0آخرین بروزرسانی:یکشنبه 28 آبان 1402

تیرآهن بلژیکی یکی از انواع تیرآهن‌های موجود در بازار است و از آن باهدف توزیع و تحمل وزن بار سازه استفاده می‌شود. همان‌طور که می‌دانید هر تیرآهنی روش تولید متفاوتی دارد و این تیرآهن هم از این قاعده مستثنی نبوده و ازآنجایی‌که آن را با روش نورد سرد تولید می‌کنند، باعث شده تا ما انواع تیرآهن بلژیکی را با کاربردهای مختلف در اختیار داشته باشیم. این تیرآهن به توزیع بهتر بار شهرت داشته و آن را در انواع، ابعاد، وزن و به شکل شاخه‌ای به فروش می‌رسانند؛ برای اطلاع از تمامی این مشخصه‌ها و کسب اطلاعات بیشتر درباره کاربردهای تیرآهن بلژیکی حتماً تا انتهای این متن همراه ما باشید.

قیمت تیرآهن

تیرآهن بلژیکی چیست؟

تیرآهن بلژیکی یکی از انواع خاص تیرآهن است که با استفاده از شمش فولادی در سایزهای مختلفی تولید می‌ش.د. برای تولید تیرآهن بلژیکی از روش نورد سرد استفاده می‌شود؛ به‌ این شکل که ابتدا شمش‌های فولادی را در گریدهای مشخص در معرض حرارت و دمای بسیار بالا قرار داده و سپس با کمک دستگاه‌های خاص و غلتک‌ها از روی آن‌ها رد شده و قطعاتی با اشکال و سایزهای مختلف به وجود می‌آورند. شاید فکر کنید که شکل ظاهری این تیرآهن به‌خاطر روش نورد سرد در تولید آن متفاوت از دیگر تیرآهن‌های موجود در بازار باشد، اما این تفکر اشتباه بوده و این دسته از تیرآهن‌ها نیز از دو بال و یک جان تشکیل شده‌اند. 

انواع تیرآهن بلژیکی

تیرآهن بلژیکی بر اساس فاکتورهای گوناگون، انواع مختلفی دارد؛ ازجمله انواع تیرآهن بلژیکی می‌توان به موارد زیر اشاره کرد که هریک از آن‌ها کاربردها و ویژگی‌های خاص خودشان را دارند.

تیرآهن هاش یا بال پهن

همان‌طور که می‌دانید تمامی تیرآهن‌ها از دو قسمت بال و جان تشکیل شده‌اند؛ قسمت جان درست بین دو بال قرار گرفته است. تیرآهن هاش یا بال‌پهن یکی از انواع تیرآهن بلژیکی محسوب می‌شود که عرض بال‌های آن تقریباً دوبرابر ارتفاع جان آن است. ازجمله کاربرد تیرآهن هاش یا بال‌پهن می‌توان به مواردی مانند ساخت انواع پل‌ها، پاساژها، اسکلت‌های دریایی، سکوهای استخراج نفتی و آسمان‌خراش‌های شهری اشاره کرد.

تیرآهن لانه زنبوری

تیرآهن لانه‌زنبوری به آن دسته از تیرآهن‌هایی گفته می‌شود قسمت جان آن‌ها به شکل چندضلعی و شبیه به لانه زنبور ساخته شده است. ازآنجایی‌که این نوع تیرآهن‌ها درگیری و استحکام بیشتری با بتن از خود نشان می‌دهند، به همین خاطر برای ساخت سازه‌هایی با ارتفاع زیاد و همچنین مقاومت بیشتر سازه در برابر تغییرات جوی از آن‌ها استفاده می‌شود.

تیرآهن بلژیکی
تیرآهن بلژیکی

تیرآهن بال نیم پهن

تیرآهن بال نیم پهن یکی دیگر از انواع تیرآهن بلژیکی است که ارتفاع بال‌های آن از قسمت جان کمتر بوده و به همین خاطر شکلی شبیه به I انگلیسی ایجاد کرده است؛ اما ازآنجایی‌که مقاومت فشاری آن کم است، بنابراین برای ساخت سازه‌هایی با وزن سبک و متوسط یا سازه‌هایی با ارتفاع کمتر از آن استفاده می‌شود.

برای اطلاع از قیمت تیرآهن باید پیش از هر چیزی نسبت به سایز، وزن و طول گزینه موردنظر خود اطلاعاتی داشته باشید؛ برای مطلع شدن از قیمت تیرآهن و نرخ روز تمامی مقاطع فولادی می‌توانید به صفحات مرتبط در سایت‌ گرفت مراجعه کنید.

ویژگی ها و مشخصات تیرآهن بلژیکی

تیرآهن‌های بلژیکی را از فولادهای ST33، ST44، ST52 و ST37 می‌سازند. برای تولید این محصول شمش فولادی را تا 1100 درجه سانتی‌گراد حرارت می‌دهند و سپس به‌وسیله غلتک‌ها و یک سری دستگاه‌های خاص آن‌ را شکل داده تا کاملا صاف و باکیفیت شود، در آخر آن را برای قالب‌گیری مورد فشار زیاد قرار می‌دهند. ارتفاع تیرآهن‌های بلژیکی معمولاً 80 تا 400 میلی‌متر، طول آن‌ها 6 تا 20 متر و عرض آن‌ها با توجه به اینکه چه نوع از تیرآهن بلژیکی است، متفاوت است.

