تثبیت جایگاه دهم ایران در فولاد با رشد 15 درصدی تولید در فولاد مبارکه

تثبیت جایگاه دهم ایران در فولاد با رشد 15 درصدی تولید در فولاد مبارکه

اخبار
چهارشنبه 05 امرداد 1401

مدیرعامل گروه فولاد مبارکه از تقویت و ثابت ماندن جایگاه دهم ایران در رده بندی تولیدکنندگان فولاد جهان بر اساس گزارش انجمن جهانی فولاد خبر داد و گفت: 

این دستاورد مبتنی بر تداوم تولید گروه فولاد مبارکه علیرغم افت و سقوط کاهش تولید فولاد جهان و کاهش 10.8 درصدی تولیدات کشور در حوزه آهن و فولاد است.

وضعیت حال حاضر تولید در فولاد مبارکه

از ابتدای سال 1401، گروه فولاد مبارکه با رکوردشکنی‌های پی‌درپی به دستاوردهای درخشانی در همه خطوط تولید دست یافتند؛ به‌نحوی‌که در سه‌ماهه نخست سال با تولید 2 میلیون و 991 هزار تن فولاد خام رشد 11.4 درصدی نسبت به مدت مشابه سال قبل (311 هزار تن بیشتر از مدت مشابه سال 1400) و در خردادماه نیز با تولید 866 هزار تن، افزایش 15 درصدی را محقق نمودند.

همچنین کارکنان بلندهمت کارخانه فولاد مبارکه اصفهان در خردادماه سال جاری در تولید آهن اسفنجی با تولید یک‌میلیون و 4 هزار تن رشد 9.9 درصدی را تجربه کردند و در حوزه کلاف گرم نیز با تولید 593 هزار تن رشد 31 درصدی را به ثبت رساندند.

 

نمایی از ورق گالوانیزه فولاد مبارکه را در تصویر مشاهده کنید.

 

از آنجائی که متأسفانه همه‌ساله فولاد مبارکه در فصل تابستان با محدودیت مصرف برق و در فصول سرد سال نیز با محدودیت مصارف گاز و برق مواجه می‌شود، این امر باعث افت تولید در همه خطوط می‌شود. از سوی دیگر با توجه به اهمیت تداوم تولید در کشور به‌ویژه در حوزه تأمین انواع ورق‌های فولادی تخت که سهم عمده آن را فولاد مبارکه بر عهده دارد، انجام توقفات سالانه خطوط در بازه‌های زمانی مذکور برنامه‌ریزی گردید تا علاوه بر استفاده از زمان توقفات ناشی از محدودیت‌ها، آماده بکاری خطوط جهت ادامه روند روبه رشد تولید بعد از توقفات افزایش یابد.

رشد تولید در گروه فولاد مبارکه در چنین شرایطی چگونه محقق شده است؟

همان‌گونه که اشاره شد، استراتژی فولاد مبارکه همواره تولید انواع محصولات تأمین حداکثری نیاز بازارهای داخلی بوده است؛ در همین راستا انجام مطالعه بر روی توسعه سبد محصولات موردنیاز بازار و دست‌یابی به دانش فنی تولید انواع گریدهای کیفی و خاص، بهینه‌سازی فرایند و خطوط تولید، پیش‌بینی و برنامه‌ریزی لازم قبل از شروع سال و انجام تعمیرات سالانه خطوط در زمان محدودیت‌ها از مهم‌ترین اقدامات در این حوزه می‌باشد که منجر به تعیین قیمت ورق گالوانیزه فولاد مبارکه و سایر محصولات به صورت دقیق و مناسب می شود.

همچنین همدلی و مشارکت حداکثری کارکنان گروه که درنهایت به کسب رکوردهای متعدد در سه‌ماهه نخست سال جاری منجر شد، از مهم‌ترین دلایل تداوم روند روبه رشد تولید در گروه فولاد مبارکه می‌باشد.

از دیگر عوامل مؤثر در کسب این موفقیت‌ها در فولاد مبارکه می‌توان به وجود نیروگاه سیکل ترکیبی موجود در شرکت که بخشی از برق موردنیاز نواحی را تأمین می‌کند، افزایش انگیزه و بهره‌وری نیروی انسانی، کاهش زمان‌های تعمیرات و افزایش آماده‌به‌کاری تجهیزات، کامل بودن زنجیره تولید در گروه فولاد مبارکه و هماهنگی‌های بسیار خوب بین بخشی اشاره کرد.

وضعیت تولید فولاد در جهان 

همان‌گونه که در جدیدترین گزارش انجمن جهانی فولاد آمده است، کاهش آمار تولید فولاد 6 ماهه ایران رخ داده که نسبت به مدت مشابه سال قبل با کاهش 10.8 درصدی مواجه بوده است. این در حالی است که گروه فولاد مبارکه توانست با ثبت موفقیت‌های سه‌ماهه نخست که پیش‌ازاین به آن‌ها اشاره شد، موجبات تثبیت جایگاه دهمی فولاد ایران در رتبه‌بندی جهانی فولاد را فراهم نماید. 

 

علی رغم کاهش تولید فولاد در جهان، ورق سیاه فولاد مبارکه افزایش تولید دارد.

 

باید به خاطر داشته باشیم در 6 ماه نخست سال میلادی همه 10 کشور نخست تولیدکننده فولاد جهان به‌جز هند در این مدت با کاهش تولید مواجه بوده‌اند که از دلایل عمده این کاهش تولید می‌توان به محدودیت‌های انرژی اشاره کرد و برای برخی از فولادسازان داخلی می‌توان علاوه بر قطعی برق به فقدان کامل بودن زنجیره تولید به‌ویژه در بین فولادسازان داخلی اشاره کرد. بااین‌وجود گروه فولاد مبارکه در دوره مذکور با رشد 3.6 تولید فولاد خام همراه بوده است.

برنامه های فولاد مبارکه برای آینده چیست؟

این امری اجتناب ناپذیر است که گاهی محدودیت ها باعث کاهش حرکت می شود اما مایه خرسندی است که قصد داریم با همراهی همکاران و با توکل به خداوند متعال سعی کنیم با کاهش گرما به برنامه های امسال گروه برسیم و با افزایش تولید، قیمت ورق آهن سیاه و سایر محصولات خود را متناسب با بازار تعیین کنیم.

دیدگاه یا سوال خود را به اشتراک بگذارید