واردات محصولات فولادی به کشور کاهش داشته است.

افت 67 درصدی واردات فولاد

اخبار
یکشنبه 01 آبان 1401

براساس اطلاعات و آمار به دست آمده از منابع معتبر در حوزه آهن آلات، واردات زنجیره فولاد از شمش فولاد تا انواع مقاطع، محصولات فولادی و آهن اسفنجی نشان می‌دهد که علاوه بر صفر شدن واردات آهن اسفنجی و اسلب به کشور، در نیمه نخست امسال میزان واردات شمش فولاد (فولاد میانی) با بیشترین میزان افت واردات نسبت به مدت مشابه سال ۱۴۰۰، حداقل میزان واردات فولادی‌ها را به خود اختصاص داده است.

میزان واردات مقاطع فولادی تخت و طویل در 6 ماه ابتدایی سال 1401

بر اساس آمار، در نیمه نخست امسال میزان واردات مجموع مقاطع طویل تخت ۱۴ درصد، محصولات فولادی ۱۵ درصد، مجموع مقاطع تخت ۲۰ درصد و میزان واردات شمش فولاد ۶۷ درصد نسبت به آمار واردات آن‌ها در مدت مشابه سال گذشته کاهش داشته‌ است؛ این در حالی‌ست که واردات آهن اسفنجی همچنان در این مدت صفر بوده است.

مجموع مقاطع طویل فولادی وارد شده ظرف شش ماهه ۱۴۰۱ نسبت به همین مدت در سال گذشته ۲۰ درصد کمتر شده و از ۵۱ هزار تن به ۴۱ هزار تن (۷۰۰۰ تن در مرداد ماه) رسیده است؛ این عامل باعث تغییر قیمت میلگرد و تیرآهن در بازار شده است.

 

حجم واردات مقاطع فولادی به کشور طی 6 ماه نخست، افت داشته است.

 

بیشترین میزان واردات فولادی در  مدت مذکور سال جاری مختص محصولات فولادی معادل ۳۵۱ هزار تن است که نسبت به میزان واردات آن در مدت مشابه سال گذشته معادل ۴۱۲ هزار تن، ۱۵  درصد کمتر شده است.

میزان واردات مقاطع تخت فولادی نیز در نیمه ابتدایی سال جاری نسبت به مدت مشابه سال گذشته ۱۴ درصد کمتر شده و از ۳۶۱ هزار تن در مجموع واردات طی شش ماهه ۱۴۰۰ به ۳۱۰ هزار تن در مدت مشابه امسال رسیده که ۷۱ هزار تن آن در مرداد ماه وارد شده است. 

طبق آمار، در واردات شمش فولادی، طبق روال، همچنان میزان واردات اسلب صفر ثبت شده است اما ۱۰۰۰ تن بیلت‌وبلوم در مردادماه وارد کشور شده و مجموع واردات شمش فولاد را در مجموع همین ۱۰۰۰ تن ثبت کرده است. بنابراین مجموع واردات فولاد میانی به کشور نسبت به مدت مشابه سال گذشته (۳۰۰۰ تن) ۶۷ درصد افت کرده است.

در نهایت نیز همچنان طی روال سال‌های اخیر، واردات آهن اسفنجی به کشور صفر است. تمام این مسائل سبب این شده است که بخواهیم بدانیم با توجه به صفر شدن واردات مقاطع به کشور، چرا آهن گران شد؟ آیا این کاهش واردات، دلیلی برای تغییر قیمت آهن آلات است؟

دیدگاه یا سوال خود را به اشتراک بگذارید