وزن تیرآهن بلژیکی

برای محاسبه وزن تیرآهن بلژیکی دوراه پیشروی شما وجود دارد؛ یکی استفاده از جدول وزنی و دیگری استفاده از فرمول محاسبه وزن تیرآهن. محاسبه وزن این تیرآهن‌ها مزایایی برای شما به همراه دارد؛ این کار به شما کمک می‌کند تا علاوه بر پی‌بردن به قیمت تیرآهن به‌ازای هر شاخه، تعداد شاخه‌های موجود در هر بندیل یا بار تیرآهن در هر سایزی را متوجه شوید. اگر می‌خواهید وزن تیرآهن بلژیکی را محاسبه کنید باید وزن واحد طول آن را از جدول اشتال پیدا کرده و سپس آن را در طول تیرآهن مورد نظر ضرب کنید.

در ادامه جدول وزن تیرآهن بلژیکی را برای شما آورده‌ایم؛ اما نکته‌ای که در این جدول باید به آن توجه داشته باشید این است که تیرآهن هاش دو نوع سبک و سنگین داشته و علت متفاوت‌بودن وزن آن‌ها در ضخامت جان و بال آن‌ها است.

 

وزن تیرآهن بلژیکی
وزن تیرآهن بلژیکی

 

ابعاد و سایز تیرآهن بلژیکی

ابعاد و سایز تیرآهن بلژِیکی بر اساس ارتفاع جان و طول مشخص شده و آن را در سایزهای کوچک و بزرگ تولید می‌کنند؛ برای مثال تیرآهن 12 یک جان 120 میلی‌متری دارد که امکان تولید آن در طول‌های مختلف وجود دارد. ازجمله مهم‌ترین عامل مؤثر بر میزان تحمل بار و مقاومت خمشی محصول می‌توان به سایز تیرآهن موردنظر اشاره کرد. ازجمله تیرآهن‌های پرطرف‌دار و پرکاربرد در دنیای ساختمان‌سازی می‌توان به 14، 16 و 18 اشاره کرد که اغلب آن‌ها در سایزهای 6 تا 20 متر می‌سازند.

روش تولید تیرآهن بلژیکی

برای تولید تیرآهن‌های بلژیکی مانند بسیاری از تیرآهن‌ها از روش نورد استفاده شده و در این پروسه شمش‌های فولادی در معرض حرارت بالا قرار گرفته و به پروفیل تبدیل می‌شود. در تولید این دسته از تیرآهن‌ها باید از شمش‌هایی مرغوب و درجه یک با گریدهای ST44، ST37، ST33 و ST52 استفاده شود؛ چرا که این کربن بسیار زیادی در این آلیاژها وجود داشته و به همین دلیل استفاده از آن‌ها می‌تواند استحکام و مقاومت زیادی به تیرآهن بلژیکی ببخشد.

هرچه در زمان تولید این تیرآهن‌ها فرایند نورد بادقت بالا انجام شود، مراحل قالب‌گیری و حرارت‌دهی بیشتر تکرار شود، محصول نهایی کیفیت بسیار بالاتری داشته و ظاهر مناسب‌تری خواهد داشت. برای تولید این محصول به‌طورکلی مراحل زیر انجام می‌شود:

1- انتخاب فولاد با گرید مناسب

2- حرارت دادن شمش فولادی

3- حرارت‌دهی فولاد تا دمای 1100 درجه سانتی‌گراد

4- ردکردن مواد از غلتک‌ها و دستگاه‌های خاص برای شکل‌دادن تیرآهن

5- تکرارکردن مرحله فرم دهی

6- تحت‌فشار قراردادن برای قالب‌گیری نهایی

7- خارج‌کردن تیرآهن آماده از دستگاه

کاربرد تیرآهن بلژیکی
کاربرد تیرآهن بلژیکی

کاربردهای تیرآهن بلژیکی

دامنه کاربرد تیرآهن بلژیکی در صنایع مختلف عمرانی و ساختمانی کم نبوده و ازجمله آن‌ها می‌توان به موارد زیر اشاره کرد:

  • امکان استفاده مجدد از آن‌ها وجود داشته و می‌توان دسته دوم آن‌ها را خریداری کرد.
  • انواع تیرآهن بلژیکی موجود باعث گستردگی استفاده و کاربرد آن‌ها در صنایع مختلف شده است.
  • از تیرآهن‌های بلژیکی بال‌پهن و نیم پهن می‌توان در ساخت سازه‌های کوچک و بزرگ استفاده کرد.
  • انواع این تیرآهن در سایزهای مختلف را می‌توانید به‌عنوان اسکلت سازه، سقف، سقف پارکینگ‌ها، ستون، خرپا، بادگیر دیوار، نعل چهارچوب پنجره و همچنین پاسیو استفاده کنید.
تاریخ انتشار: یکشنبه 28 آبان 1402
برچسب ها :
اشتراک گذاری
دیدگاه کاربران 0 دیدگاه
به‌روزرسانی لحظه‌ای قیمت‌ها
مقایسه قیمت‌ها
ارتباط مستقیم با تامین‌کنندگان
پشتیبانی آنلاین و تلفنی
امکان ارائه فاکتور رسمی

گرفت، پلی میان تامین‌کنندگان و خریداران

گرفت؛ به‌روزترین مرجع استعلام قیمت آهن آلات و کالاهای فولادی است که با مقایسه نرخ محصولات ارائه شده، توسط تامین کنندگان مختلف بازار، کمک می‌کند بتوانید بدون هدر رفت زمان، خریدی مطمئن و آسوده و با بهترین قیمت را تجربه کنید.

image