0آخرین بروزرسانی:یکشنبه 08 آبان 1401

یکی از انواع مقاطع فلزی پرمصرف در حوزه‌های عمرانی و ساختمانی، سپری بوده که در جنس‌های مختلفی تولید می‌شود و با نام پروفیل T نیز شناخته می‌شود. انواع سپری که در بازار موجود است از نظر جنس و ضخامت متفاوت بوده که شامل سپری آلومینیومی، گالوانیزه، مس، برنج و استیل هستند. ضخامت این سپری ها نیز از 0.9 تا 2.5 میلی‌متر، متغیر است. در ادامه به معرفی اینکه سپری چیست و انواع و کاربرد هریک از آن‌ها به چه شکل است، می‌پردازیم؛ با ما همراه باشید.

کاربرد انواع سپری در ساختمان سازی و صنایع

یکی از مقاطع فولادی پرکاربرد در ساختمان‌سازی و صنعت، سپری بوده که مصارف زیادی دارد. از جمله کاربرد آن در این صنایع، می‌توان به موارد زیر اشاره کرد:

  • استفاده به‌عنوان ستون و خرپا
  • ساخت در و پنجره
  • اتصال ستون‌ها و پل‌ها به یکدیگر
  • در ساخت اسکلت گلخانه‌ها
  • به‌عنوان نگهدارنده در سقف‌های کاذب
  • استفاده در ستون و خرپا
  • کلاف‌بندی دیوار آجری
  • گاردریل‌های کنار اتوبان و پل

 

سپری های موجود در بازار، کاربردهای مختلفی براساس نوع و ضخامت دارند.

 

معرفی سپری و مشخصات آن

انواع سپری موجود در بازار جنس‌های مختلفی دارد که مهم‌ترین آن‌ها شامل آلومینیومی، گالوانیزه و فلزی است. همچنین در تولید آن از روش نورد گرم و سرد استفاده می‌شود که در نورد گرم، سپری‌های باکیفیتی تولید می‌شود.

سپری آلومینیومی

این سپری‌ها از جنس آلومینیوم بوده و معمولا در سقف‌های کاذب و روکاری استفاده می‌شود؛ این مقطع استحکام مناسبی داشته و به‌دلیل ظاهر زیبا، ساده و استحکام آن، در معماری مدرن و نما استفاده می‌شود. همچنین این سپری ها به‌صورت لبه تیز و لبه گرد تولید می‌شود.

سپری گالوانیزه

سپری گالوانیزه، در حقیقت همان سپری آهنی بوده که با روی پوشانده شده تا آن را در مقابل زنگ‌زدگی محافظت کند. این محصول نیز در ابعاد و قطرهای گوناگونی تولید می‌شود که این عوامل بر قیمت سپری گالوانیزه موثر هستند.

سپری فلزی

سپری فلزی در واقع شامل محصولات مختلفی از انواع سپری شامل آلومینیومی، آهنی و استیل است که هر کدام از آن ها کاربردهای مختلفی دارد. همچنین قیمت این سپری ها با توجه به وزن، ابعاد، جنس و میزان تقاضا متغیر است.

تفاوت انواع سپری آهنی موجود در بازار

سپری­‌های آهنی در بازار، جزء پرمصرف‌ترین سپری ها بوده که دارای دو نوع نوردی و فابریک هستند:

  • نوردی: این نوع سپری، شکلی هندسی داشته که نسب به نوع آهنی فابریک، وزن کمتری دارد؛ این وزن کمتر منجربه مقاومت کمتر این پروفیل شده و بیشتر در مواردی استفاده می‌شود که در آن ابعاد، اهمیت کمتری دارند.
  • فابریک: این نوع پروفیل، از انواع سپری آهنی بوده که دارای جان و بال بوده و مقطعی T شکل دارد؛ این محصولات طبق استانداردهای آلمان (جدول اشتال) تولید شده که عرض و ضخامت بال و جان آن و وزن نهایی طبق این استاندارد تولید می‌شود.

مزایا و معایب سپری فولادی

یکی از مزایای سپری فولادی، مقاومت در برابر انواع تنش فشاری بوده، بطوریکه جان سپری به منظور مقاومت در برابر تنش خمشی و برشی طراحی شده است. از این مقاطع برای تقویت بتن استفاده می‌شود؛ همچنین این محصول برای نقاطی که در آن، میزان بار خمشی و برشی زیاد بوده و نمی‌توان در آن از تیرآهن استفاده کرد، مفید است.

 

قیمت سپری، براساس مزایای زیاد مصرف آن در صنعت بسیار مناسب است.

 

از معایب این نوع سپری نیز می‌توان به مقاومت پایین آن در مقابل آتش سوزی و هوازدگی اشاره کرد؛ با‌این‌وجود، سپری‌های فولادی به دو روش نورد گرم و سرد تولیده می‌شود. کیفیت مقاطعی که با روش نورد گرم تولید می‌شوند، بهتر بوده که در نتیجه بر قیمت سپری تولید شده به این روش موثر است.

سخن پایانی

در این مقاله با انواع سپری در جنس‌های مختلف آشنا شدیم؛ این سپری ها شامل آلومینیومی، گالوانیزه، مسی و برنج هستند، همچنین کاربرد آن‌ها با توجه به جنس و ضخامت آن متفاوت است؛ بطوری‌که از سپری آلومینیومی بیشتر در روکاری و سقف کاذب استفاده شده در حالیکه از سپر آهنی برای اتصال پل‌ها و ستون‌ها، ساخت در و پنجره و موارد متعدد دیگر استفاده می‌شود. 

تاریخ انتشار: یکشنبه 08 آبان 1401
برچسب ها :
اشتراک گذاری
دیدگاه کاربران 0 دیدگاه
گرفت
آسان و آنلاین
آدرس: تهران، پارک علم و فناوری تربیت مدرس
شماره تماس :
02128424838
برای اطلاع از آخرین قیمت های به روز محصولات میتوانید ما را در شبکه های اجتماعی دنبال کنید.
درباره گرفت

گرفت (آهن پرتال)؛ به‌روزترین مرجع استعلام قیمت آهن آلات و کالاهای فولادی است که با مقایسه نرخ محصولات ارائه شده، توسط فروشندگان مختلف بازار، کمک می‌کند تا بتوانید بدون هدر رفت زمان، خریدی مطمئن و آسوده را با بهترین قیمت ترجمه نمایید.

enamad