عوامل مؤثر بر قیمت ورق آهن

عوامل مؤثر بر قیمت ورق آهن

مقالات آهن آلات
سه‌شنبه 17 بهمن 1402

تعیین قیمت دقیق و واقعی برای انواع کالاهای مختلف به سادگی انجام نمی‌شود و معمولا به فاکتورهای گوناگون و متعددی وابسته است. برای اینکه بتوانید قیمت حدودی کالاها را تخمین بزنید، لازم است تا اطلاعات جامع و کاملی درباره عوامل مؤثر بر روی قیمت تمام شده کالا داشته باشید. یکی از کاربردی‌ترین مواد اولیه در صنایع مختلف، ورق‌های آهنی هستند. بر این اساس می‌توانیم نتیجه بگیریم که تخمین قیمت این کالاها از اهمیت بسیار بالایی برخوردار است و نباید نادیده گرفته شود. در ادامه با ما همراه باشید تا با اصلی‌ترین عوامل مؤثر بر قیمت ورق آهن بیشتر آشنا شویم.

چه عواملی بر قیمت ورق آهن موثر است؟

خصوصیات ورق آهنی

یکی از مهم‌ترین عوامل مؤثر بر قیمت ورق آهن که باید به آن توجه داشته باشید، مربوط به خصوصیات مختلف و مشخصات فنی ورق آهنی تولید شده است. این موضوع شامل ساختار ورق شده و به نوع، ضخامت، عرض و طول آن اشاره دارد. ورق‌های فولادی تولیدشده امروزه دارای تنوع گسترده‌ای هستند. از این رو برای اطلاع دقیق از قیمت ورق باید درباره نوع آن اطلاعات کافی داشته باشید. ساختار و ابعاد ورق هم یکی از مهم‌ترین عوامل مؤثر در این زمینه محسوب می‌شود. بدیهی است که هر اندازه ابعاد ورق مورد نظر بزرگ‌تر باشد، قیمت نهایی و تمام‌شده آن نیز بیشتر خواهد بود.

 

image not found
عوامل موثر بر قیمت ورق آهن

 

عرضه و تقاضای ورق آهنی در بازار

در صورتی که در این دسته بازارها فعالیت داشته باشید، بدون شک می‌دانید که میزان عرضه و تقاضا تا چه اندازه می‌تواند بر قیمت تمام‌شده کالاها اثرگذار باشد. اگر میزان ورق فولادی عرضه‌شده به بازار کمتر از تقاضای خریداران باشد، قیمت محصول کاهش پیدا می‌کند. چنانچه شرایط معکوس بوده و میزان تقاضای بازار بیشتر از عرضه کالا باشد، قیمت آن افزایش پیدا می‌کند. از این رو می‌توانید با در نظر گرفتن وضعیت عرضه و تقاضا، بهترین زمان را برای خرید و یا فروش ورق آهنی در نظر گرفته و سپس اقدام کنید.

سیاست‌های گمرکی

در بسیاری از مواقع ممکن است ورق‌ها و قطعات فولادی مورد استفاده، از سایر کشورها وارد شده و توسط شرکت‌های داخلی، تولید نشده باشند. بر این اساس باید نقش گمرک و سیاست‌های گمرکی را نیز در نظر بگیرید. سیاست‌های گمرکی و هزینه‌های پرداختی هم از دیگر فاکتورهای مؤثر بر قیمت ورق آهنی محسوب می‌شوند که در تخمین هزینه پرداختی باید به آن توجه ویژه‌ای داشته باشید.

قیمت مواد اولیه و روش تولید

لازم به ذکر است که در فرایند تولید ورق‌های فولادی مختلف، از مواد اولیه متنوع و گوناگونی استفاده می‌شود. در برخی از مواقع ممکن است این مواد اولیه ضایعات آهنی و فولادی و یا سایر فلزات باشند. از این رو باید در نظر داشته باشید که قیمت مواد اولیه هم می‌تواند بر روی قیمت نهایی ورق‌های فولادی اثرگذار باشد. روش تولید ورق آهن نیز بر قیمت این محصول موثر است زیرا بر کیفیت و استحکام آن تاثیر می‌گذارد.

هزینه نیروی کار

در همه کارخانه‌ها و شرکت‌های تولیدکننده ورق آهنی، تعداد زیادی نیروی کار مشغول هستند تا ورق‌های فولادی مورد نیاز صنایع مختلف با بهترین کیفیت، تولید شده و به بازار عرضه شوند. از این رو می‌توانیم یکی دیگر از فاکتورهای مؤثر بر قیمت ورق آهنی را هزینه نیروی کار بدانیم. پس اگر قصد تخمین زدن قیمت ورق فولادی را به درستی و با کمترین میزان خطا دارید، توصیه می‌کنیم حتما تعداد نیروی کار فعال در این فرایند را در نظر داشته باشید.

