وضعیت کارخانجات فولاد و ذوبِ آهن

وضعیت کارخانجات فولاد و ذوبِ آهن

مقالات آهن آلات
پنج‌شنبه 30 دی 1400

مناسب بودن وضعیت کارخانجات فولاد و ذوب آهن ایران و تولید حرفه‌ای منجر به فروش بالای محصولات فولادی در داخل و حتی صادرات آن‌ها به کشورهای مختلف شده است. خوشبختانه صنایع فولاد و ذوب آهن کشور در شرایط خوبی قرار دارد و مراکز تولیدی متعددی در این صنعت مشغول به فعالیت هستند. در ادامه مطلب، به بررسی شرایط کارخانجات فولاد و ذوب آهن کشور پرداخته‌ایم. با ما همراه باشید.

وضعیت کارخانجات فولاد و ذوب آهن

فعالیت اصولی و پایدار یکی از دلایل ایده‌آل بودن وضعیت کارخانه‌های ذوبِ آهن و فولاد کشور است. درواقع، یک تولیدی چه کوچک باشد و چه بزرگ، زمانی موفق به کسب جایگاه ایده‌آل می‌شود که دارای پرسنل حرفه‌ای و متریال باکیفیت باشد.

 

در این تصویر نمایی از کارخانجات فولاد و ذوب آهن را مشاهده می کنید.

 

این فاکتورهای مهم را می‌توان به‌وضوح در صنایع فولاد و ذوب آهن ایران مشاهده کرد. نتیجه فعالیت اصولی نیز پویایی در تولید است که اکنون در صنایع کشور شاهد آن هستیم. در زیر اسامی کارخانجات فولاد و ذوب آهن کشور به همراه وضعیت فعلی آن‌ها آورده شده است:

کارخانه ذوب آهن اصفهان

کارخانه ذوب آهن اصفهان یکی از بزرگ‌ترین کارخانه‌های سازنده فولاد و ریل در کشور است که کار خود را در سال 1350 آغاز کرد. ظرفیت تولید این کارخانه به 3 میلیون و 600 هزار تن محصول فولادی و صنعتی رسیده است و یک خط تولید پویا و پررونق دارد. درواقع، ذوب آهن اصفهان باعث تحولی عظیم در صنایع فولادی کشور شد؛ به‌همین‌خاطر، به این کارخانه، لقب مادر صنعت فولاد ایران را داده‌اند. محصولات کارخانه ذوب آهن به شرح زیر است:

 • میلگرد اصفهان
 • تیرآهن اصفهان
 • نبشی اصفهان
 • ناودانی اصفهان

 

در این تصویر نمایی از کارخانه ذوب آهن اصفهان را مشاهده می کنید.

 

کارخانه فولاد مبارکه اصفهان

کارخانه فولاد مبارکه اصفهان یکی دیگر از تولیدکنندگان بزرگ محصولات فولادی و صنعتی در کشور است. این کارخانه با برخورداری از خطوط تولید بزرگ و قوی خود موفق به تأمین محصولات اولیه بیش از 3000 کارخانه و کارگاه تولیدی شده است. محصولات این کارخانه عبارت‌اند از:

 • ورق گالوانیزه فولاد مبارکه
 • ورق آهن فولاد مبارکه
 • ورق رنگی فولاد مبارکه
 • ورق روغنی فولاد مبارکه

 

در این تصویر، نمایی از خط تولید فولاد مبارکه اصفهان را مشاهده می کنید.

 

کارخانه فولاد آذربایجان (میانه)

کارخانه فولاد آذربایجان (میانه)، یکی از کارخانه‌های پیشرو کشور در زمینه تولید انواع محصولات فولادی است. در خط تولید این کارخانه از تجهیزات پیشرفته‌ای بهره گرفته‌شده است که این تجهیزات مدرن به روند تولید محصولات سرعت بخشیده‌اند. کیفیت محصولات کارخانه نیز در سطح کیفی بالایی قرار دارد که این موضوع، زمینه صادرات آن‌ها را فراهم کرده است. محصولات کارخانه فولاد آذربایجان عبارت‌اند از:

 • نبشی میانه
 • میلگرد میانه
 • ناودانی میانه
 • تسمه میانه

 

در این تصویر، نمایی از کارخانه میانه را مشاهده می کنید.

 

کارخانه صبا فولاد زاگرس

کارخانه صبا فولاد زاگرس از کارخانه‌های تازه تأسیس کشور در حوزه تولید فولاد است. این کارخانه که در ابتدا راه خود است. در سال چیزی حدود 420 هزار تن فولاد تولید می‌کند و ظرفیت تولید آن نیز در حال افزایش است.

 

در این تصویر، نمایی از کارخانه صبا فولاد زاگرس را مشاهده می کنید.

 

کارخانه هیربد زرندیه

کارخانه هیربد زرندیه یکی از کارخانه‌های جدید کشور واقع در استان مرکزی است که فعالیت رسمی خود را در سال 1391 آغاز کرد. این کارخانه چند خط تولید پویا دارد و ظرفیت تولید آن به 2.5 میلیون تن در سال رسیده است که این آمار بیانگر آینده درخشان این کارخانه است. تولیدات کارخانه هیربد زرندیه به شرح زیر است:

 • میلگرد هیربد
 • قوطی هیربد
 • شمش هیربد
 • مقاطع باز هیربد
 • پروفیل‌های درب و پنجره هیربد

 

در این تصویر نمایی از کارخانه هیربد را مشاهده می کنید.

