کارخانه جهان فولاد سیرجان

کارخانه جهان فولاد سیرجان

کارخانه جهان فولاد سیرجان با هدف تولید سالیانه 6 میلیون تن مقاطع فولادی در سال 1388 در شهر سیرجان راه‌اندازی شد. شرکت توسعه و آبادانی کرمان موسس مجموعه جهان فولاد سیرجان است اما با گذشت زمان، سهامداران آن تغییر کرد. در حال حاضر، 51 درصد از سهام مجتمع جهان فولاد سیرجان متعلق به شرکت معدنی و صنعتی گل‌گهر و مجموعه‌های آن است و باقی سهام نیز به شرکت ملی صنایع مس ایران تعلق دارد. در ادامه با گروه تولیدی جهان فولاد سیرجان و محصولات فولادی آن آشنا خواهید شد.

آشنایی با مجتمع جهان فولاد سیرجان

کارخانه جهان فولاد سیرجان یکی از تولیدکنندگان بزرگ مقاطع فولادی در ایران است که در کیلومتر 50 جاده شیراز قرار دارد. این کارخانه با سرمایه 960 میلیارد ریالی آغاز به کار کرد و سرمایه آن به تدریج تا 8000 میلیارد ریال افزایش یافت. مدیران مجتمع جهان فولاد سیرجان با برنامه‌ریزی اصولی و استفاده صحیح از سرمایه و پتانسیل‌های خود موفق به احداث 6 کارخانه جهت تولید مقاطع فولادی پرمصرف در تناژ بالا شدند؛ از انواع میلگرد گرفته تا آهن اسفنجی و شمش فولادی در مراکز تولیدی جهان فولاد سیرجان ساخته می‌شوند.

 

کارخانه جهان فولاد سیرجان
کارخانه جهان فولاد سیرجان

 

خطوط تولید و ظرفیت تولید

خطوط مراکز تولیدی جهان فولاد سیرجان و ظرفیت آن‌ها به شرح زیر است:

  • کارخانه احیاء مستقیم: این مجموعه در سال 1394 با هدف تولید سالیانه 900 هزار تن آهن اسفنجی احداث شد. ورودی مجموعه احیاء مستقیم، گندله 67 درصد و خروجی آن نیز آهن اسفنجی 95 درصد است.
  • کارخانه نورد میلگرد بردسیر: این مجموعه در سال 1395 با هدف تولید سالیانه 500 هزار تن میلگرد راه‌اندازی شد. ورودی مجموعه نورد میلگرد بردسیر، شمش فولادی به شکل بیلت است و خروجی آن نیز میلگردهایی با سایزهای گوناگون است.
  • مجتمع ذوب و ریخته‌گری: این مجموعه در سال 1398 با هدف تولید سالیانه 1 میلیون و 200 هزار تن شمش فولادی دایر شد. ورودی مجموعه ذوب آهن جهان فولاد سیرجان، آهن اسفنجی و خروجی آن، شمش‌های فولادی به شکل بیلت است.
  • کارخانه بریکت‌سازی: این مجموعه توانایی تولید 12 تن بریکت در ساعت را دارد. ورودی مجموعه بریکت سازی نرمه آهن اسفنجی و خروجی آن، بریکت سرد (CBI) است.
  • کارخانه جداسازی هوا: این مرکز، تولید 10 هزار نرمال مترمکعب اکسیژن، نیتروژن و آرگون را در دستور کار خود قرار داده است.
  • پست برق: فعالیت واحد پست برق 44 به 33 کیلوولت موجب تامین برق موردنیاز مجموعه شده است.

محصولات کارخانه جهان فولاد سیرجان

محصولات مجتمع جهان فولاد سیرجان شامل میلگرد، آهن اسفنجی، شمش فولادی و بریکت سرد است. میلگرد جهان فولاد سیرجان در مدل‌های ساده (A1)، آجدار مارپیچی (A2) و آجدار جناغی (A3) تحت استاندارد ملی ایران 3132 تولید می‌شود. سایزبندی میلگردهای کارخانه نیز از 8 الی 32 میلی‌متر است. همچنین، گروه تولیدی جهان فولاد سیرجان توانایی ساخت میلگردهای آجدار جناغی با عملیات حرارتی Quench-Temper را دارد؛ میلگردهای خروجی چنین عملیاتی دارای خواص مکانیکی بهتری هستند.

آهن اسفنجی با گندله سنگ آهن طی فرآیند احیای مستقیم تولید می‌شود. این محصول فولادی به دلیل اهمیتی که در فولادسازی دارد با استقبال خوبی مواجه شده است. در حال حاضر نیز ظرفیت تولید آهن اسفنجی در مجتمع جهان فولاد سیرجان به حدود 3 میلیون و 700 و 60 هزار تن در سال رسیده است. به این ترتیب، بخش قابل‌توجهی از نیاز بازار به آهن اسفنجی توسط گروه تولیدی جهان فولاد سیرجان تامین می‌شود.

بخش ذوب و ریخته‌گری جهان فولاد سیرجان وظیفه تولید شمش فولادی را برعهده دارد. این محصول فولادی در طول 6 و 12 متر و همین‌طور، ابعاد 130*130، 150*150 و 180*180 تولید می‌شود. همچنین، ظرفیت تولید شمش فولادی کارخانه نسبت به سال‌های گذشته افزایش پیدا کرده است و هم‌اکنون، تولید سالیانه آن حدود 3 میلیون تن برآورد می‌شود.

بریکت سرد (CBI) یکی دیگر از محصولات تولیدی جهان فولاد سیرجان است. برای تولید آن، آهن اسفنجی توسط چسب مخصوص به حالت خشته منسجم پرس می‌شود؛ مواد نهایی آن، بریکت است. همچنین، این محصول در ابعاد تقریبی 3*3*5 مطابق با استانداردهای معتبر تولید می‌شود. ظرفیت تولید آن نیز به حدود 45 هزار تن در سال رسیده است.

آدرس و شماره تماس کارخانه جهان فولاد سیرجان

آدرس کارخانه: استان کرمان، شهر سیرجان، کیلومتر 50 جاده شیراز، سمت چپ جاده، جنب شرکت معدنی و صنعتی گل گهر

شماره تماس: 03441423625 - 03431257600

صندوق پستی : 445-78185     کد پستی : 7814474320

دفتر تهران : میدان ونک – بزرگراه حقانی – بعد از چهار راه جهان کودک – خیابان شهیدی ( دیدار جنوبی) – نبش کوچه ژوبین – پلاک 2 - کد پستی :        1518612345

تلفن :  02186083960

... بیشتر