0آخرین بروزرسانی:یکشنبه 13 آذر 1401

رئیس هیئت عامل سازمان نوسازی صنایع در نمایشگاه متافو، از دستاوردها و برنامه ریزی های شرکت فولاد مبارکه جهت تولید و و تحقیق و توسعه دانش بنیان بازدید نموده و از این شرکت تمجید کرد. وی در جمع خبرنگاران گفت: بازدید از غرفه فولاد مبارکه و اقدامات خوب این شرکت در حوزه دانش بسیار امیدوارکننده است؛ به ویژه این که این شرکت برنامه‌ریزی و اقدامات بسیار خوبی در حوزه خطرپذیر انجام داده است. این درحالی است که بسیاری از سازمان‌های دنیا در حوزه تحقیق و توسعه به دلیل سرمایه‌گذاری خوبی که در زمینه توسعه انجام داده‌اند در مسیر فناوری حرکت کرده‌اند و به پیشرفت‌های خوبی دست یافته‌اند.

در مسیر توسعه نباید به منابع دولتی متکی باشیم

نکته قابل توجه در این فرایند این است که در مسیر توسعه اگر بخواهیم به منابع دولتی وصل و متکی باشیم به یقین نتایج خوبی دست نخواهیم یافت. باید به خاطر داشته باشیم بخش اعظمی از پروژه‌های توسعه در دنیا با سرمایه‌گذاری شرکت‌های بزرگ سودآور مانند فولادمبارکه در حال شگل‌گیری است و در کشورِ خودمان هم شاهد هستیم که فولادمبارکه با مشارکت شرکت پشتیبانی و توسعه فناوری و نوآوری که از شرکت‌های زیر مجموعه هلدینگ فولاد مبارکه است، به خوبی به رسالت خود در زمینه حمایت از شرکت‌ها و پروژه‌های دانش‌بنیان عمل کرده است و افق‌های پیش رو را در حال رصد کردن هستند و از هم اکنون برای رقابت در سطح بین‌المللی در حال برنامه‌ریزی کردن هستند.

نبوی با اشاره به اهمّیت و لزوم حرکت شتابنده در مسیر دانش‌بنیان تصریح کرد: 

چه بسیار سازمان‌ها و صنایع بزرگی بوده‌اند که به دلیل عقب ماندن از تکنولوژی‌ها و فناوری‌های روز دنیا نتوانستند در چرخه رقابت بمانند و تاب مقاومت از دست دادند. از این رو اگر شرکت‌های بزرگی مانند فولادمبارکه با این حجم تولید، سرمایه‌گذاری و گردش مالی بخواهد همچنان در این سطح باقی بماند باید در سطح کلان برای همگام شدن با دانش و فناوری‌های روز دنیا سرمایه‌گذاری کند که این اقدام از سوی فولادمبارکه در حال جاری شدن است.

شناسایی نیاز شرکت‌های دانش‌بنیان از سوی فولادمبارکه برابر است با توسعه و پیشرفت کشور

معاون وزیر صمت و رئیس هیئت عامل سازمان گسترش و نوسازی صنایع ایران از شناسایی شرکت‌های دانش‌بنیان توسط کارخانه فولاد مبارکه اصفهان به عنوان یکی از نقاط قوّت این پروژه مهم یاد و تصریح کرد: این که فولادمبارکه با سرمایه‌گذاری هدفمند نیاز شرکت‌های دانش‌بنیان را شناسایی و مرتفع می‌کند، پیشرفت و توسعه کشور در بر خواهد داشت.

وی در پاسخ به این سؤال که نقش صنایع بزرگ در سطح ارتقای دانش کشور تا چه حد اثرگذار است، گفت: خوشبختانه فولاد مبارکه در مسیر دانش‌بنیان شدن چرخه کامل این پروژه را تدارک دیده است و در این مسیر در گام نخست شرکت‌های دانش‌بنیان را شناسایی می‌نماید، نیازسنجی انجام می‌دهد و پس از یک بازه زمانی سه تا پنج سال که سرمایه‌گذاری‌ها منتج شد آن‌ها از حالت استارتاپ به جایگاه تجاری ارتقا می‌دهد. در ادامه صنایعی در مجوعه‌های زیر گروه  و خارج از آن هستند که می‌توانند دانش آماده شده در حوضه‌های کاری خود را خریداری و در چرخه تولید استفاده کنند. نقطه قوّت کار در این است که این دانش و چرخه به بار نشسته منحصر به فولاد مبارکه و گروه آن نخواهد بود و همه سازمان‌ها و نهادهای نیازمند می‌توانند از این ظرفیت ایجاد شده نهایت استفاده را داشته باشند. در این صورت است که ریسک‌ها و خطرپذیری‌ها به کمترین حد خود خواهد رسید.

