0آخرین بروزرسانی:سه‌شنبه 10 خرداد 1401

همیشه زمانی که محصول یا کالایی را خریداری می‌کنیم، به دنبال یک تیکت یا نوشته حک‌شده بر روی آن هستیم که اصالت و کیفیت محصول را برای ما تضمین کنند. امروزه بسیاری از کارخانه‌های تولیدکننده محصولات فولادی نیز برای کالاهای خود شناسه تعیین می‌کنند. با حک کردن علائم اختصاری بر روی محصولاتی مانند میلگرد و تیرآهن، شناسایی برند و ویژگی‌های ساختاری آن‌ها را برای مشتریان خود آسان‌تر می‌کنند. در ادامه، اهمیت و مفهوم نشانه میلگرد برخی از مهم‌ترین کارخانه‌های ایران را موردبررسی قرار می‌دهیم.

چرا از علامت اختصاری میلگرد استفاده می‌کنیم؟

ایران، یکی از 10 کشور برتر در زمینه تولید محصولات فولادی است و کارخانه‌های فولادی متعددی در سرتاسر آن راه‌اندازی شده‌اند. اغلب کارخانه‌ها از آرم میلگرد برای نشان دادن هویت خود به خریداران استفاده می‌کنند و از طریق علائم اختصاری مختلف، اطلاعات مفیدی در مورد محصول به مشتریان خود می‌دهند. آرم یا نشانه میلگرد بر روی هر شاخه حک شده و به‌راحتی قابل‌تشخیص است؛ تنها باید علامت اختصاری شرکت و نوع میلگرد را بشناسید و آن را تشخیص دهید.

توجه داشته باشید که آرم هر کارخانه نسبت به کارخانه‌های دیگر متفاوت است؛ بنابراین، به‌راحتی می‌توانید میلگردهای اصل هر کارخانه را تشخیص دهید. علائم اختصاری حک‌شده بر روی میلگرد به شما می‌گویند که نوع (گرید)، سایز آج و شرکت تولیدکننده آن چیست. این نشانه‌ها حتی می‌توانند فرآیند و روش تولید میلگرد را برای شما مشخص کنند. بنابراین، با نگاه کردن به علائم می‌توانید اطلاعات مفیدی از میلگرد به دست بیاورید و تشخیص دهید که امکان استفاده از آن در ستون، پایه اصلی، آرماتوربندی و... وجود دارد یا خیر.

همچنین، برخی از کارخانه‌ها مانند پرند، البرز تاکستان و فولاد ایزد خواست میلگردهای خود را بدون آرم و نشانه‌های اختصاری تولید و عرضه می‌کنند. در مورد این محصولات باید از طریق پلاک روی بندیل یا خرید از شرکت‌های معتبر نسبت به ویژگی‌ها و برند میلگردها اطمینان حاصل کنید.

طبق نظر کارشناسان گرفت:

"علامت اختصاری میلگرد، به مجموعه‌ای از حروف انگلیسی و اعداد گفته می‌شود که به برند تولیدکننده، روش تولید و ویژگی‌هایی مانند نوع، قطر و اندازه آج‌ها اشاره دارند. هر یک از کارخانه های فولادی تولید کننده میلگرد، برای ارائه محصول خود در بازار، اقدام به حک کردن آرم میلگرد و نشانه ای از برندخود بر روی این مقطع می‌کنند."

 

برای تشخیص هر میلگرد، میتوان از آرم حک شده بر روی آن کمک گرفت.

 

مفهوم علامت اختصاری میلگردها

همان‌طورکه بیان شد، کارخانه‌های ذوبِ آهن و فولاد در روند تولید میلگردهای خود علائمی را بر روی آن‌ها حک می‌کنند که هر یک از آن‌ها حاوی اطلاعاتی در مورد شاخه میلگرد است. برای خرید میلگرد موردنظر، باید این اطلاعات خوانده شوند. بنابراین، آشنایی با انواع نشانه میلگرد در هنگام خرید اهمیت بالایی دارد. حروف و اعدادی که ممکن است بر روی میلگرد موردنظر شما حک‌شده باشند، شامل موارد زیر هستند:

