0آخرین بروزرسانی:دوشنبه 14 آذر 1401

میلگرد یکی از پرمصرف‌ترین کالاها در صنعت ساخت‌و‌ساز است که در بدنه اسکلتی ساختمان به همراه بتن وظیفه تحمل بار و فشارهای وارد شده را انجام می‌دهد. پیش بینی قیمت میلگرد به صورت دقیق برای یافتن زمان مناسب برای خرید آن جهت صرفه‌جویی در هزینه‌ها و قیمت تمام شده مورد توجه فعالان حوزه ساختمان‌سازی قرار دارد. در صفحه پیش‌رو به بررسی و ارزیابی قیمت این کالا از گذشته تا به حال می‌پردازیم تا شناخت و دید بازتری از بازار فولاد داشته باشیم و پیش بینی قیمت میلگرد در سال 1400 را منطقی‌تر پیش ببریم. برای پیش بینی قیمت میلگرد در روزهای آینده نیز با تحلیل‌های جدید که هر هفته در انتهای همین مقاله قرار می‌گیرند خدمت شما خواهیم بود.

آیا امکان پیش بینی قیمت میلگرد وجود دارد؟

بازار مقاطع فولادی بسیار گسترده و وسیع است که میلگرد از جمله مطرح‌ترین محصولات آن است. محصولات این حوزه از زمان تولید تا فروش مراحل مختلفی را سپری می‌کنند که همین خود باعث شده است تا تحت تاثیر آن عوامل مختلف دستخوش تغییرات قیمتی شوند. لذا نمی‌توان بدون در نظر گرفتن همه عامل‌ها به پیش‌بینی درستی رسید.

در فرآیند تولید آن در کارخانه، قیمت شمش فولادی استفاده شده و نیز تجهیزات نظارتی و کیفیتی در قیمت محصول تولیدی نقش دارند. اما تغییرات قیمت به همین جا محدود نمی‌شود؛ بلکه در خارج از کارخانه و در بازار نیز فاکتورهایی مثل نوسانات ارز و وضعیت پروژه‌های عمرانی تاثیرگذار هستند.

پس دریافتیم که متغییرهای زیاد، پیش بینی قیمت میلگرد را امری پیچیده کرده است مخصوصا زمانی که این متغییرها در خلاف هم پیش روند یعنی مثلا یکی از پارامترها در جهت کاهش قیمت حرکت کند و پارامتر دیگر در جهت افزایش قیمت. در این شرایط بایستی با تحلیل تکنیکال دقیق از اشتباهات محاسباتی جلوگیری کرد و تا حد ممکن بر ابعاد مختلف بازار در تحلیل بنیادی احاطه پیدا کرد تا بتوان پیش بینی قیمت میلگرد در سال 1400 را واقع‌گرایانه و به دور از هیجان انجام داد.

چرا پیش بینی قیمت میلگرد مهم است؟

احتمالا شما هم در ساختمان‌سازی‌ها به کار بردن این مقطع طویل فولادی را مشاهده کردیده‌اید. استفاده از این مقطع در کارهای عمرانی به قدری افزایش یافته است که به جرئت می‌شود گفت که جز مصالح جدایی‌ناپذیر این صنعت گردیده است و در ساخت اساس فونداسیون سازه‌ها تا ستون‌ها و بدنه اسکلتی سازه کاربرد دارد.

 

"میلگرد به همراه بتن اسکلت ساختمان‌ها راتشکیل می‌دهد."

 

وقتی از نوسانات قیمت صحبت می‌کنیم منظورمان این است که شما یک محصول فولادی را با همان کیفیت و اندازه در طول سال می‌توانید با قیمت‌های مختلفی خریداری کنید. چنانچه پیش بینی قیمت میلگرد در سال 1400 نشان دهد که قیمت‌ها روند نزولی در پیش دارند بهتر است تا رسیدن به کف حمایتی صبر کنید و از طرفی چنانچه پیش بینی قیمت میلگرد نمایانگر روند صعودی و رشد قیمت‌ها باشد، بهتر است به خرید خود سرعت ببخشید تا در هزینه‌های خود صرفه‌جویی کنید.

استراتژی خرید پله‌ای را نیز عده‌ای از خریداران انجام می‌دهند؛ به این صورت که به جای یکبار خرید، سفارش خود را به چندین سفارش تقسیم می‌کنند و در هر مرحله در بازه‌های زمانی مختلف متوالی اقدام به خرید می‌کنند. در این صورت با کاهش ریسک، قیمت میانگین خرید ممکن است از زیان های شدید جلوگیری کند.

