پیش بینی قیمت میلگرد تا آخر سال 1400

پیش بینی قیمت میلگرد تا آخر سال 1400

پیش بینی قیمت
یکشنبه 24 بهمن 1400

قیمت میلگرد به عنوان یکی از مواد اولیه مورد استفاده در صنایع کوچک و بزرگ و به‌خصوص ساخت‌و‌ساز، می‌تواند تاثیر مستقیمی در به ثمر رسیدن پروژه‌های مختلف و همچنین قیمت نهایی محصولات آن‌ها و نیز مسکن داشته باشد. بنابراین پیش بینی قیمت میلگرد عاملی اساسی برای پیش‌بینی هزینه‌های لازم و برنامه‌ریزی صحیح برای انجام فعالیت‌های حوزه ساخت‌و‌ساز به حساب می‌آید. 

در این مقاله همراه ما باشید تا اطلاعات بهتر و بیشتری در این زمینه کسب کنید.

ضرورت پیش بینی قیمت میلگرد

پیش‌ بینی قیمت میلگرد از آن‌جایی ضرورت می‌یابد که این محصول می‌تواند تاثیر مستقیم بر قیمت تمام‌شده کالایی اساسی همچون مسکن داشته باشد. در نگاهی دیگر از آنجایی که از کلید خوردن یک پروژه تا انجام برنامه‌ریزی و خرید ملزومات لازم و نیز سپری شدن سایر مراحل، یک فاصله زمانی وجود دارد، پیش‌‌بینی قیمت مواد اولیه موردنیاز برای آن پروژه، دید روشنی برای شروع و مدیریت صحیح آن پروژه خواهد بود. به‌خصوص در این زمان که کشور دستخوش نوسانات شدید قیمتی است، تحلیل قیمت میلگرد از ضرورت و حساسیت بیش‌تری برخوردار است.

 

در این تصویر، نمایی از انبار میلگرد را مشاهده می کنید.

 

 اما برای تحلیل قیمت میلگرد آن هم به شکلی درست و روشن، باید با عوامل تاثیرگذار در پیش‌بینی قیمت این محصول آشنا شویم که شامل موارد زیر می‌شود:

  • میزان تقاضا برای میلگرد

بدون شک میزان عرضه و تقاضا، در تعیین قیمت هر کالایی نقش تاثیرگذار و عمده‌ای دارد. هرچه میزان تقاضا افزایش یابد، طبق قوانین اقتصاد، با پاسخی درست از سوی عرضه‌کنندگان، قیمت‌ها باید با کاهش روبه‌رو باشند. با توجه به رکود ساخت و ساز در پایان سال 1399، به ناچار قیمت میلگرد نیز با رکود و تا حدودی افزایش مواجه بود. در صورت تحقق یافتن وعده‌های دولت جدید و افزایش ساخت مسکن، انتظار می‌رود قیمت میلگرد با کاهش رو‌به‌رو شود.

بیشتر بخوانید: پیش بینی قیمت آهن در سال 1401

  • نرخ ارز

همان‌طور که مشاهده کرده‌ایم، نوسانات نرخ ارز در تمام قیمت‌ها تاثیر خود را می‌گذارد. با بالا رفتن نرخ ارز، مواد اولیه با قیمت بالاتری خریداری شده و در نتیجه قیمت کالا نیز افزایش می‌یابد.

  • هزینه تولید و عرضه میلگرد

هزینه تولید و عرضه، شامل هزینه‌های دستمزد کارگران، مواد اولیه، ماشین‌آلات، حمل و نقل و... می‌شود که همگی بر تعیین قیمت میلگرد، تاثیرگذار هستند.

  • قیمت صادراتی میلگرد

یکی دیگر از عوامل تاثیرگذار در قیمت میلگرد، قیمت صادراتی آن است که متاثر از افزایش یا کاهش صادرات است. هرچه صادرات بیشتر و با قیمت بالاتری اتفاق بیافتد و در واقع با رشد صادرات مواجه شویم، انتظار می‌رود قیمت داخلی نیز روند بهبودی داشته باشد که در ادامه به این مورد بیشتر پرداخته خواهد شد.

