0آخرین بروزرسانی:یکشنبه 25 تیر 1402

بازار آهن در روزهای ابتدایی هفته آخر هفته تیرماه، کمی از تعادل همیشگی خود خارج شده و نوسانات محدودی را تجربه می‌کند. تعداد شیب‌های نزولی محصولات بیشتر از نمودارهای صعودی است و علت این مسئله را می‌توان در کاهش قیمت دلار جستجو کرد. نرخ دلار در ۲۴ تیرماه به کانال ۴۸ هزار تومانی رسید و روز را با نرخ ۴۸ هزار ۸۰۰ تومان به پایان برد. در ادامه بررسی می‌کنیم بازار هرکدام از مقاطع فولادی چه وضعیتی داشتند و در ابتدای هفته چه نوسان‌هایی را پشت سر گذاشتند.

بررسی نوسانات قیمت مقاطع فولادی مختلف در ۲۵ تیر

بازار پروفیل در اولین روز از آخرین هفته تیرماه از ثبات عمیق چند روزه خود خارج شد و نوسان‌های مختلفی را تجربه کرد. تعدادی از محصولات برند اصفهان حدود ۱۰۰ الی ۲۰۰ تومان افزایش پیدا کردند، اما نوسان‌های اصلی این بازار مربوط به پروفیل‌های کیان لوله جویبار بود که ۱.۵ درصد کاهش قیمت داشتند؛ مثلا قیمت پروفیل  30*30 این برند از ۳۱ هزار و ۶۵۰ به کم‌تر از ۳۱ هزار و ۲۰۰ تومان رسید. پروفیل‌های برند تهران هم ۱.۱ درصد افزایش قیمت را تجربه کردند.

ارزان‌ترین میلگردهای بازار امروز، محصولات نورد و لوله کرمان و کوثر اهواز بودند که در کانال ۲۱ هزار تومانی خرید و فروش می‌شدند. محصولات سایر برندها در کانال ۲۳ هزار تومان خرید و فروش می‌شدند و تعدادی هم بین ۲۴ تا ۲۴ هزار و ۲۰۰ تومان قیمت داشتند. بیشترین نوسان قیمت در بازار میلگرد مربوط به میلگرد شاهین بناب بود که حدود ۲ درصد ارزان‌تر شدند و ۵۰۰ تومان ارزان‌تر از روزهای قبل بودند.

 

قیمت میلگرد بناب - 25 تیر 1402

سایز

قیمت (ریال)

8

235,080

10

232,340

12

14

229,200

16

18

224,800

20

22

229,200

25

28

 

روند نبشی‌ها در آخرین هفته تیرماه تقریبا ثابت بود و تعداد محدودی از محصولات تغییر قیمت را تجربه کردند. البته در محصولات صنایع فولاد کوهپایه سقوط قیمت جدی وجود داشت و نرخ نبشی‌های این برند بین ۸ تا ۱۰ درصد کاهش پیدا کرد. بیشترین کاهش مربوط به قیمت نبشی  4*40*40 اسپیرال کوهپایه بود که از ۲۴ هزار تومان به کم‌تر از ۲۱ هزار و ۶۰۰ تومان رسید.

در بازار داخلی ناودانی، بیشترین نوسانات مربوط به محصولات صنایع فولاد کوهپایه بود که مانند نبشی‌های این برند ۸.۶ درصد کاهش قیمت داشتند. اما تغییر قیمت جدی بازار ناودانی به محصولات اروپا برمی‌گشت؛ تعدادی این محصولات وارداتی تا ۱۸ درصد هم در بنگاه‌های تهران ارزان‌تر شدند. به عنوان مثال قیمت  ناودانی 65  اروپا از ۷۲ هزار و ۲۰۰ تومان به ۵۸ هزار و ۷۰۰ تومان رسید!

اکثر تیرآهن‌ها در ابتدای هفته آخر تیرماه ثبات قیمت داشتند؛ محصولات برندهای کرمانشاه، ماهان، بناب و اهواز به همراه تیرآهن‌های وارداتی تغییری نسبت به روزهای قبل تجربه نکردند. اما تولیدات ذوب آهن اصفهان، یزد و فایکو بین ۰.۱ تا ۱.۹ درصد افت قیمت پیدا کردند. بیشترین کاهش قیمت‌ها مربوط به تیرآهن‌های سایز ۱۶، ۱۸ و ۲۰ ذوب آهن اصفهان بود که حدود ۵۰۰ تومان ارزان‌تر از روزهای قبل عرضه شدند.

قیمت ورق سیاه در ابتدای هفته چهارم تیرماه، نوسان‌های پراکنده نزولی و صعودی را تجربه کردند، اما نرخ اکثر این محصولات در ۲۴ تیر ثابت بود و این ثبات در ۲۵ تیر هم ادامه داشت. بیشترین کاهش قیمت در ورق‌های سیاه مربوط به ورق‌های آهنی ۲۰ و ۲۵ خرم آباد بود. نرخ این محصولات ۳.۹ درصد ارزان‌تر شد و از ۲۶ هزار تومان به ۲۵ هزار تومان رسید. بیشترین رشد قیمت هم مربوط به ورق سیاه 8 فولاد مبارکه 1500  رول بود که از کم‌تر از ۲۹ هزار و ۳۰۰ به کم‌تر از ۳۰ هزار و ۲۰۰ تومان رسید. در بازار سایر انواع ورق‌های روغنی، رنگی و گالوانیزه تغییری وجود نداشت و ثبات حاکم بر این محصولات همچنان ادامه‌دار بود.

 

نوسانات قیمت ورق سیاه 8 فولاد مبارکه 1500  رول- 25 تیر 1402
نوسانات قیمت ورق سیاه 8 فولاد مبارکه 1500  رول- 25 تیر 1402

 

قیمت لوله‌های داربستی هم بعد از ثبات عمیق چند روزه، کمی نوسان را تجربه کرد. تنها مقطع افزایشی، 3  1/2 1 اینچ   اصفهان بود که ۲۰۰ تومان بیشتر از روزهای قبل به فروش رسید. لوله داربست‌های تهران بیشترین نوسان را داشتند و ۱.۱ درصد کاهش پیدا کردند.

از دیگر لوله‌هایی که در ۲۴ تیرماه نوسان داشتند، می‌توان به محصولات گالوانیزه اشاره کرد. سایزهای مختلف لوله‌های گالوانیزه صنعتی حدود یک درصد کاهش قیمت پیدا کردند و کمی ارزان‌تر از روزهای قبل به فروش رسیدند. سایر لوله‌های بازار مانند لوله مانیسمان، گوشتدار و لوله جداره چاه ثابت بودند. شما می‌توانید از در صفحه اخبار آهن آلات از وب‌سایت گرفت از آخرین تغییرات بازار محصولات فولادی باخبر شوید.

تاریخ انتشار: یکشنبه 25 تیر 1402
برچسب ها :
اشتراک گذاری
دیدگاه کاربران 0 دیدگاه
به‌روزرسانی لحظه‌ای قیمت‌ها
مقایسه قیمت‌ها
ارتباط مستقیم با تامین‌کنندگان
پشتیبانی آنلاین و تلفنی
امکان ارائه فاکتور رسمی

گرفت، پلی میان تامین‌کنندگان و خریداران

گرفت؛ به‌روزترین مرجع استعلام قیمت آهن آلات و کالاهای فولادی است که با مقایسه نرخ محصولات ارائه شده، توسط تامین کنندگان مختلف بازار، کمک می‌کند بتوانید بدون هدر رفت زمان، خریدی مطمئن و آسوده و با بهترین قیمت را تجربه کنید.

image