 

مقاطع فولادی به تصویر کشیده شده است.

 

حل مشکلات بسیاری از شرکت‌ها با خطر پذیری فولاد مبارکه

معاون وزیر صمت با تأکید بر این که چرخه تعریف شده در حوزه دانش‌بنیان در فولادمبارکه به درستی طراحی، تعریف شده و در حال اجرا میباشد گفت: به درستی که یک سازمان توسعه و دانش محور به همین شکل عمل می‌کند و مشکلات بسیاری ازسازمان‌ها که قدرت ریسک‌پذیری و خطرپذیری کمتری دارند، در سایه توانمندی و اقدامات هوشمندانه فولاد مبارکه حل می‌شود.

نبوی خاطرنشان کرد: در فولاد مبارکه منابع انسانی فرهیخته و منابع مالی قابل توجهی نهفته است و خوشبختانه شاهد این هستیم که با این رویکردِ فولاد مبارکه نوزادان بوجود آمده که همان استارتاپ‌های نوظهور هستند به خوبی حمایت می شوند، به بلوغ می‌رسند و رشد می‌کنند و برای کل کشور منشاء اثر می‌شوند. به یقین این چرخه، چرخه بسیار خوبی است و طراحی چنین ساز و کاری نشان می دهد که برای این فرایند، کار و تحقیق زیادی انجام شده و تمامی کارها به صورت یک طرفه دیده نشده و امیدواریم چشم انداز روشنی داشته باشد.

وی در پاسخ به سوال یکی دیگر از خبرنگاران در خصوص استفاده فولاد مبارکه از ظرفیت‌های دانشی کشور برای بومی‌سازی قطعات و مواد اولیه جهت تعیین روند قیمت آهن و محصولات فولادی مورد نیاز خود گفت: 

استفاده از ظرفیت شرکت‌های دانش‌بنیان، نیازمند استفاده از فناوری روز دنیا است. وقتی شرکتی مانند فولاد مبارکه اصفهان که یکی از شرکت‌های مهم و تأثیرگذار در چرخه صنعت و اقتصاد و یکی از مهمترین شرکت‌های بورسی کشور است می‌خواهد در این سطح بماند، حتماً باید خود را به فناوری روز دنیا مجهز نماید و لزوماً برای این‌کار هم خود شرکت‌ها به طور مستقیم وارد عمل نمی‌شوند بلکه با استفاده از ظرفیت شرکت‌های دانش‌بنیان در این عرصه حاضر می‌شوند که فولاد مبارکه هم به درستی چرخه استفاده از ظرفیت‌های دانش‌ بنیان را طراحی کرده است تا بتواند این دانش را به فرصت سرمایه‌گذاری عمیق‌تر تبدیل نماید و  که خوشبختانه تا کنون به نتایج خوبی هم دست یافته‌اند که قابل تقدیر است.

رئیس هیئت‌عامل سازمان گسترش و نوسازی صنایع ایران در پاسخ به این سؤال که برای تامین انرژی شرکت‌های بزرگ مانند فولاد مبارکه چه تمهیداتی از سوی دولتمردان دیده شده است، گفت: اگرچه پاسخ به این سؤال مشخصاً در تخصص بنده نیست ولی در حد کلان باید گفت که برای حل این مشکل اقدامات اساسی پیش‌بینی و در حال انجام است که از آن جمله می‌توان به نوسازی و بهینه‌سازی صنایع اشاره کرد. اگرچه فولاد مبارکه با سرمایه‌گذاری‌های کلان برای تامین انرژی پایدار مورد نیاز خود اقدامات خوبی انجام داده است، که امیدواریم قبل از تابستان سال آینده نیروگاه‌های جدید و در دست احداث این شرکت در مدار بهره‌برداری قرارگیرد.

تاریخ انتشار: یکشنبه 13 آذر 1401
برچسب ها :
اشتراک گذاری
دیدگاه کاربران 0 دیدگاه
به‌روزرسانی لحظه‌ای قیمت‌ها
مقایسه قیمت‌ها
ارتباط مستقیم با تامین‌کنندگان
پشتیبانی آنلاین و تلفنی
امکان ارائه فاکتور رسمی

گرفت، پلی میان تامین‌کنندگان و خریداران

گرفت؛ به‌روزترین مرجع استعلام قیمت آهن آلات و کالاهای فولادی است که با مقایسه نرخ محصولات ارائه شده، توسط تامین کنندگان مختلف بازار، کمک می‌کند بتوانید بدون هدر رفت زمان، خریدی مطمئن و آسوده و با بهترین قیمت را تجربه کنید.

image