نگاهی به نوسانات قیمت میلگرد در سال 1399

سال 1399 از بسیاری جوانب، سال سخت و دشواری برای تمام مردم کشور ایران و البته جهان بود. می‌توان گفت در این سال قیمت تمام کالاها و مواد مورد نیاز مردم، با افزایش قیمت مواجه شدند. این افزایش قیمت دلایل مختلفی همچون تورم داخلی، بر هم ریختن بازار بورس، افزایش قیمت دلار و عواملی خارجی همچون انتخابات ریاست جمهوری آمریکا، بالا رفتن قیمت جهانی برخی اقلام، تحریم و عواملی از این دست دارد. در این میان آهن به عنوان کالایی استراتژیک و محصولات تولید شده از آن نیز یکی از مهم‌ترین کالاهایی هستند که دچار افزایش قیمتی بی‌سابقه در این سال شدند، به طوری که قیمت پایان سال آهن، دو و نیم برابر قیمت ابتدای سال آن بوده است. در تصویر زیر نمودار قیمت میلگرد 14 اصفهان در سال 1399 را مشاهده می‌کنید.

 

در این تصویر، نمودار قیمت میلگرد 14 اصفهان را در سال 1399 مشاهده می کنید.

 

با مروری بر عوامل تاثیرگذار بر تعیین قیمت میلگرد که پیش از این بیان شد، مشاهده می‌کنیم که تمام این موارد در سال 1399 با وضعی نابه‌سامان مواجه بودند. در این سال نرخ ارز بالا رفته و در نتیجه مواد اولیه برای تولید میلگرد با قیمت بیشتر وارد کشور شد، همچنین تقاضا در این سال به شدت کاهش یافت و قیمت صادرات نیز به دلیل شرایط جهانی کرونا و سایر عوامل تاثیرگذار بر آن با شرایط خوبی مواجه نبود. تمام این عوامل بعلاوه اوضاع اقتصادی برهم‌ریخته کشور، شرایط خوبی را برای قیمت میلگرد در این سال رقم نزد.

 و اما نوسانات قیمت میلگرد تا به امروز، در سال 1400

قیمت میلگرد در سال 1400 تا به امروز، بر خلاف سال 1399 روند صعودی زیادی نداشته و تا حدودی از یک شیب بسیار ملایم برخوردار بوده است. این رکود قیمت در ابتدای سال 1400، تا حد زیادی به انتظار برای روی کار آمدن دولت جدید و مشخص شدن سیاست‌های این دولت بستگی داشت. در واقع به بیانی ساده اکثر خرید و فروش‌ها به بعد از تعیین دولت و مشخص شدن قیمت‌های جدید موکول شد و به همین دلیل در ماه‌های اول سال 1400، شاهد رکود در بازارهای مختلف و نیز بازار آهن بوده‌ایم.

 

در این تصویر، نمودار قیمت میلگرد 14 اصفهان را در سال 1400 مشاهده می‌کنید.

 

تحلیلی بر قیمت میلگرد در سال 1400

با توجه به نمودارهای قیمت میلگرد، در سه ماهه ابتدایی سال 1400 با افزایش قیمتی کمتر از 1000 ریال در هر ماه مواجه بودیم و همان‌طور که پیش از این نیز بیان شد، این قیمت ثابت، در واقع به دلیل رکود بازار و انتظار مصرف‌کنندگان این کالا برای تعیین دولت جدید بوده است. به هر حال با توجه به نظر کارشناسان و تحلیل قیمت میلگرد در ماه‌های ابتدایی امسال، در ماه‌های پیش رو از سال 1400، شاهد افزایش قیمت آنچنانی در قیمت میلگرد نخواهیم بود و انتظار می‌رود با ثابت بودن شرایط، قیمت ثابتی برای میلگرد و آهن داشته باشیم. البته توجه به این نکته نیز مهم است که علاوه بر عوامل داخلی، عوامل خارجی نیز می‌تواند در قیمت میلگرد تاثیرگذار باشد؛ بنابراین این تحلیل نمی‌تواند یک پیش‌بینی یقین‌آور برای ما باشد.