قیمت انرژی مصرف شده در فرایند تولید ورق

قیمت انرژی از جمله برق، نفت، گاز و ... نیز از دیگر فاکتورهای مؤثر بر روی قیمت ورق آهنی بوده که نباید نادیده گرفته شود. بدیهی است که در طول فرایند ساخت ورق آهنی، معمولا انرژی زیادی صرف می‌شود که می‌تواند از انواع مختلفی باشد. هزینه پرداخت‌شده بابت صرف این انرژی، بر روی قیمت تمام‌شده ورق فولادی اثرگذار بوده و نباید نسبت به آن بی‌توجه باشیم. از این رو، در صورتی که هرگونه تغییراتی در قیمت تمام‌شده انرژی به وجود آید، می‌تواند بر روی قیمت ورق آهنی نیز اثرگذار باشد.

تاثیر نرخ ارز بر روی قیمت ورق آهنی

یکی از مؤثرترین فاکتورها در انواع بازارهای داخلی، نرخ ارز است. افزایش ناگهانی قیمت دلار و نرخ ارز، می‌تواند به صورت مستقیم و غیرمستقیم بر روی قیمت نهایی این کالاها اثرگذار باشد. با افزایش قیمت دلار، واردات مواد اولیه برای تولید محصول با مشکل روبه‌رو شده و تولیدکنندگان باید هزینه بیشتری پرداخت کنند. از این رو بدیهی است که قیمت کالای تولیدشده نهایی در این حالت، افزایش پیدا می‌کند.

 

image not found
رابطه بین قیمت ورق آهن و قیمت سایر فلزات

 

عوامل سیاسی و اقتصادی

سیاست‌های اقتصادی داخلی کشور نیز یکی دیگر از فاکتورهای مؤثر بر قیمت ورق آهنی بوده که به هیچ عنوان نباید نادیده گرفته شوند. در صورتی که این سیاست‌ها به‌گونه‌ای تنظیم شده باشند که ارزش پول ملی را کاهش دهند، خریداران مجبور می‌شوند مبلغ بیشتری برای خرید ورق‌های فولادی مدنظر خود، پرداخت کنند. بر این اساس، این عامل هم اثرگذاری فوق‌العاده‌ای در این زمینه داشته و نیاز به بررسی اساسی و کامل دارد.

رابطه بین قیمت ورق آهن و قیمت سایر فلزات

یکی از نکاتی که باید به آن توجه داشته باشید این است که ورق‌های فولادی استفاده شده در صنایع، در واقع آلیاژی از فلزات مختلف هستند. در ساخت این محصولات معمولا علاوه بر آهن خام، فلزات دیگری از جمله کربن، سیلیسیم، منگنز، کروم و ... نیز به کار برده شده است. از این رو می‌توانیم نتیجه بگیریم که علاوه بر عوامل معرفی‌شده در بخش‌های قبلی، قیمت این فلزات استفاده شده در آلیاژ فولاد هم در قیمت ورق‌های آهنی مؤثر هستند. از این رو توصیه می‌کنیم اطلاعات خود را درباره انواع فلزات به کار برده شده در تهیه آلیاژ ارتقا دهید تا بتوانید قیمت آن را با دقت بالاتری تخمین بزنید.

کیفیت ورق آهن چه تأثیری بر قیمت آن دارد؟

یکی دیگر از موضوعاتی که در راستای بررسی عوامل مؤثر بر قیمت ورق آهنی باید به آن بپردازیم، کیفیت این دسته از ورق‌ها است. بدیهی است که هر اندازه کیفیت محصول نهایی در سطح بالاتری قرار داشته و بر اساس استانداردهای معتبر جهانی و ملی ساخته شده باشد، قیمت آن نیز بالاتر خواهد بود. برای اینکه بتوانید محصول بادوام و مستحکمی داشته باشید، توصیه می‌کنیم از کارخانه‌های معتبر خرید کنید که کیفیت محصول بالاتری دارند. کیفیت محصول از گواهینامه‌های دریافتی کاملا مشخص بوده و شما می‌توانید متوجه آن شوید.

ورق‌های آهنی را امروزه باید به عنوان یکی از کاربردی‌ترین مقاطع فولادی معرفی کنیم که در صنایع مختلف مورد استفاده قرار می‌گیرند. یکی از مهم‌ترین موضوعات در راستای آشنایی با این ورق‌ها، قیمت نهایی و تمام‌شده آن‌ها است. در این مقاله به‌ صورت کامل به بررسی عوامل مؤثر بر قیمت ورق آهنی پرداختیم تا شما با اطلاعات و آگاهی بیشتری بتوانید به تخمین قیمت نهایی بپردازید.

دیدگاه یا سوال خود را به اشتراک بگذارید

مطالب مرتبط

blog image
چدن چکش خوار یا مالیبل
شنبه 01 اردیبهشت 1403
blog image
پیش بینی قیمت تیرآهن در 1403
سه‌شنبه 28 فروردین 1403