0آخرین بروزرسانی:سه‌شنبه 04 امرداد 1401

نرخ تیرآهن در نخستین روزهای مرداد ماه 1401 مجددا کاهش یافته است. البته قابل توجه است که سایر محصولات فولادی نیز در اولین روزهای تابستان نرخ نزولی داشته‌اند. 
در اولین روزهای مرداد هم باز این روند ادامه داشته و بیشتر شرکت های عرضه کننده قیمت خود را کاهش داده اند. برخی ها هم این محصول را با همان نرخ قبلی به فروش می‌رسانند. مصوبات گوناگونی دولتی، تثبیت نسبی نرخ ارز و کاهش تقاضا مهمترین دلایل افت قیمت تیرهای فولادی محسوب می‌شوند. در ادامه، آخرین نوسانات قیمتی تیرآهن و هاش کارخانه های تولید کننده مهم کشور را بررسی کرده ایم.

بررسی وضعیت نرخ‌گذاری تیرآهن برندهای مختلف در مرداد 1401

بیشتر شرکت های تولیدکننده تیرآهن نرخ فروش این مقطع مهم را طی یکی دو روز اخیر کاهش داده اند. البته تعداد محدودی از این شرکت ها هم تغییری در لیست قیمت هایشان اعلام نکرده و تیرآهن را با همان قیمت های قبلی به فروش رسانند. در این بخش تغییرات قیمت برخی شرکت های مهم از جمله ذوب آهن، اهواز، یزد و فایکو ارائه شده است.

تیرآهن اصفهان 

این شرکت بزرگ حوزه فولاد نرخ عرضه تیرآهن خود را هم در بخش شاخه ای و هم در بخش کیلو فروشی کاهش داد. افت قیمت تیرآهن اصفهان، تقریبا تمام انواع آن را شامل می‌شود. به گونه ای که کاهش نرخ فروش در بخش شاخه ای برای تیرهای ذوب آهن بین ۳۰ تا ۱۳۰ هزار تومان ثبت شده است. در بخش کیلوفروشی هم به طور میانگین تیرهای فولادی این شرکت در حدود ۱۰۰ تومان کاهش قیمت را تجربه کردند.

تیرآهن‌ فایکو 

شرکت فایکو در مقایسه با ذوب آهن اصفهان افت قیمتی کمتری را در محصولات خود ثبت کرده است. به گونه ای که میانگین کاهش قیمت چیزی در حدود ۲۰ هزار تومان بود. البته برخی از تیرآهن های این شرکت به خصوص در سایزهای بالاتر هم با قیمت روزهای قبل عرضه شدند. به هر حال، قیمت تیرآهن فایکو هم به طور کلی افت را در روزهای اخیر تجربه کرده است.

 

قیمت تیرآهن برندهای مختلف در اوایل 1401 به شدت افت کرده است

 

تیرآهن اهواز

تیرهای فولادی اهواز هم از روند نزولی قیمت در این روزها جا نمانده و نسبت به روزهای قبل افت داشتند. برای مثال، تیرآهن سایز ۱۶ و ۱۲ متری این شرکت در روز قبل با ۲ میلیون و ۸۱۱ هزار تومان معامله می‌شد. در حالی که همین نوع تیرآهن با افت قیمتی حدود ۲۳ هزار تومانی به ازای هر شاخه، امروز با قیمت ۲ میلیون و ۷۸۹ هزار تومان به فروش رسید. قیمت تیرآهن اهواز برای سایر سایزها نیز کاهش را تجربه کرده و تعداد محدودی هم با همان نرخ قبل عرضه شدند.

تیرآهن یزد

شرکت فولاد یزد هم از جمله دیگر شرکت های عرضه کننده تیرهای فولادی است که قیمت این محصول مهم خود را نسبت به قبل کاهش داد. افت قیمت تقریبا در تمام تیرهای این شرکت رخ داده و به یکی دو تای آن منتهی نشد. برای مثال، قیمت تیرآهن یزد سایز ۱۴ و ۱۲ متری یزد که روزهای قبل ۲ میلیون و ۲۸۹ هزار تومان بود، حدود ۱۴ هزار تومان کاهش پیدا کرده و در بازار امروز با قیمت ۲ میلیون و ۲۷۵ هزار تومان به فروش رسید.

تیرآهن‌های هاش

برخلاف تیرآهن که قیمت آن در بیشتر مبادی فروش و شرکت های عرضه کننده طی یکی دو روز اخیر کاهش یافته است، قیمت هاش تغییرات خاصی را تجربه نکرد. به عبارت دیگر، کاهش قیمتی در نرخ تیرهای هاش ثبت نشده و بیشتر شرکت ها این محصول کلیدی را با همان نرخ روزهای قبل عرضه کردند. حتی در برخی موارد محدود نرخ تیر هاش نسبت به روزهای گذشته هم بیشتر اعلام گردیده است. در ادامه، نوسانات قیمتی مهمترین انواع تیر هاش یعنی تیر HEA و HEB را برای تان آورده ایم.

وضعیت قیمت تیرآهن در آینده ممکن است به چه شکلی پیشروی کند؟

همانطور که گفتیم، نرخ فروش تیرهای فولادی بسیاری از شرکت های بزرگ از جمله ذوب، فایکو، یزد و اهواز در دو روز ابتدایی مرداد ماه کاهش پیدا کرده است. ثبات نسبی نرخ دلار که در حوالی ۳۲ هزار تومان قرار گرفته، کاهش تقاضا و پایین آمدن نرخ جهانی فولاد تا حد زیادی بر ایجاد روند نزولی قیمت تیرآهن. اما وضعیت نرخ تیرآهن در روزهای پیش‌رو به نهاد‌های مریوط به بازار تیرآهن و تصمیمات دولتی بستگی دارد. همچنین باید در نظر داشت که صادرات تیرآهن در حال افزایش است و این امکان افزایش قیمت آن را نیز بیشتر می‌کند. 

تاریخ انتشار: سه‌شنبه 04 امرداد 1401
برچسب ها :
اشتراک گذاری
دیدگاه کاربران 0 دیدگاه
گرفت
آسان و آنلاین
آدرس: تهران، پارک علم و فناوری تربیت مدرس
شماره تماس :
02128424838
برای اطلاع از آخرین قیمت های به روز محصولات میتوانید ما را در شبکه های اجتماعی دنبال کنید.
درباره گرفت

گرفت (آهن پرتال)؛ به‌روزترین مرجع استعلام قیمت آهن آلات و کالاهای فولادی است که با مقایسه نرخ محصولات ارائه شده، توسط فروشندگان مختلف بازار، کمک می‌کند تا بتوانید بدون هدر رفت زمان، خریدی مطمئن و آسوده را با بهترین قیمت ترجمه نمایید.

enamad