0آخرین بروزرسانی:شنبه 24 دی 1401

فعالان بازار فولاد همیشه به‌دنبال روش‌هایی برای پیش‌بینی قیمت‌ میلگرد در روزها، هفته، ماه و حتی سال آینده هستند. آن‌ها براساس تجربیات و تحلیل‌هایی که از قیمت‌های کنونی به‌دست می‌آورند، حدس‌هایی درباره روند آتی بازار می‌زنند. این حدس‌ها گاهی درست از آب درمی‌آید، اما گاهی هم اتفاقات غیرمنتظره، روی بازار اثر می‌گذارد و همه پیش‌بینی‌ها را برباد می‌دهد! مثلا در بهار و تابستان ۱۴۰۱، برخلاف انتظار، بازار روند صعودی نداشت و نرخ میلگرد کاهش شدیدی را تجربه کرد. پیش‌بینی قیمت میلگرد در سال ۱۴۰۲، غیرممکن نیست، اما باید بدانید تمام این پیش‌بینی‌ها حدس و گمان هستند و هیچ اطمینانی برای به واقعیت پیوستن آن‌ها وجود ندارد.

در این مقاله راهکارهایی برای تحلیل بازار فولاد و پیش‌بینی روند آن در سال آینده را توضیح می‌دهیم.

عوامل موثر بر روند قیمت میلگرد

روند نرخ میلگرد، از فاکتورهای مختلفی تأثیر می‌گیرد که بعضی از آن‌ها قابل پیش‌بینی‌اند و بعضی دیگر خیر. نکته مهمی که باید به آن توجه داشته باشید این است‌که تقاضای مشتریان نقش مهمی در نرخ مقاطع فولادی ایفا می‌کند. درنتیجه هر عاملی که میزان تقاضا را کم‌تر یا بیشتر کند، روی قیمت میلگرد تأثیرگذار است. از طرفی، مسائل داخل کارخانه هم، روی عرضه اثر دارد و ممکن است تاحدودی هزینه‌ها را دچار نوسان کند. به‌طورکلی شما می‌توانید با کمک جدول وزن میلگرد و محاسبه وزن هر سایز، هزینه نهایی آن را محاسبه نمایید.

در ادامه به مهم‌ترین عوامل موثر بر روند قیمت میلگرد اشاره می‌کنیم:

 • درصد تورم
 • نرخ ارز
 • میزان تقاضای مشتریان و نیاز صنایع وابسته
 • قوانین و عوارض صادرات و وضعیت واردات
 • شرایط اجتماعی و سیاسی حاکم بر جامعه
 • نوسان‌های بورس کالا
 • زمان
 • هزینه حمل و نقل
 • نرخ جهانی فولاد و نفت
 • رونق بین‌المللی صنایع 

تجربه نشان داده است که وقتی صنایع به‌صورت بین‌المللی وارد رکود می‌شوند، بازار و صنایع ایران هم تحت تأثیر قرار می‌گیرند و فعالیتشان کاهش پیدا می‌کند. تحلیل‌کنندگان با پیش‌بینی و بررسی هرکدام از این عوامل، سعی می‌کنند نرخ میلگرد را در سال ۱۴۰۲ تخمین بزنند. همانطورکه مشخص است، هیچ‌کدام از عوامل بالا، قطعیت ندارند. به‌همین‌دلیل است که در بازار فولاد، نوسان‌های غیرمنتظره بسیاری دیده می‌شود.

 

مقطع فولادی میلگرد در تصویر نمایش داده شده است.

 

دلایل اهمیت پیش بینی قیمت میلگرد در سال 1402

افرادی که به‌دنبال پیش‌بینی قیمت میلگرد در سال ۱۴۰۲ هستند، به سه گروه تقسیم می‌شوند.

گروه اول فروشندگان هستند که برای این‌که کسب و کارشان را تحت‌کنترل داشته باشند، به این تخمین و تحلیل‌ها نیاز دارند.

