0آخرین بروزرسانی:چهارشنبه 18 خرداد 1401

مهم‌ترین انتظار ما از یک میلگرد باکیفیت، استحکام و مقاومت بالای آن است که به سازه‌ها استحکام و امنیت می‌بخشد؛ در غیر این صورت، خسارت‌های مالی و جانی متعددی متوجه مهمانان و ساکنین ساختمان‌ها می‌شود. این روزها حتی بیشتر از قبل، خبرهای تخریب ساختمان‌ها به گوشمان می‌رسد. این خبرها توانسته‌اند حساسیت‌ها را در مورد کیفیت آهن‌آلاتی مانند میلگردها، بیشتر کنند؛ اما کیفیت میلگردها را چطور می‌توان در هنگام خرید تشخیص داد؟ در ادامه برخی از بهترین روش‌های تشخیص کیفیت میلگرد را بررسی می‌کنیم.

تشخیص کیفیت با علائم اختصاری و پلاک روی میلگردها

اغلب کارخانه‌های تولیدکننده فولادی، هویت و اطلاعات میلگردهای خود را بر روی آن حک می‌کنند. علائم اختصاری حک‌شده بر روی میلگردها شامل برند، نوع، سایز، روش تولید و... آن‌ها هستند که به‌صورت حروف انگلیسی و اعداد بر روی این محصول دیده می‌شوند. برای آگاهی از مفهوم این نشانه ها و علائم اختصاری میلگرد باید با آن‌ها آشنا باشید. طبق استانداردهای ملی، میلگردهای ساده نیازی به علامت‌گذاری ندارند؛ بنابراین، تنها بر روی میلگردهای آجدار ممکن است حروف انگلیسی زیر را ببینید:

 

بر روی میلگردها علامت های متفاوتی درج می شود د که هرکدام معانی مختلفی دارند.

 

برخی از شرکت‌های فولادی همچنان از کدها و علائم اختصاری روی میلگردها استفاده نمی‌کنند. بنابراین، ویژگی‌هایی مانند سایز، نوع و روش تولید که تأثیر قابل‌توجهی در کیفیت میلگرد دارد را با نگاه به شاخه‌ها نمی‌توان تشخیص داد. اغلب این شرکت‌ها، پلاک‌هایی بر روی میلگردها نصب می‌کنند که مانند یک شناسنامه برای معرفی ویژگی‌ها و هویت محصول از آن‌ها استفاده می‌شود. اطلاعاتی که می‌توان از طریق پلاک‌ها به دست آورد، شامل نوع، سایز، طول و تاریخ تولید میلگرد و همچنین کد شمش، شماره بسته، وزن بسته، آدرس کارخانه و... هستند. شما با مشاهده ویژگی‌های ثبت‌شده بر روی شاخه‌های میلگرد و پلاک‌ها می‌توانید کیفیت محصول را تشخیص دهید.

طبق نظر کارشناسان گرفت:

"کیفیت میلگردها تحت تأثیر استاندارد تولید و اصالت آن‌ها است. اصالت و کیفیت میلگردها را با علائم اختصاری، پلاک‌ها و گواهی کنترل کیفیت نیز می‌توان بررسی کرد. هر چه کیفیت این محصول بالاتر باشد، قیمت میلگرد نهایی نیز بیشتر خواهد بود، اما اطمینان داشته باشید که ارزش بهای پرداختی را دارد."

 

هر چه کیفیت میلگرد بیشتر باشد، قیمت میلگرد نیز بیشتر خواهد بود.

 

میلگرد موردنظر شما طبق چه استانداردی تولیدشده است؟

یکی از مهم‌ترین و اصلی‌ترین روش‌های تشخیص کیفیت محصولات، بررسی استانداردهایی است که در روند تولید از آن‌ها بهره گرفته‌اند. درواقع این استانداردها هستند که ویژگی‌هایی مانند مشخصات ظاهری مانند طول و قطر و خواص فیزیکی میلگردها شامل گرید، نقطه تسلیم، استحکام کششی و... را مشخص می‌کنند. در کارخانه‌های فولادی ایران از استانداردهای مختلفی استفاده می‌شود. مهم‌ترین استانداردهایی که از کیفیت بالای محصولات حمایت می‌کنند، عبارتند از:

  • استاندارد روسیه
  • استاندارد ژاپن (JIS)
  • استاندارد ISIR 3132
  • استاندارد آلمان (DIN)
  • سازمان بین‌المللی استاندارد (ISO)
  • استاندارد انجمن مواد و آزمون آمریکا (ATSM)

این استانداردهای به‌کاررفته در خطوط تولید کارخانه‌ها هستند که مشخص می‌کنند در آلیاژها از چه مواد اولیه‌ای با چه درصدی استفاده شود و میلگرد نهایی با تحمل چه دمایی تولید شود. طی این فرایند است که گرید میلگرد نیز مشخص می‌شود. استانداردها همچنین مشخص می‌کنند که هر میلگرد باید بتواند تا چه میزان فشار را بدون خم شدن، تحمل کند (نقطه تسلیم میلگرد). به‌این‌ترتیب، شما با اطلاع از استاندارد به‌کاررفته در تولید محصول می‌توانید متوجه شوید بیشترین تنشی که تا پیش از کوچک شدن سطح مقطع برای میلگرد قابل‌تحمل است، چقدر است و کیفیت میلگرد موردنظر شما در چه سطحی قرار دارد.