نحوه محاسبه قیمت میلگرد

پیش از این اشاره کردیم که در محاسبه قیمت موارد گوناگونی نقش دارند. در ادامه به شرح آن‌ها می‌پردازیم:

ماده اولیه

شمش آهن یا بیلت به عنوان ماده اولیه در بخش تولید کارخانه‌ها استفاده می‌شود. این که کارخانه تولید کننده، خودش خط تولید شمش دارد یا از سایر تولیدکنندگان تهیه می‌کند در قیمت نهایی تفاوت ایجاد می‌کند. واضح است نوسانات قیمت شمش فولادی نیز رابطه مستقیم با قیمت این مقطع فولادی دارد.

 

"شمش فولاد به عنوان ماده اولیه در مقاطع طویل فولادی کاربرد دارد."

 

هزینه‌های تولید

در پیش بینی قیمت میلگرد در سال 1400 باید به هزینه‌های پنهان تولید توجه داشته باشیم. نوع ساده با فرآیند نورد گرم بلیت و بوم یا شمش فولادی ساخته می‌شود. نوع آجدار آن یک مرحله بیشتر در دستگاه‌های مخصوص آج‌زنی طی می‌کند که موجب بیشتر بودن قیمت آن از نوع ساده است.

لازم به ذکر است که دو نوع عملیات خنک‌کاری مختلف وجود دارد. در روش ترمکس خنک کننده فولاد آب است که این باعث می‌شود سطح بیرونی به سرعت سرد شده و مغز آن نتواند مقاومت بالایی را کسب کند و به همین علت استفاده از آن در مناطق زلزله خیز و همچنین عملیات جوش کاری روی آن مجاز نیست.

ولی در روش آلیاژسازی هوای محیط آزاد به عنوان خنک کننده استفاده می‌گردد و چون خنک شدن به مرور اتفاق می‌افتد مغز میلگرد نیز فرصت پیدا می‌کند تا مقاومت بالاتری و یکنواخت با سطح بیرونی به دست بیاورد که موجب امنیت و اطمینان بیشتر است. کارخانه ذوب آهن اصفهان از جمله صنایعی است که از روش آلیاژسازی برای کیفیت بیشتر محصولات بهره می‌برد.

گفتنی است قیمت تمام شده در روش آلیاژسازی بیشتر از روش ترمکس است.

استاندارد میلگرد

استانداردهای یک مقطع بیان کننده تفاوت آنها از لحاظ روش تولیدی، خواص فیزیکی و مکانیکی و نیز شکل آن است. یکی از استانداردهای رایج دسته‌بندی در ۴ گروه A1 تا A4 است. استاندارد A1 معرف نوع ساده است که نرم است و استاندارد A2 و A3 و A4 معرف نوع آجدار هستند. A2 دارای آج مارپیچ است و از لحاظ سختی نیمه سخت است، A3 دارای آج تابنده و A4 آج مرکب دارد و این دو مورد آخر از لحاظ رده سختی سخت محسوب می‌شوند. این تفاوت‌ها باعث اختلاف قیمت‌ها در پیش بینی قیمت میلگرد در سال 1400 شده است.

 

در این تصویر، نمایی از میلگرد آجدار را مشاهده میک ندی.

 

شکل و ظاهر میلگرد

همان طور که اشاره شد ظاهر برخی از این مقاطع فولادی طویل صاف و فاقد آج است و دسته‌های دیگری با شکل هندسی گوناگون آج در بازار عرضه می‌شوند که این تفاوت‌ها موجب فرق در کاربرد و نوع استفاده‌شان است.

 

در این تصویر نمایی از میلگرد ساده را مشاهده میکنید.

 

گریدهای مختلف میلگرد

نوع آلیاژ و نوع جنس به کار رفته شده نیز تنوع دارد که هر یک بسته به خواص‌شان در صنایع مربوطه استفاده می‌شوند. در نوع فولادی با کربن ترکیب شده، در نوع آلیاژ آن از فولادهای آلیاژی دیگر استفاده شده و در نوع استیل نیز از جنس استنلس استیل یا فولاد ضد زنگ ساخته می‌شود که عناصری مانند نیکل و کروم مقاوت در برابر زنگ زدن آهن را به عمل می‌آورند.

برندهای تولید کننده میلگرد

برای تامین نیاز گسترده صنایع مرتبط با فولاد کارخانه‌های مختلفی با برندهای انحصاری به تولید میلگرد اقدام کرده‌‌اند که از جمله کارخانه ذوب آهن اصفهان، کارخانه فولاد زاگرس، کارخانه فولاد میانه، کارخانه ظفر بناب، مجتمع فولاد خراسان و کارخانه فولاد راد همدان را برشمرد.

برندی که مقاطع فولادی را تولید کرده است در ارزش‌گذاری قیمت آن دخیل است.