 • حرف J: حرف انگلیسی J مخصوص میلگردهای آج‌دار مارپیچ با گرید A2 و سایز آج 340 است.
 • حرف L: میلگردی که حرف انگلیسی L بر روی آن حک‌شده باشد، از نوع آج‌دار مارپیچ و دارای سایز آج 350 است.
 • حرف C: حرف C بر روی میلگردهای آج‌دار جناغی با گرید A3 و سایز آج 400 حک می‌شود.
 • حرف H: برای خرید میلگرد آج‌دار جناغی با سایز آج 420، از وجود حرف انگلیسی C بر روی آن اطمینان حاصل کنید.
 • حرف S: میلگرد آج‌دار مرکب با گرید A4 و سایز آج 500، با حرف انگلیسی S روی آن قابل‌تشخیص است.
 • حرف F: حرف F بر روی میلگردهایی حک می‌شود که از نوع آج‌دار مرکب هستند و سایز آج آن‌ها 520 است.
 • حرف T: مشاهده حرف T بر روی میلگرد از فرایند تولید میلگرد به روش ترمکس خبر می‌دهد.
 • حرف U: میلگردهایی که حرف U بر روی آن‌ها حک‌شده است، به روش آلیاژسازی تولیدشده‌اند.
 • حرف A: حک شدن حرف A بر روی شاخه میلگرد، به معنای تولید آن به روش استاندارد مندرج در شناسنامه محصول است.

مفهوم اعداد و حروف درج‌شده بر روی میلگرد چیست؟

آنچه ممکن است برای خریداران و مصرف‌کنندگان ابهام ایجاد کند، اعداد و حروفی است که در کنار آرم میلگرد حک‌شده‌اند. در کنار نشانه میلگرد، ابتدا سایز کالا و سپس یکی از اعداد 340، 420 یا 520 حک می‌شود که به ترتیب به گریدهای A2، A3 و A4 اشاره دارند. دو حرف بعدی که در علامت اختصاری میلگرد دیده می‌شوند، نشان‌دهنده فرایند تولید هستند. هرچه شیوه ساخت و کیفیت این محصول بالاتر باشد، قیمت میلگرد نیز بالاتر است. این علائم شامل موارد زیر هستند:

 • حروف Uj: تولید طی فرایند A2 hot
 • حروف TH: تولید طی فرایند ترمکس
 • حروف Tf: تولید طی فرایند ترمکس (برای میلگردهایی با سایز آج 520)

علامت اختصاری میلگرد مهم‌ترین کارخانه‌های فولادی ایران

هنگام خرید میلگرد، می‌توانید اصالت کالا و برند تولیدکننده را با نگاه کردن به علائم حک‌شده بر روی آن تشخیص دهید. البته آرم میلگرد تمام شرکت‌ها به‌راحتی قابل‌شناسایی نیستند؛ چون برخلاف برند کویر کاشان، بسیاری دیگر از کدها یا علائم اختصاری پیچیده‌تری نسبت به‌عنوان شرکت خود استفاده می‌کنند. در ادامه نشانه میلگرد شرکت‌های مختلف را آورده‌ایم:

میلگرد اصفهان

شرکت ذوب‌آهن اصفهان، به‌عنوان یکی از بزرگ‌ترین و شناخته‌شده‌ترین کارخانه‌های فولادی ایران، از علامت اختصاری ESCOCU بر روی شاخه‌های میلگرد خود استفاده می‌کند. قسمت اول این آرم به نام کارخانه (ES) و قسمت دوم به نوع و روش تولید میلگرد اشاره دارد. 

 

قیمت میلگرد اصفهان به عوامل مختلفی بستگی دارد.

 

میلگرد روهینا دزفول

نشانه مجتمع فولاد روهینا جنوب دزفول، نام این شرکت با حروف انگلیسی است و به‌صورت «ROUHINA» بر روی میلگردها نقش می‌بندد.

 

میلگرد روهینا جنوب دزفول، از میلگردهای باکیفیت کشور است.

 

میلگرد آذر امین تیکمه داش

آرم میلگرد کارخانه آذر امین تیکمه داش، به‌صورت «afa» بر روی آن حک می‌شود. حروف و اعداد بعدازآن به مشخصاتی مانند سایز، فرایند تولید و.. اشاره دارند.

 

آرم میلگرد آذر فولاد امین به صورت afa است.

 

میلگرد میانه

آرم شرکت میانه، دو حرف انگلیسی «f» است که به سمت یکدیگر و توی هم رفته‌اند. با مشاهده این علامت بر روی میلگرد، خریداران به‌راحتی می‌توانند محصول شرکت میانه را تشخیص دهند. 

 

میلگرد میانه از محصولات فولادی پرفروش کشور به شمار می آید.

 

میلگرد نیشابور

بر روی میلگرد تولیدشده، توسط شرکت تولیدی فولاد نیشابور (خراسان)، همواره علامت اختصاری “KSC” به‌صورت برجسته دیده می‌شود.

