پشتیبانی ذوب آهن از طرح نهضت ملی مسکن ادامه دار است.

ذوب آهن اصفهان، پشتیبان طرح نهضت ملی مسکن

اخبار
سه‌شنبه 10 آبان 1401

به دفعات این جمله غرورآفرین را شنیده ایم که ذوب آهن، مادر صنعت فولاد ایران است؛ در واقع این مجموعه پایه گذار صنعتی است که در توسعه صادرات غیر نفتی کشور به ویژه در دوران تحریم نقش آفرین است. تدوین نقشه راه هوشمندانه در این کارخانه، سبب شده تا در کنار چالش ها و دغدغه هایی که امروز صنایع فولادی با آن مواجه هستند،در ذوب آهن تامین نیاز داخل در اولویت استراتژی ها قرار گیرد و با برنامه ریزی دقیق، سرمایه گذاری صحیح و استفاده از توان داخل،شاهد بومی سازی تجهیزات و تکنولوژی هایی باشیم که در نهایت به افزایش تنوع سبد محصول و توان رقابتی در بازارهای خارجی ختم شود.

ذوب آهن اصفهان همواره تلاش دارد با تولید محصولات ارزش افزا، سهم خود را در بازارهای ملی و بین المللی حفظ نموده و گسترش دهد.در این میان تولید انواع مقاطع ساختمانی سبب شده این کارخانه حضور پر رنگی در صنعت ساختمان کشور داشته باشد. صنعتی که دولت سیزدهم تلاش می کند با اجرای طرح «نهضت ملی مسکن» علاوه بر تامین نیاز هموطنان عزیزمان، بار دیگر رونق و تحرک را به عرصه ساخت و ساز باز گردانده و صنایع مرتبط با این بخش را فعال تر از گذشته نماید.

تولید برخی محصولات صرفاً در ذوب آهن اصفهان حاکی از توان و آمادگی مدیران و نیروهای فعال این شرکت برای حضور حداکثری در این طرح است. استفاده از محصولات جدید این کارخانه نظیر تیرآهن بال پهن در صنعت ساختمان می تواند مزایایی از جمله سرعت در ساخت و ساز، افزایش ایمنی، کاهش هزینه، زیباسازی ساختمان به لحاظ معماری و … را به همراه داشته باشد.

این تیرآهن با فرایند نورد گرم و منطبق با آخرین استانداردهای روز و تست های مکانیزه تولید می شود و قطعاً در مقایسه با تیر ورقها که به صورت دستی و بدون کنترل های تخصصی تولید می شود، ایمنی را برای مصرف کنندگان به همراه دارد. همچنین استفاده از این محصول تا ۳۰ درصد وزن سازه را سبکتر می کند. این شاخص ها، برگ زرین دیگری است که با تلاش و کوشش پرسنل جهادی ذوب آهن اصفهان محقق شده است؛ قیمت تیرآهن اصفهان، به نسبت کیفیت بالایی که دارد، بسیار مناسب است.

مدیرعامل شرکت ذوب آهن اصفهان در این باره می گوید: 

اقدامات انجام گرفته در واحد تحقیق و توسعه ذوب آهن اصفهان و سرمایه گذاری در طرح های توسعه ای به جهت نوسازی خطوط تولید باعث شده تا با اطمینان برای تامین ایمنی سازه های ساختمانی در این طرح، به میدان بیاییم و مذاکرات خود را با سازمان ها و مجموعه های مرتبط آغاز نماییم. در واقع به عنوان مادر صنعت فولاد کشور در تلاش هستیم تا نقش واقعی خود را در اجرای این طرح ملی ایفا کرده و در این مسیر توسعه نیز نقش آفرین باشیم.

 

قیمت محصولات ذوب آهن برای استفاده در نهضت ملی مسکن مناسب است.

 

به گفته مهندس ایرج رخصتی، کارخانه ذوب آهن اصفهان وظیفه خود می داند تا با ارائه محصولی با کیفیت و مطابق با استانداردهای جهانی در این طرح حضور پیدا کند اما بی تردید تامین نیاز داخل، باید و نبایدهایی دارد که اگر به آنها بی توجه باشیم، در سال های پیش رو باید شاهد تامین نیاز کشور از مسیر واردات و افزایش هزینه های ارزی بود. باید و نبایدهایی که در این بین وجود دارد، به دغدغه اصلی فولادی ها تبدیل شده است. در شرایطی که صنعت استراتژیک فولاد توسعه هرچه بیشتر را هدف گذاری کرده، نگرانی درباره عدم تامین زیرساخت هایی همچون مواد اولیه، برق، گاز و … میتواند تحقق این برنامه را تحت الشعاع قرار دهد.

وی تاکید می کند: 

همان طور که ذوب آهن اصفهان برای پیشبرد اهداف دولت در پروژه نهضت ملی مسکن با تمام قوا اعلام آمادگی کرده، انتظار بر این است تا دغدغه این شرکت در بخش تامین پایدار مواد اولیه به ویژه زغالسنگ نیز برطرف شود. بی تردید با تامین مواد اولیه، این کارخانه می تواند علاوه بر تامین نیاز بازار داخل و پوشش کامل طرح نهضت ملی مسکن، سهم صادرات خود را افزایش داده و ارز آوری بیشتری را برای ایران اسلامی رقم بزند. 

واگذاری معادن زغالسنگ به مجموعه ذوب آهن می تواند گره گشای این مشکل باشد. ذخیره قطعی زغالسنگ کشور ۱ میلیارد و ۲۰۰ میلیون تن است اما عدم سرمایه گذاری در این معادن باعث شده تا امروز بخشی از نیاز ذوب آهن از طریق واردات تامین شود، البته در صورت تامین کامل زغالسنگ این کارخانه، به منظور بهره مندی از کیفیت مناسب نیاز به اندکی واردات این ماده معدنی هنوز هم وجود دارد اما بی تردید حجم آن کمتر از شرایط فعلی می شود. ذوب آهن اصفهان امروز برای تجهیز معادن نیز اعلام آمادگی کرده است که لازمه آن حمایت هرچه بیشتر دولت است.

مهندس رخصتی یادآور می شود: 

نگاه جهادی در میان مدیران و پرسنل باعث شده تا ذوب آهن اصفهان علاوه بر تولید با کیفیت،حضور در برخی پروژه ها و طرح های عمرانی را جزء وظایف اصلی خود بداند. امروز حضور جهادی در کنار دولت و ایجاد ثبات در بازار مسکن،در اولویت برنامه های کارخانه قرار گرفته است. حضور ذوب آهن اصفهان در پروژه نهضت ملی مسکن افتخار دیگری برای این مجموعه است زیرا این کارخانه عظیم همچون دوران دفاع مقدس که در پشتیبانی از جبهه های حق علیه باطل حضور فعال داشت،امروز هم بر پایه برند دیرینه (با اطمینان بسازید) برای تامین ایمنی و آسایش هموطنان، خودش را مسئول می داند لذا تلاش همه جانبه ما در این مجموعه ارائه محصولاتی است که در نهایت به رضایت هر چه بیشتر مشتریان ختم شده و سودآوری خوبی برای سهامدارانمان به همراه داشته باشد. 

این مجموعه در تلاش است با تولید هرچه مرغوب‌تر مقاطع فولادی، قیمت میلگرد، تیرآهن، نبشی و… را در بازار متعادل سازد.

دیدگاه یا سوال خود را به اشتراک بگذارید