وجود دارد و محصولات مختلف را به بازار عرضه می‌کند. در ادامه توضیحاتی درباره مقاطع فولادی که در خانه تولید می‌شوند، توضیح می‌دهیم.

 • میلگرد شاهین بناب

یکی از محصولات اصلی تولید شده در کارخانه شاهین بناب، میلگرد ساختمانی است. در زیرمجموعه‌های این واحد صنعتی، انواع میلگرد آجدار در سایزهای مختلف تولید می‌شود. نورد گرم اصلی‌ترین روش تولید میلگرد در این کارخانه است. قیمت میلگرد شاهین بناب نوسان‌های بسیاری را تجربه می‌کند و کاربران پیش از خرید باید از طریق جدول روزانه آن را بررسی کنند.

 • تیرآهن شاهین بناب

هلدینگ شاهین بناب انواع تیرآهن معمولی و سبک را تولید می‌کند. این محصولات نیز مانند میلگرد به روش نورد گرم تولید می‌شوند. برای بررسی قیمت تیرآهن این برند، ابتدا باید مشخص کنید به کدام محصول نیاز دارید و سپس قیمت روز آن را در جدول ببینید.

 • نبشی شاهین بناب

کارخانه شاهین، نبشی‌های بال مساوی تولید می‌کند و به فروش می‌رساند که قیمت نبشی این کارخانه به عوامل مختلفی بستگی دارد.

 • ناودانی شاهین بناب

ناودانی‌‌های کارخانه شاهین بناب مشخصه منحصر به فردی ندارد و ساختار آن مانند ناودانی‌ استانداردی است که در بازار عرضه می‌شود.

 • شمش فولاد شاهین بناب

شمش‌های فولادی این کارخانه در واحدهای مختلف تولید می‌شوند و اندازه متفاوتی دارند. شمش فولادی واحد فولاد شاهین بناب ابعاد ۱۵۰×۱۵۰ میلیمتر و طول ۱۲ متر دارد. ابعاد شمش‌های فولاد صنعت شهریار نیز همین مقدار است، اما شمش‌های این واحد با طول ۶ متر تولید می‌شود.

 • محصولات فولادی آلیاژی شاهین بناب

این کارخانه مفتول‌های آلیاژی را نیز برای کاربردهای مختلف تولید می‌کند؛ البته محصولات فولادی آلیاژی این کارخانه به مفتول محدود نمی‌شود. به‌طورکلی واحدهای صنعتی این مجموعه در زمینه تولید آلیاژ فولاد هم فعال هستند.

 

میلگردهای تولیدی کارخانه شاهین بناب
میلگردهای تولیدی کارخانه شاهین بناب

 

آدرس، شماره تماس و دیگر اطلاعات کارخانه

این هلندینگ در شهرک صنعتی بناب آذربایجان شرقی واقع شده است، اما مشتریان می‌توانند از طریق دفتر تهران و تبریز نیز با مسئولان مجموعه در ارتباط باشند. در ادامه راه‌های ارتباطی با کارخانه و دفترها را بیان می‌کنیم.

آدرس کارخانه: آذربایجان شرقی، ۵ کیلومتری بناب، شهرک صنعتی بناب

تلفن کارخانه: ۳۷۷۸۰۶۱۰-۰۴۱

آدرس دفتر تبریز: تبریز، ولی عصر، خیابان ابن‌سینا، بن بست بوعلی سینا، پلاک ۱۱

تلفن دفتر تبریز: ۳۳۲۶۲۷۱۷-۰۴۱

آدرس دفتر تهران:‌ سعادت آباد، بلوار فرهنگ، ساختمان گروه مالی گردشگری، طبقه ۲

تلفن دفتر تهران: ۸۷۷۰۰۰۹۶-۰۲۱

... بیشتر