 

کارخانه فولاد شاهرود

کارخانه فولاد شاهرود در زمینه تولید انواع مصنوعات فلزی، غیرفلزی و فولادی فعالیت می‌کند. خط تولید کارخانه فولاد شاهرود به 2 بخش اصلی خط ذوب و ریخته‌گری شمش فولادی و میلگرد تقسیم می‌شود. محصول اصلی کارخانه میلگرد است.

 

در این تصویر، نمایی از کارخانه شاهرود را مشاهه می کنید.

 

کارخانه بافق یزد

کارخانه بافق یزد یکی از موفق‌ترین کارخانه‌های صنعتی تأسیس‌شده در ایران است که با 5 فاز مجزا، ظرفیت تولید بالایی را به خود اختصاص داده است. محصول این کارخانه میلگرد است.

 

در این تصویر، نمایی از کارخانه بافق یزد را مشاهده می کنید.

 

کارخانه راد همدان

کارخانه راد همدان در زمینه تولید میلگردهایی با وزن سبک فعالیت می‌کند. ظرفیت تولید این کارخانه حدود 500 هزار تن در سال است که تمامی محصولات طبق استانداردهای ایران و اروپا تولید می‌شوند.

 

در این تصویر، نمایی از کارخانه راد همدان را مشاهده می کنید.

 

کارخانه سیادن ابهر

کارخانه سیادن ابهر یکی از وسیع‌ترین و مجهزترین کارخانه‌های تولید فولاد در ایران است. این کارخانه موفق به تولید میلگرد در گریدهای مختلف شده است و همین‌طور موفق شده، ظرفیت تولید خود را به 288 هزار تن در سال برساند.

 

در این تصویر، نمایی از کارخانه ابهر را مشاهده می کنید.

 

کارخانه اکسین اهواز

این کارخانه، تولیدکننده ورق‌های مختلف فولادی ویژه صنایع است. ضمن اینکه، ظرفیت تولید کارخانه اکسین اهواز مدام در حال افزایش است و هم‌اکنون نیز ظرفیت تولید خود را به حدود 1 میلیون و 50 هزار تن در سال رسانده است. محصولات اصلی کارخانه:

 • ورق آهن اکسین اهواز
 • ورق ST52 اکسین اهواز

 

در این تصویر، نمایی از کارخانه اکسین اهواز را مشاهده می کنید.

 

کارخانه ظفر بناب

کارخانه ظفر بناب یکی از تأمین‌کنندگان اصلی مقاطع فولادی کشور است که با 3 خط تولید خود موفق به ساخت محصولات فولادی باکیفیت شده است. ظرفیت تولید هر یک از خطوط آن نیز به هزاران تن در سال می‌رسد. مهم‌ترین محصول تولیدی این کارخانه، میلگرد است.

 

میلگردهای ظفر بناب را در این تصویر مشاهده می کنید.

 

کارخانه ذوب و نورد کرمان

این کارخانه با برخورداری از 4 فاز قدرتمند خود موفق به تولید محصولات فولادی درجه‌یک شده است و سالانه بیش از 350 هزار تن از محصولاتش به فروش می‌رود. مهم‌ترین محصول کارخانه ذوب و نورد کرمان، میلگرد است.

 

در این تصویر نمایی از خط تولید میلگرد ذوب و نورد کرمان را مشاهده می کنید.

 

کارخانه فولاد خراسان (نیشابور)

این کارخانه یکی از قدیمی‌ترین و بزرگ‌ترین کارخانه‌های فولاد در کشور است که تعداد واحدهای تولیدی آن به 18 واحد می‌رسد. ظرفیت تولید این کارخانه بزرگ نیز به 4.1 میلیون تن در سال رسیده است. محصول پرفروش کارخانه فولاد خراسان، میلگرد است.

 

در این تصویر نمایی از خط تولید کارخانه نیشابور را مشاهده می کنید.

 

کارخانه فولاد البرز ایرانیان (فایکو)

کارخانه فولاد البرز ایرانیان، که نام تجاری آن فایکو است جزء کارخانه‌های بزرگ منطقه به‌حساب می‌آید. فایکو دارای 2 خط تولید عظیم و تمام‌اتوماتیک است که با بهره‌گیری از تجهیزات خود موفق شده ظرفیت تولیدش را به 1.5 میلیون تن در سال برساند. محصولات کارخانه فایکو:

 • تیرآهن فایکو
 • میلگرد فایکو
 • ناودانی فایکو

 

در این تصویر کارخانه فایکو را مشاهده می کنید.

 

سخن پایانی

جهت استعلام قیمت محصولات کارخانه‌های ذوبِ آهن و فولاد، با کارشناسان گرفت در ارتباط باشید. گرفت (gereft.com) یک منبع معتبر در ایران است که قیمت شفاف و جدید هر محصول فولادی و آهن‌آلات را در اختیار کادر محترم تولید و تأمین کشور قرار می‌دهد. مشتریان محترم با دستیابی به قیمت هر محصول راحت‌تر می‌توانند به مقایسه محصولات مختلف با یکدیگر بپردازند و خرید مطمئن و رضایت‌بخشی داشته باشند.

دیدگاه یا سوال خود را به اشتراک بگذارید

مطالب مرتبط

blog image
آلیاژ آهنی و ترکیبات آن
چهارشنبه 15 فروردین 1403
blog image
نرماله کردن فولاد
چهارشنبه 16 اسفند 1402