کارخانه فولاد مبارکه اصفهان

کارخانه فولاد مبارکه اصفهان

اصفهان یکی از قطب‌های صنعت فولاد کشور است؛ زیرا دو کارخانه مهم فولاد مبارکه و ذوب آهن اصفهان در آن راه‌اندازی شده است. هرکدام از این کارخانه‌ها محصولات منحصر به فردی تولید می‌کنند و تأمین‌کننده بخشی از نیازهای صنایع مختلف داخل کشور هستند. کارخانه فولاد مبارکه یکی از بزر‌گ‌ترین تولیدکنندگان فولادی کشور است که با هدف ایجاد توسعه صنعتی و اقتصادی پایدار، احداث شده است. مجتمع فولاد مبارکه اصفهان، محصولات متنوعی به بازار عرضه می‌کند، اما بیشتر با انواع ورق‌های فولادی مانند ورق رنگی، گالوانیزه، روغنی و آهنی شناخته شده است. این کارخانه هم نیاز صنایع داخل کشور را تأمین می‌کند و هم صادرکننده محصولات به کشورهای مختلف جهان است. تقاضای بالا برای تولیدات این برند، نشان از کیفیت و استاندارد بالای محصولات آن دارد.

با توجه به نظر متخصصان گرفت:

“کارخانه فولاد مبارکه اصفهان از پرافتخارترین تولیدکنندگان فولاد در ایران بوده که کیفیت بالای محصولات آن، زبان‌زد همه است. مجتمع فولاد مبارکه اصفهان به عنوان بزرگ‌ترین کارخانه تولید فولاد در کشور بوده که با تنوع محصولات خود توانسته بیش از 50 درصد از نیاز صنایع مختلف داخل کشور را تامین کند. همچنین درصد قابل توجهی از محصولات این کارخانه باکیفیت به خارج از کشور نیز صادر می‌شود.”

با ما در این مقاله همراه باشید تا اطلاعات جامع‌تری از این کارخانه و تولیدات آن، به دست آورید.

معرفی کارخانه فولاد مبارکه

عملیات اجرایی این مجموعه در سال 1360 آغاز شد و در دوران جنگ تحمیلی، این فرآیند بی وقفه ادامه یافت و در نهایت با اتکا به توان داخلی در سال 1370 اولین کوره قوس الکتریکی واحد فولاد سازی این مجموعه، افتتاح شد.

 

کارخانه فولاد مبارکه اصفهان
کارخانه فولاد مبارکه اصفهان

 

این شرکت با به کار‌گیری توان داخلی در تمام زمینه‌های تولید فولاد، هم‌چنین استفاده از دانش و تجهیزات روز دنیا که امکان دسترسی‌های بیش‌تر را برای مهندسان این مجموعه به دنبال داشته است، توانسته گواهی‌نامه و مدارک تقدیر بسیاری را در سطوح جهانی و در زمینه‌های صادرات، کیفیت محصولات، دریافت کند.

خطوط تولید و ظرفیت تولید

فولاد مبارکه در زمان افتتاح ظرفیت تولید معادل 2.4 میلیون تن را داشت که بخش عمده نیاز داخلی را در این حوزه برطرف می کرد و حتی بخشی از این میزان برای صادرات اختصاص می‌یافت. خط مشی این شرکت در زمینه توسعه خط تولید به سمتی است که با استفاده از منابع مالی حاصل از فروش محصولات و  تکیه به توان داخلی، بتواند به ظرفیت تولیدی برابر با  11.3 میلیون تن در سال دست پیدا کند. تمام مقاطع فولادی این شرکت تا به امروز در خط‌های تولیدی که در ادامه مشاهده می‌کنید، ساخته و به بازار ارائه می‌شوند:

  • خط تولید آهن سازی ( شامل واحد‌های گندله سازی، آهک سازی و ... )
  • ناحیه ریخته‌گری و فولاد سازی ( شامل واحد کوره‌های قوس الکتریکی، واحد گا‌ز‌زدایی و ...)
  • خط نورد گرم ( شامل کوره‌های پیش‌گرم، واحد خنک کاری ورق و ...)
  • خط نورد سرد( شامل فرآیند اسید‌شویی، واحد نورد دو قفسه‌ای و ...)