میلگرد موردنظر شما اصلی است یا تقلبی؟

برای اطمینان از کیفیت میلگرد، باید از اصل بودن آن نیز مطمئن شوید. یکی از اصلی‌ترین و راحت‌ترین روش‌های تشخیص میلگرد اصلی از تقلبی، خواندن شناسه‌ها و کدهای روی شاخه‌ها یا پلاک‌ها است. لازم به ذکر است که هر کارخانه یک علامت اختصاری خاص برای خود در نظر گرفته و به ثبت رسانده است که بر روی محصولات حک می‌شود. بااین‌حال همچنان راه‌های مختلفی برای دور زدن این کدگذاری‌ها وجود دارد. بنابراین، روش‌های زیر می‌توانند در تشخیص میلگرد اصل به شما کمک کنند:

  • وزن میلگرد

ازجمله اساسی‌ترین و بهترین روش‌های تشخیص اصل یا تقلبی بودن میلگردها، بررسی وزن آن‌ها و مقایسه با جدول وزن میلگرد و جدول اشتال آن است. با توجه به اینکه شرکت‌های فولادی معتبر میلگردهای خود را بر اساس این جدول تولید می‌کنند، وزن هر نوع میلگرد کاملاً مشخص است. شما می‌توانید با نگاهی به این جدول و بررسی وزن میلگردهای موردنظر خود، از اصل بودن آن‌ها اطمینان حاصل کنید. بسیاری خریداران به دنبال میلگردهای سبک‌تر و ارزان‌تر با قیمت مقرون‌به‌صرفه هستند. درحالی‌که ممکن است وزن پایین محصول به دلیل تقلبی بودن آن باشد و احتمال خسارت را افزایش دهد.

 

یکی از راه های تشخیص کیفیت میلگرد، اندازه گیری وزن آن است.

 

بیشتر بخوانید: 7 راه برای تشخیص میلگرد و تیرآهن اصل و تقلبی مورد استفاده در سازه ها

  • گواهی کنترل کیفیت

از دیگر راه‌های شناخت میلگردهای باکیفیت، گواهینامه‌هایی است که کارخانه‌ها به‌منظور اثبات و حفظ اصالت محصولات خود از آن‌ها بهره می‌گیرند. با بررسی گواهینامه کنترل کیفیت به‌راحتی می‌توانید اطلاعات بیشتری شامل خواص فیزیکی (شامل ازدیاد طول، استحکام کشش نهایی و استحکام تسلیم) و مشخصاتی مانند خواص شیمیایی، نوع و طول میلگرد و نتایج آزمایش‌ها و آنالیزهای مختلف صورت گرفته بر روی محصول را به دست بیاورید.

سخن پایانی

همان‌طورکه بیان شد، راه‌های زیادی وجود دارند که می‌توانید در تشخیص کیفیت و اصالت میلگردها از آن‌ها بهره بگیرید. اگر کمی تجربه در این زمینه داشته باشید، حتی با نگاه کردن به رنگ میلگردها نیز می‌توانید کیفیت آن را تشخیص دهید؛ زیرا میلگردهای باکیفیتی که در مقابل زنگ‌زدگی و خوردگی مقاوم هستند، رنگ تیره‌تر و تقریباً سیاهی دارند. درنهایت، با استفاده از روش‌های مختلفی که در این مقاله ذکر شدند، می‌توانید از کیفیت بالای میلگرد موردنظر خود اطمینان پیدا کنید. 

تاریخ انتشار: چهارشنبه 18 خرداد 1401
برچسب ها :
اشتراک گذاری
دیدگاه کاربران 0 دیدگاه
گرفت
آسان و آنلاین
آدرس: تهران، پارک علم و فناوری تربیت مدرس
شماره تماس :
02128424838
برای اطلاع از آخرین قیمت های به روز محصولات میتوانید ما را در شبکه های اجتماعی دنبال کنید.
درباره گرفت

گرفت (آهن پرتال)؛ به‌روزترین مرجع استعلام قیمت آهن آلات و کالاهای فولادی است که با مقایسه نرخ محصولات ارائه شده، توسط فروشندگان مختلف بازار، کمک می‌کند تا بتوانید بدون هدر رفت زمان، خریدی مطمئن و آسوده را با بهترین قیمت ترجمه نمایید.

enamad