گروه دوم مشتریان هستند که از میلگرد برای پروژه‌های مختلفی مثل ساخت‌و‌ساز استفاده می‌کنند. این افراد به پیش‌بینی نرخ‌ها نیاز دارند تا بتوانند بودجه موردنیاز برای پروژه‌هایشان را برآورد کنند. همچنین با تکیه بر تحلیل‌هایی که انجام می‌دهند، بهترین زمان برای خرید مقاطع و پروفیل‌های موردنیاز پروژه‌شان را تعیین می‌کنند.

گروه سوم هم سرمایه‌گذاران هستند. نوسان‌های بازار فولاد و استراتژیک‌ بودن این محصولات، پای سرمایه‌گذاران را هم به این بازار باز کرده است. آن‌ها با تخمین و تحلیل قیمت‌ها می‌خواهند مقاطع فولادی را با نرخ کم‌تر بخرند و در زمان صعود نمودارها، بفروشند.

نحوه تعیین قیمت میلگرد در تولیدکنندگان مختلف

استراتژی‌های کلی تولیدکنندگان برای تعیین نرخ محصولاتشان یکسان است و همین مسئله تخمین قیمت میلگرد، به‌خصوص برای بازه‌های زمانی نزدیک‌تر را ساده‌تر می‌کند. تولیدکنندگان معمولا برای تعیین هزینه محصولاتشان، به تقاضای بازار توجه دارند. اگر تقاضا بیشتر از عرضه محصول در بازار باشد، نرخ‌ها افزایش پیدا می‌کند. اما وقتی عرضه بیشتر از تقاضاست، هزینه مقاطع کم‌تر می‌شود تا مشتریان برای خرید ترغیب شوند و عرضه‌و‌تقاضا دوباره به سطح تعادل برگردد.

این مسئله برای تولیدکنندگانی که در زمینه صادرات میلگرد فعالیت دارند، تاحدودی متفاوت است. بخشی از بازار محصولات آن‌ها، بین‌المللی است و این مسئله روی استراتژی تعیین نرخ آن‌ها تأثیر می‌گذارد. به‌عنوان‌مثال نرخ ارز و نرخی که رقبای خارجی برای محصولاتشان در نظر می‌گیرند، دو عامل تعیین‌کننده نرخ میلگرد، برای تولیدکننده‌هایی است که صادرات انجام می‌دهند.

تکنیک های تحلیل و پیش بینی قیمت میلگرد

بازار فولاد در حال حاضر به یک بازار مالی تبدیل شده است و بسیاری از قوانین ترید در این بازار هم تأثیر دارد. البته پیچیدگی این بازار به اندازه بازار سهام و بورس‌های بین‌المللی نیست و هنوز هم می‌توان با تکنیک‌های ساده، تا حدودی قیمت‌ها را تحلیل و پیش‌بینی کرد. در ادامه به روش‌هایی که برای تحلیل و تخمین به شما کمک می‌کنند، اشاره می‌کنیم.

 • تاریخچه بازار را به یاد داشته باشید.
 • نمودارها را بررسی کنید.
 • اخبار را پیگیری کنید.
 • تحلیل تکنیکال را یاد بگیرید.
 • به شاخص‌های فاندامنتال توجه داشته باشید.
 • مراقب تغییرات عواملی که احتمال دارد روی بازار فولاد اثر بگذارند، باشید.

پیش بینی قیمت میلگرد در روزهای آینده

پیش بینی قیمت میلگرد در کوتاه مدت و بلند مدت کار ساده‌ای نیست. حتی حدس و گمان‌های افرادی که سال‌هاست در این بازار فعالیت دارند هم گاهی به خطا کشیده می‌شود و درست از کار در نمی‌آید. روند قیمت میلگرد در اواخر بهار و تابستان ۱۴۰۱، رو به نزول رفت اما با شروع پاییز، تا حدی قیمت‌ها اصلاح شد، اما همچنان پرنوسان بود. هزینه این محصول در دی ماه ۱۴۰۱، صعودی بود اما در هفته‌ دوم روند کاهشی داشت. در روزهای اخیر، نرخ این محصول افزایشی شده و احتمال می‌رود در روزهای آینده هم به همین روند ادامه دهد.