آنچه قیمت میلگرد در سال گذشته نشان می‌دهد

قبل از این که به پیش بینی قیمت میلگرد در سال 1400 پرداخته شود، نیاز است نیم نگاهی به مسیر حرکت قیمت مقاطع فولادی در سال قبل داشت چرا که آگاهی از سرگذشت قیمت‌ها برای پیش بینی بهتر مفید است و حتی تاریخ نشان داده بعضا روند تکنیکال عینا تکرار می‌شود. در سالی که گذشت که قیمت اکثر محصولات افزایش داشت و تورم هم بسیار قابل توجه بود.

قیمت مقاطع فولادی طویل به دنبال وضع اقتصادی تحولات زیادی را به همراه داشت. درست است که روند نوسانات در همه آهن آلات منطبق با یکدیگر نبود ولی شباهت مسیر حرکت آن‌ها قابل تشخیص است. تنزل یافتن ارزش پول ملی که برابر با رشد قیمت‌ها است؛ سبب شد که قیمت مسکن هم به خصوص در تهران افزایش یابد.

عوامل تاثیر گذار بر قیمت میلگرد در امسال

اضافه بر عواملی که در بخش محاسبه قیمت گفته شد عامل‌های دیگری نیز روی قیمت‌ها اثرگذار هستند. نسبت عرضه و تقاضا و نرخ ارز 2 تا از موارد کلیدی هستند.

تاثیر قیمت دلار بر بازار میلگرد

در سال گذشته دلار با مبلغ 14 هزار تومان در ابتدای سال معامله شد و پس از آن یک روند افزایشی تا 30 هزار تومان را به ثبت رساند و بعد از آن تا مبلغ 26 هزار تومان در انتهای سال پایین آمد. این تغییر قیمت آهن آلات را هم تحت تاثیر قرار داد.

 

"در پیش بینی قیمت میلگرد باید به قیمت دلار توجه داشت."

 

به همین علت بررسی روند حرکت قیمت ارز در پیش بینی قیمت میلگرد در سال 1400 اهمیت دارد. مسیر قیمت دلار را در بلند مدت تصمیمات اتخاذ شده در حوزه اقتصاد، میزان تورم و ارزش پول ملی تعیین می‌کند. اتفاقات بین المللی هم تا کنون در بازه زمانی کوتاه نوسانات هیجانی بر جای گذاشته‌اند.

عرضه و تقاضا در بازار

همیشه در تعیین قیمت یک محصول، عرضه و تقاضا هم مطرح است. برآیند میزان آماری محصول که توسط تولیدکنندگان و واردات به بازار فولاد عرضه می‌شود و در مقابل آن میزان تقاضای خرید آن محصول توسط مشتریان و مصرف‌کنندگان و نیز مقدار ذخیره شده آن محصول در انبارها در ارزیابی قیمت مورد توجه است.

در فصل‌هایی که آب‌و‌هوا برای کارهای عمرانی مساعد است تقاضا برای خرید افزایش پیدا می‌کند و چنانچه مقدار محصول عرضه شده نتواند تقاضاها را کامل پوشش دهد می‌تواند منجر به افزایش قیمت مقاطع فولادی شود. و یا در فصل‌های نامساعدتر احتمال کاهش قیمت فولاد به دنبال کاهش تقاضا وجود دارد.

تفاوت قمیت میلگرد در فصول مختلف

گفتیم که تعداد طرح‌های عمرانی در فصول مختلف سال یکنواخت نیست در نتیجه میزان تقاضا برای خرید میلگرد هم متفاوت خواهد بود.

در نیمه نخست سال به دیلی گرمی و مساعدتر بودن هوا در بهار و تابستان و بارندگی کمتر برای ساخت‌و‌ساز شرایط فراهم‌تر است در نتیجه تقاضا برای خرید آن بیشتر است که ممکن است با افزایش قیمت در پیش بینی قیمت میلگرد در سال 1400 همراه شود.

از سمتی دیگر در نیمه انتهایی سال به دلیل سردی و نامساعد شدن هوا و افزایش بارندگی در پاییز و زمستان میزان ساخت‌و‌سازها کاهش می‌یابد. احتمال دارد به دنبال کاسته شدن از تقاضا، کاهش قیمت این مقطع فولادی هم در پیش بینی قیمت میلگرد اتفاق بیفتد.

 

"در فصل‌های بارندگی پروژه‌های عمرانی کاهش پیدا می‌کنند."