طبق نظر کارشناسان گرفت:

"پیش بینی قیمت میلگرد از آن لحاظ حائز اهمیت است که این محصول تاثیر زیادی در برنامه‌ریزی صحیح و هزینه‌های یک پروژه ایفا می‌کند. در سال 1400 برخلاف سال گذشته، تغییرات قیمت میلگرد شیب ملایمی را داشته و تا آخر سال 1400، انتظار ثبات قیمت و تا حدی شاهد روند نزولی قیمت‌ روز میلگرد خواهیم بود."

روند تغییرات قیمت میلگرد در بازار جهانی در سال 1400 به چه صورت خواهد بود؟

قیمت جهانی میلگرد تا حد زیادی به قیمت فولاد بستگی دارد. بنا به نظر کارشناسان قیمت جهانی فولاد، با توجه به گذر از شرایط کرونا و افزایش تقاضا با تغییراتی پیش رو خواهد بود. از آنجایی که بیش‌ترین تولید فولاد متعلق به چین است، می‌توان وضعیت تولید این کشور در زمینه تولید فولاد را تاثیرگذارترین عامل در قیمت جهانی فولاد و در نتیجه میلگرد دانست. با مشاهده روند افزایش تقاضای جهانی برای فولاد، قیمت صادرات فولاد ایران در فروردین 1400، از 551 دلار با رشدی 20 درصدی به 571 دلار در هر تن رسیده است و از آنجایی که قیمت آهن‎آلات از جمله میلگرد در داخل کشور، تا حدی به قیمت جهانی و صادراتی فولاد بستگی دارد، این پیش‌بینی وجود دارد که با رشد بازار جهانی و افزایش قیمت صادرات فولاد، قیمت تعیین‌شده در محصولات فولادی در داخل کشور از روندی بهبودی برخوردار باشد.

 

در این تصویر، استفاده از میلگرد در سازه ها را مشاهده می کنید.

 

استعلام قیمت انواع میلگرد تمام فروشندگان معتبر از گرفت

با توجه به موارد یاد شده اهمیت پیش بینی قیمت میلگرد و آگاهی از قیمت روزانه انواع میلگرد و تمام فروشندگان معتبر این حوزه تا حدی مشخص شد؛ بنابراین اگر شما هم کسب و کاری وابسته به میلگرد دارید، ما در گرفت با شما هستیم تا در هرجایی و هرمکانی و نیز هر زمانی بتوانید به راحتی از قیمت میلگرد فروشندگان معتبر، استعلام گرفته و با آگاهی  از قیمت میلگرد، بتوانید تصمیمی آگاهانه و منطقی برای خرید این کالا داشته باشید.  

سخن پایانی

آنچه که ما سعی در بیان آن داشتیم، پیش بینی قیمت میلگرد در سال 1400 بود که در این زمینه با بیان عوامل تاثیرگذار بر این موضوع، به تحلیل قیمت میلگرد پرداختیم؛ اما باید این را نیز بگوییم که پیش‌بینی‌ها همیشه حاکی از واقعیت نیستند و با توجه به آینده نامشخص جهان، امکان هر گونه فراز و نشیب در قیمت‌ها وجود دارد. با این حال با ثابت بودن شرایط ایران و جهان، افزایش قیمت آنچنانی برای میلگرد پیش‌بینی نمی‌شود و انتظار قیمتی ثابت و تا حدودی نزولی از این بازار وجود دارد. همچنین برای اطلاع از قیمت میلگرد در سال 1401 می‌توانید به مقاله پیش بینی قیمت میلگرد در سال 1401 مراجعه کنید.

دیدگاه یا سوال خود را به اشتراک بگذارید