0آخرین بروزرسانی:یکشنبه 04 تیر 1402

در آخرین روزهای خرداد، بازار شیب نزولی گرفته بود، اما عوامل تاثیرگذار بر قیمت آهن‌آلات مانند نرخ ارز تغییر چندانی نداشتند. با شروع تیر ماه، بازار وارد روند ثابتی شد و حتی نرخ آهن هم در سه روز ابتدایی تابستان تغییری نکرد. آمار نشان می‌دهد تقاضا در بازار تاحدودی افزایش پیدا کرده و خریداران در حال ورود به بازار هستند. البته افزایش تقاضا به اندازه‌ای نیست که تعادل بازار را بر هم بزند. در ادامه روند قیمت مقاطع و پروفیل‌های فولادی در اولین شنبه تابستان را بررسی می‌کنیم.

نوسانات بازار آهن در ابتدای تیر

همانطور که گفتیم، ابتدای تیر آرامش بعد از طوفان نزولی هفته آخر خرداد بود. بعضی از مقاطع بعد از اصلاح قیمت محدود به ثبات رسیدند و بعضی دیگر بدون افزایش، ثابت شدند.

بازار تیرآهن در ۳ تیر، ثابت بود و تنها محصولات وارداتی ترک، کره و روس، افت قیمت را تجربه کردند. محصولات کارخانه ذوب آهن اصفهان، پنجشنبه اول تیر را هم به نزول ادامه دادند، اما شنبه ۳ تیر ثابت شدند. به عنوان مثال قیمت تیرآهن ۱۴ ذوب آهن اصفهان در ۲۵ خرداد، ۲۷ هزار تومان بود و در طی روندی نزولی تا ۱ تیر به ۲۵ هزار و ۲٠٠ تومان رسید و در همین مقدار باقی ماند.

بعضی از برندها مانند تیرآهن فایکو مدت بیشتری است که وارد روند ثابت شده‌اند. به عنوان مثال نرخ تیرآهن ۱۴ فایکو از ۳۱ تیر روی ۳ میلیون و ۳۹۴ هزار تومان در بنگاه آهن ثابت مانده است. تیرآهن ۱۴ کرمانشاه هم از ۲۹ تیر در بازار تهران با قیمت ۳ میلیون و ۳۹۴ هزار تومان خرید و فروش می‌شود.

بازار میلگرد در اولین هفته خرداد، صعودی بود. حتی نرخ بعضی از محصولات تا ۶ درصد هم افزایش پیدا کرد. این محصول، میلگرد ۱۴ فولاد ابهر بود که از نزدیکی ۲۳ هزار تومان به ۲۴ هزار و ۳۵٠ تومان رسید.

بعضی از میلگردهای بازار هم نوسانی نداشتند و از ۳۱ خرداد تاکنون وارد روند ثابت شده‌اند. اکثر مقاطع برند ذوب آهن اصفهان چنین وضعیتی داشتند. تنها مقطع نوسانی این برند، میلگرد سایز ۲٠ بود که با کم‌تر از یک درصد افزایش قیمت، از ۲۳ هزار و ۲٠٠ به ۲۳ هزار و ۸٠٠ تومان رسید.

بازار نبشی در ۳ تیرماه روند اصلاحی محدودی داشت و بسیاری از مقاطع بین ٠.۴ تا ۱.۵ درصد افزایش قیمت داشتند. البته نبشی  10  * 100*100  آونگان، بیشترین نوسان را ثبت کرد و با ۳.۹ درصد افزایش قیمت از نزدیکی ۲۳ هزار و ۶٠٠ تومان به نزدیکی ۲۴ هزار و. ۵٠ تومان رسید.

 

قیمت نبشی آونگان (4 تیر 1402)

سایز 

ضخامت

قیمت

60*60

6

237,620

80*80

8

244,960

100*100

10

244,960

120*120

12

244,960

 

البته در بازار نبشی ابتدای تیر تعدادی از محصولات هم نزولی بودند. به عنوان مثال محصولات صنایع فولاد کوهپایه و فولاد سپهر ایرانیان کم‌تر از یک درصد کاهش قیمت را تجربه کردند.

در بازار ناودانی هم اکثر محصولات روند افزایشی داشتند، اما تولیدات فولاد کوهپایه افت قیمت پیدا کردند. تعدادی از برندها مانند ناودانی ناب تبریز و فولاد البرز ایرانیان هم از ۳٠ خرداد تا ۳ تیر قیمت ثابتی داشتند.

نوسانات ابتدای تیر در بازار ورق‌های فولادی متفاوت بود. در بازار ورق سیاه، تعدادی از محصولات تا نزدیکی ۴ درصد افزایش قیمت داشتند و حدود دو هزار تومان بیشتر از دیروز به فروش رسیدند. تعدادی از محصولات هم روند ثابت داشتند و گروهی هم از ٠.۳ تا ۲ درصد افت قیمت را تجربه کردند. بازار سایز انواع ورق‌ها مانند ورق رنگی یا ورق روغنی، برخلاف ورق سیاه ثابت بود و محصولات با قیمتی مشابه روزهای آخر خرداد خرید و فروش شدند.

از دیگر بازارهای ثابت اولین روزهای تابستان می‌توان به بازار پروفیل اشاره کرد. پروفیل‌ها در شنبه ۳ تیر نرخ ثابتی داشتند و تنها تعدادی از پروفیل‌های برند تهران ۱.۱درصد افت قیمت پیدا کردند. به عنوان مثال هزینه پروفیل 10*20  2  از ۳۳ هزار و ۵٠٠ به ۳۳ هزار و ۱٠٠ تومان رسید.

کارشناسان انتظار دارند ثبات بازار در روزهای آینده هم ادامه داشته باشد؛ البته ممکن است نوسان‌های هیجانی یا اتفاقات غیرمنتظره ما را غافلگیر کند و پیش‌بینی‌های مبتنی بر ثبات بازار درست از کار در نیاید. به همین دلیل نباید از روندهای بازار غافل شوید. در گرفت هم می‌توانید نمودار محصولات مختلف را بررسی کنید و هم با مطالعه اخبار روزانه، از آنچه در بازار فولاد می‌گذرد اطلاع داشته باشید.

تاریخ انتشار: یکشنبه 04 تیر 1402
برچسب ها :
اشتراک گذاری
دیدگاه کاربران 0 دیدگاه
به‌روزرسانی لحظه‌ای قیمت‌ها
مقایسه قیمت‌ها
ارتباط مستقیم با تامین‌کنندگان
پشتیبانی آنلاین و تلفنی
امکان ارائه فاکتور رسمی

گرفت، پلی میان تامین‌کنندگان و خریداران

گرفت؛ به‌روزترین مرجع استعلام قیمت آهن آلات و کالاهای فولادی است که با مقایسه نرخ محصولات ارائه شده، توسط تامین کنندگان مختلف بازار، کمک می‌کند بتوانید بدون هدر رفت زمان، خریدی مطمئن و آسوده و با بهترین قیمت را تجربه کنید.

image