 

نمودار قیمت میلگرد از شهریور سال قبل

بررسی روند قیمتی از سال گذشته تا کنون می‌تواند در پیش بینی قیمت میلگرد در سال 1400 راه‌گشا باشد. در اواخر نیمه آغازین سال قبل قیمت این محصول از حدود 8 هزار و 500 تومان شروع شد و در آبان ماه با 58 درصد افزایش به قله مقاومتی 13 هزار و 500 تومان رسید. سپس روند نزولی تا اواسط آذر ماه ادامه داست و با کاهش 33 درصدی به مبلغ کف حمایتی 10 هزار و 100 تومان رسید. بار دیگر روند صعودی آغاز شد و در هفته دوم دی ماه به مبلغ 13 هزار و 700 تومان رسید که حاکی از افزایش 35 درصدی این سقف مقاومتی نسبت به سطح حمایتی قبلی است. در ادامه دی ماه تا پایان سال گذشته نوسانات در کانال 12 هزار و 300 تومان تا 13 هزار و 700 تومان قرار داشته است. در سال جاری نیز با تثبیت کف حمایتی 12 هزار و 300 تومان در هفته‌های پایانی فروردین ماه، روند صعودی در دو پله 14 هزار و 500 تومان در نیمه اول خرداد و 16 هزار و 100 تومان در آخر مرداد ماه قابل مشاهده است. پس از آن کاهش قیمت تا 13 هزار و 700 تومان در انتهای شهریور انجام شد و پس از آن نیز قیمت فعلا در بازه 13 هزار و 700 تومان تا 15 هزار و 200 تومان نوسان کرده است. در این تصویر نمودار قیمت میلگرد را از شهریور سال قبل مشاهده می‌کنید.

 

"چارت نوسانات قیمت میلگرد ۲۵ که از لحاظ رسم تحلیل تکنیکال برای پیش بینی قیمت میلگرد در سال 1400 استفاده می‌شود."

 

گرانی‌ها در بازار فولاد به کجا خواهد رسید و آیا ممکن است میلگرد ارزان شود؟

قیمت جهانی سنگ آهن در وضعیت حاضر شیب صعودی نسبتا ملایمی را در پیش گرفته است حداکثر شد آن تا سطح مقاومتی 125 دلار احتمال می‌رود. اما چیزی که در شرایط فعلی حائز اهمیت است میزان تورم داخل و نرخ برابری ارز است که چنانچه بتوان آن را به طور موفقیت‌آمیزی مهار کرد، دست کم ثبات نسبی قابل انتظار خواهد بود. در غیر ان صورت با در نظر گرفتن آنچه ذکر شد با روند افزایشی وضعیت پیش بینی قیمت میلگرد نیز واضح است.

ارزان شدن فقط زمانی در پیش بینی قیمت میلگرد در سال 1400 احتمال دارد؛ که ضمن کاهش در قیمت‌های جهانی، که شکوفایی و رونق اقتصادی زیادی نسبت به قبل صورت پذیرد که خود این مورد هم حداقل نیازمند زمانی میان مدت است زیرا اتفاقاتی که در کوتاه مدت رخ می‌دهد، تاثیرشان گذرا است.

بهترین زمان برای خرید میلگرد

با توجه به توضیحاتی که راجع به پیش بینی قیمت میلگرد در سال 1400 بیان شد؛ برای خرید آن برای پروژه‌های عمرانی توصیه می‌شود با یک تحلیل تکنیکال کوتاه مدت در کف حمایتی خریدتان را سفارش دهید. ولی چنانچه نگاه سرمایه‌گذاری به بازار دارید، بایستی ابعاد گسترده‌تر سرمایه‌گذاری مانند محل و هزینه نگهداری، سرعت نقدپذیری و حد ضرر را در محاسبه‌ها و پیش بینی قیمت میلگرد دخالت دهید.

برای اطلاعات بیشتر در این موضوع وبلاگ گرفت مقالات جدید را برای خوانندگان محترم منتشر می‌کند. در همین صفحه نیز تازه‌ترین پیش‌بینی‌ها به صورت هفتگی منتشر می‌شود.

تاریخ انتشار: شنبه 13 آذر 1400
برچسب ها :
اشتراک گذاری
دیدگاه کاربران 0 دیدگاه
گرفت
آسان و آنلاین
آدرس: تهران، پارک علم و فناوری تربیت مدرس
شماره تماس :
02128424838
برای اطلاع از آخرین قیمت های به روز محصولات میتوانید ما را در شبکه های اجتماعی دنبال کنید.
درباره گرفت

گرفت (آهن پرتال)؛ به‌روزترین مرجع استعلام قیمت آهن آلات و کالاهای فولادی است که با مقایسه نرخ محصولات ارائه شده، توسط فروشندگان مختلف بازار، کمک می‌کند تا بتوانید بدون هدر رفت زمان، خریدی مطمئن و آسوده را با بهترین قیمت ترجمه نمایید.

enamad