محصولات تولیدی کارخانه فولاد مبارکه

این شرکت توانسته با پوشش جامع و طراحی سبد تولید کاملی که دارد، بیش‌تر نیاز صنایع را در زمینه مقاطع فولادی برطرف کند. همانطور که پیش از این هم اشاره کرده بودیم، ورق‌های فولادی مهم‌ترین تولیدات این برند هستند که در سطح داخلی و بین‌الملل شناخته شده‌اند. این ورق‌ها در انواع و سایزهای مختلف تولید می‌شوند. محصولاتی که توسط فولاد مبارکه اصفهان به بازار عرضه می‌شوند را در ادامه معرفی کرده و به بررسی کامل هر یک از این محصولات می پردازیم.

  • ورق رنگی فولاد مبارکه

ورق رنگی کارخانه فولاد مبارکه اصفهان، نوعی ورق گالوانیزه است که پوششی رنگی دارد. این محصولات بخاطر پوشش رنگی برای کاربردهایی که ظاهر ورق در آن‌ها اهمیت دارد، مورد استفاده قرار می‌گیرند و معمولا هم قیمت بالاتری نسبت به سایر انواع ورق‌ها دارند. کارخانه فولاد مبارکه اصفهان ورق‌ رنگی را در رنگ‌های مختلفی چون سفید، نارنجی، قرمز، مشکی، آبی و سبز تولید می‌کند. این محصولات با ابعاد و ضخامت‌های مختلف تولید می‌شوند.

  • ورق روغنی فولاد مبارکه

ورق روغنی سطح براقی دارد و ظاهر آن نسبت به ورق آهنی معمولی زیباتر است. کارخانه فولاد مبارکه این محصولات را با استاندارد ST12 تولید می‌کند؛ همچنین برای پاسخگویی به نیاز صنایع مختلف، سایزها و ضخامت‌های مختلفی برای آن‌ها در نظر می‌گیرد؛ ضخامت ۰.۵ تا ۱.۵ میلی‌متر پرکاربردترین ضخامت‌های این محصولات هستند و در سایزهای ۱۰۰۰ و ۱۲۵۰ تولید می‌شوند. این مقطع تخت فولادی جزو پرفروش‌ترین محصولات کارخانه فولاد مبارکه اصفهان محسوب می‌شود.

  • ورق آهن سیاه فولاد مبارکه

 ورق سیاه محصول پایه تولیدکننده ورق‌های فولادی است. این محصول بدون روکشی از گالوانیزه یا رنگ ساخته می‌شود. به همین دلیل برای مواردی استفاده می‌شود که ظاهر کار اهمیت چندانی ندارد. کارخانه فولاد مبارکه این محصولات را در سایزها و ضخامت‌های مختلف به سه روش رول، فابریک و برش‌خورده عرضه می‌کند.

  • ورق گالوانیزه فولاد مبارکه

عمده کاربرد ورق گالوانیزه در صنایع وابسته به ساختمان سازی است و برای مصارفی هم‌چون ساخت کانال‌های انتقال هوا و تهویه، به کار گرفته می‌شود. این محصولات با یک لایه آهن گالوانیزه پوشانده می‌شوند تا مقاومت بالاتری در برابر اکسایش داشته باشند. همین مسئله باعث می‌شود نرخ این مقاطع تخت نسبت به ورق سیاه بالاتر باشد. کارخانه فولاد مبارکه این محصولات را نیز با ضخامت‌ها و اندازه‌های مختلف تولید می‌کند.

 

ورق های تولیدی کارخانه فولاد مبارکه اصفهان
ورق های تولیدی کارخانه فولاد مبارکه اصفهان

 

آدرس، شماره تماس و دیگر اطلاعات کارخانه

در ادامه می‌توانید اطلاعاتی را در رابطه با موقعیت مکانی این کارخانه مشاهده کنید که شامل شماره تماس و راه‌های دسترسی به آن است:

آدرس : اصفهان – شهر مبارکه، صندوق پستی 161-84815

شماره تماس( راهنمای تلفن) : 5273-0312200  و 03133325325

سامانه پیام کوتاه خبرنامه فولاد : 30003222          

... بیشتر