 

قیمت میلگرد اصفهان و تغییراتش در سال 1401 به تصویر کشیده شده است.

 

قیمت میلگرد در سال 1402 چه مسیری در پیش می گیرد؟

درحال‌حاضر مسائل غیرشفاف بسیاری وجود دارد. به‌عنوان‌مثال نرخ دلار در حال افزایش است و کسی نمی‌داند این افزایش قیمت تا چه زمانی ادامه خواهد داشت. همانطورکه پیش از این گفتیم، دلار یکی از مهم‌ترین عوامل تعیین‌کننده نرخ میلگرد است. نرخ تورم هم مسئله دیگری است که روی هزینه مقاطع فولادی در سال ۱۴۰۲ تأثیر می‌گذارد، اما کسی نمی‌داند سال ۱۴۰۱ با چند درصد تورم به پایان می‌رسد و سال ۱۴۰۲ با چه مقدار تورم شروع خواهد شد.

به‌همین‌دلیل پیش‌بینی‌های بازار فولاد باید در بازه‌های زمانی کوتاه‌تر انجام شود تا شرایط باثبات بیشتری برای تحلیل نمودارها وجود داشته باشد.

پیش بینی قیمت میلگرد فردا

اگر به نمودارها توجه کنید، متوجه می‌شوید که جهت آن‌ها ممکن است از یک روز تا روز دیگر متفاوت باشد. احتمال دارد امروز روند نزولی بوده باشد، اما فردا روند صعودی به خود بگیرد. این مسئله به شرایط بازار بستگی دارد. اگر عوامل تأثیرگذار بر قیمت، طی یک روز تغییر نکند، احتمال اینکه نرخ‌ فولاد هم روند مشابه روز قبل داشته باشد، زیاد است. اما اگر دلار به یک باره چند هزار تومان افزایش داشته باشد، روی بازار فولاد هم تأثیر می‌گذارد و قیمت میلگرد فردا با امروز، کاملا متفاوت خواهد بود.

سخن پایانی

در این‌مقاله فاکتورهای تأثیرگذار روی قیمت میلگرد را بررسی کردیم و عواملی که روی نرخ‌های سال ۱۴۰۲ تأثیر خواهد داشت را نام بردیم. بازار ایران هم از شرایط داخل کشور تأثیر می‌پذیرد و هم از شرایط بازار بین‌الملل. به‌همین‌دلیل نوسان‌های بسیاری را تجربه می‌کند. فعالان ایرانی بازار فولاد، باید به‌صورت لحظه‌ای بازار و نمودارهای آن را مشاهده کنند تا بتوانند سود ببرند و از ضرر پیشگیری کنند. ما در سایت گرفت، به‌صورت روزانه نرخ مقاطع فولادی مختلف را قرار می‌دهیم. همچنین نمودار بهای این محصولات را برای تحلیل ساده‌تر در اختیار شما قرار خواهیم داد. گرفت، منبع معتبری برای اطلاع از نرخ‌ها و اخبار بازار فولاد است که به شما در تحلیل و تخمین نرخ‌ها کمک می‌کند.

تاریخ انتشار: شنبه 24 دی 1401
برچسب ها :
اشتراک گذاری
دیدگاه کاربران 0 دیدگاه
گرفت
آسان و آنلاین
آدرس: تهران، پارک علم و فناوری تربیت مدرس
شماره تماس :
02128424838
برای اطلاع از آخرین قیمت های به روز محصولات میتوانید ما را در شبکه های اجتماعی دنبال کنید.
درباره گرفت

گرفت (آهن پرتال)؛ به‌روزترین مرجع استعلام قیمت آهن آلات و کالاهای فولادی است که با مقایسه نرخ محصولات ارائه شده، توسط فروشندگان مختلف بازار، کمک می‌کند تا بتوانید بدون هدر رفت زمان، خریدی مطمئن و آسوده را با بهترین قیمت ترجمه نمایید.

enamad