 

قیمت میلگرد نیشابور به سایز و طول آن بستگی دارد.

 

میلگرد آناهیتا

شرکت فولاد آناهیتا، یکی از کارخانه‌های تولیدکننده فولادی در گیلان است که میلگردهای خود را با آرم «AGJU» حک‌شده بر روی آن‌ها، روانه بازار می‌کند.

 

میلگرد آناهیتا گیلان از بهترین پیشنهاد ها برای پروژه های عمرانی شمال کشور است.

 

میلگرد کویر کاشان

آرم میلگرد کویر کاشان، «KAVIR» است که به‌راحتی قابل‌تشخیص است؛ لازم به ذکر است که تمام میلگردهای شرکت کویر طی فرایند ترمکس تولید می‌شوند تا قادر به حفظ جوش‌پذیری باشند.

 

آرم حک شده بر میلگرد کویر کاشان همان نام انگلیسی این کارخانه است.

 

میلگرد هیربد

شرکت فولاد هیربد، نام خود را در کنار سایر علائم اختصاری بر روی شاخه‌های میلگرد حک می‌کند. بنابراین، آرم این برند به‌صورت "HIRBOD" بر روی میلگردها دیده می‌شود.

 

میلگرد هیربد زرندیه کرمان از میلگردهای باکیفیت جنوب کشور به شمار می آید.

 

میلگرد امیرکبیر خزر

آرم میلگرد شرکت تولیدی فولاد امیرکبیر خزر، اختصاری از نام انگلیسی آن (Amir Kabir Steel) است که به‌صورت «AKS» بر روی شاخه‌های میلگرد حک می‌شود. متأسفانه به‌دلیل برخی اشتباهات در ثبت آرم شرکت‌ها، علامت اختصاری میلگرد دو شرکت امیرکبیر خزر و فولاد آتیه خاورمیانه (Atiye Khavarmiane Steel) یکسان است. این امر، امکان خرید محصول اشتباه را افزایش می‌دهد.

 

قیمت میلگرد امیرکبیر خزر به عوامل مختلفی بستگی دارد.

 

میلگرد راد همدان

میلگردهای تولیدی شرکت راد همدان را می‌توان با حروف انگلیسی «RAD» بر روی آن‌ها تشخیص داد.

 

میلگرد کارخانه راد همدان از باکیفیت ترین میلگردهای کشور محسوب می شود.

 

میلگرد زاگرس شهرکرد

نشانه میلگرد تولیدی شرکت صبا فولاد زاگرس شهرکرد، کمی پیچیده‌تر است؛ میلگردهای این شرکت را می‌توانید با حروف انگلیسی «SFZCT» حک‌شده بر روی شاخه‌ها تشخیص دهید.

 

قیمت میلگرد زاکرس شهرکرد، به عوامل مختلفی چون نرخ دلار وابسته است.

 

برای دسترسی به قیمت میلگردهای ذکر شده، می توانید از لیست زیر استفاده کنید:

سخن پایانی

شرکت‌ها و کارخانه‌های فولاد زیادی در ایران وجود دارند که به‌دلیل استفاده از تجهیزات مدرن و استانداردهای جهانی در تولید محصولات خود، به‌راحتی می‌توانید از کیفیت بالای آن‌ها اطمینان پیدا کنید. بااین‌وجود، آرم میلگردها به شما اجازه می‌دهد اصالت و کیفیت محصول موردنظر خود را تأیید کنید. شما همچنین با آگاهی از مفهوم علائم اختصاری، می‌توانید ویژگی‌های میلگرد موردنیاز خود را به‌درستی انتخاب کرده و در میان انواع میلگرد آن را تشخیص دهید.  

تاریخ انتشار: سه‌شنبه 10 خرداد 1401
برچسب ها :
اشتراک گذاری
دیدگاه کاربران 0 دیدگاه
گرفت
آسان و آنلاین
آدرس: تهران، پارک علم و فناوری تربیت مدرس
شماره تماس :
02128424838
برای اطلاع از آخرین قیمت های به روز محصولات میتوانید ما را در شبکه های اجتماعی دنبال کنید.
درباره گرفت

گرفت (آهن پرتال)؛ به‌روزترین مرجع استعلام قیمت آهن آلات و کالاهای فولادی است که با مقایسه نرخ محصولات ارائه شده، توسط فروشندگان مختلف بازار، کمک می‌کند تا بتوانید بدون هدر رفت زمان، خریدی مطمئن و آسوده را با بهترین قیمت ترجمه نمایید.

enamad