افت قیمت محصولات فولادی در بورس کالا

افت قیمت محصولات فولادی در بورس کالا

اخبار
چهارشنبه 15 تیر 1401

از هفته پایانی خرداد ماه شاهد ریزش شدید قیمت محصولات فولادی مختلف بوده‌ایم، در ادامه رکود قیمت آهن آلات در دو هفته آغازین تیر 1401 نیز شاهد سقوط نمودار قیمت آهن آلات و محصولات برندهای مختلف فعال در حوزه آهن هستیم. با نزدیک شدن به پایان هفته نیز شاهد کاهش تدریجی نرخ روز آهن‌آلات هستیم به طوری که روز گذشته تقریبا کلیه محصولات فولادی با کاهش ۱۰۰ الی ۳۰۰ تومانی همراه بودند و در برخی موارد قیمت‌ها ثابت اعلام شد.

نگاهی بر قیمت محصولات فولادی ایران در هفته گذشته

پس از قرار گرفتن بازار در مسیر نزولی، روز گذشته نرخ روز میلگرد آجدار از ۱۰۰ الی ۳۰۰ تومان کاهش داشت، به طوری که میانگین نرخ میلگرد آجدار حدود ۱۷ هزار و ۴۲۵ تومان برآورد شد که در مقایسه با روز دوشنبه کاهش ۱۶۰ تومانی داشته است. قیمت تیرآهن در بخش کیلوفروشی با کاهش ۱۰۰ الی ۲۰۰ تومانی اعلام شد و در بخش شاخه‌فروشی نیز کاهش ۲۰ الی ۴۰ هزار تومان در اغلب شاخه‌های پرفروش مشهود بود. همچنین قیمت نبشی و ناودانی هم در برخی مبادی فروش کاهشی بود اما عمده شرکت‌ها نرخ محصولات خود را ثابت اعلام کردند.

انواع ورق‌ها نیز روز گذشته با ریزش قیمت‌ همراه بودند، به طوری که نرخ روز ورق استیل، ورق سیاه و... حدود ۱۰۰ الی ۲۰۰ تومان کاهش داشتند و قیمت روز ورق گالوانیزه، رنگی و قیمت ورق روغنی هم با کاهش ۱۰۰ تومانی اعلام قیمت شدند. قیمت پروفیل‌ها و نرخ انواع لوله‌های داربستی، گازی ، مانیسمان و ... نیز مانند سایر محصولات فولادی روندی نزولی داشتند به طوری که اکثریت شرکت‌ها حدود ۲۰۰ الی ۳۰۰ تومان کاهش قیمت داشتند.

 

وضعیت نزولی قیمت آهن آلات نگران کننده شده است

 

همچنین گزارش‌ها از بورس کالای روز گذشته حاکی از این است که از ۲۰۲ هزار و ۶۰ تن محصول فولادی تنها ۱۸۹ هزار و ۹۳۰ تن به تابلو معاملات را یافت و از ۷۶ هزار و ۵۲۰ تن شمش بلوم عرضه شده در بورس، کل عرضه‌ها معامله شد. 

 نرخ میانگین شمش فولادی روز گذشته حدود ۱۳ هزار و ۹۵۳ تومان بود که بیانگر افزایش ۵/۹درصدی این محصول در مقایسه با عرضه هفته گذشته بود. ثبت تقاضای ۲۸۵ هزار تنی برای شمش در بورس کالا، موجب افزایش ۹ درصدی نرخ کشف شده آن نسبت به نرخ پایه شد. اگرچه کاهش نرخ جهانی این محصول همچنان مطرح است و در حال حاضر در بازارهای داخلی با نرخ قراضه برابری می‌کند.

امروز نیز حدود ۹۵ هزار تن از مقاطع فولادی در بورس کالا عرضه می‌شود که شامل میلگرد، تیرآهن، نبشی و ناودانی و... است. گفتنی است پایه قیمت میلگرد در عرضه امروز حدود ۱۴ هزار و ۷۵۳ تومان در نظر گرفته شده است.

برخلاف واقع تصور می‌شود که بورس کالا محل تعیین نرخ پایه محصولات فولادی بر اساس عرضه و تقاضا است، اما با کم و زیاد کردن حجم محصولات عرضه شده که گاهی موجب القای کمبود محصول در بازار می‌شود و همچنین با شرایطی که برای معاملات تعیین می‌کند مانند خرید اعتباری و نقدی، تعیین سقف خرید برای هر کد معاملاتی و ... موجب بهم خوردن نظم بازار و نابسامانی می‌شود.

در واقع با این اوصاف می‌توان گفت عملا کشف قیمت فولاد در این سازمان مشاهده نمی‌شود و تمام معاملات مهندسی‌شده است. برای نمونه هم می‌توان به نحوه عرضه محصولات سبک در بورس کالای روز گذشته توسط نوردی‌ها اشاره کرد که با عدم عرضه در بازار بورس کالا در صدد صادرات آن هستند. به هر روی به نظر می‌رسد بخشی از ریزش قیمت بازار آهن و فولاد روز گذشته به کاهش ۲۵۵ تومانی نرخ شمش در مقایسه با عرضه قبلی مرتبط باشد. این در حالی است که با تداوم روند نزولی نرخ دلار نیمایی، قیمت آن به سقف مقاومت ۲۶ هزار تومان نزدیک شده است و با گذر از این کانال روی نرخ ۲۷ هزار تومان مقاومت خواهد کرد.

نگرانی کارشناسان صنعت فولاد از نبود زیرساخت

حسام‌الدین والی کارشناس صنعت فولاد با اشاره به چالش‌های صنعت فولاد اظهار کرد: در حال حاضر صادرات فولاد ایران جایگاه ویژه‌ای در منطقه دارد و این در حالی است که حدود ۱۰ سال پیش ما وارد کننده بودیم.

وی در این زمینه گفت: 

صنعت فولاد دارای مشکلاتی است که نیازمند اصلاح اساسی است که از جمله آنها می‌توان به عدم سرمایه‌گذاری کافی در این بخش، کمبود انرژی گاز و برق و قطعی آن در واحدهای تولیدی، اشاره کرد.

والی در ادامه افزود:

 بخش صنعت فولاد از مهمترین منابع ارزآور کشور به شمار می‌رود به همین دلیل توجه به این صنعت و اصلاح زیرساخت‌های آن توسط دولت امری ضروری به نظر می‌رسد.

این کارشناس ضمن سخنان قبلی خود ادامه داد: 

در چند سال اخیر شاهد رشد صنعت فولاد بوده‌ایم اما تقریبا از اوایل سال 1401 به خاطر عدم مدیریت صحیح و تصمیمات اشتباه دولت جدید صنعت فولاد با خطر جدیی رو به رو شده است و روزانه شاهد کاهش نرخ تقاضا و بالا رفتن قیمت‌های محصولات فولادی هستیم که شوک جدیدی به بازارآهن و فعالان بازار فولاد وارد کرده است. 

دیدگاه یا سوال خود را به اشتراک بگذارید