0آخرین بروزرسانی:چهارشنبه 06 بهمن 1400

احتمالا همه ما انواع سقف شیروانی را در زمانی که به شمال مسافرت کرده‌ایم و یا در تصاویر ثبت‌شده از این ناحیه، دیده‌ایم. این نوع از سقف‌ها درواقع راه‌حلی هستند که مردم یک ناحیه برای سازگاری با شرایط مختلف آب‌وهوایی پیدا کرده‌اند. انواع سقف شیبدار دارای تنوع بسیار زیادی بوده و از مصالح متفاوتی برای ساخت آن استفاده می‌شود. همچنین مدل‌های سقف شیروانی و شیوه‌های طراحی آن نیز باعث شده که بتوان در قسمت‌های مختلفی از آن‌ها استفاده کرد. در این مقاله می‌خواهیم به بررسی این نوع از سقف‌ها پرداخته و ویژگی‌های مختلف آن‌ها را با شما در میان بگذاریم.

سقف شیروانی چیست؟

سقف شیروانی حالتی شیبدار دارد و می‌تواند شکلی مثلثی یا سه‌گوش را به قسمت بالایی ساختمان بدهد. این نوع از سقف‌ها با استفاده از مصالح مختلفی ساخته می‌شوند و مهم‌ترین نکته در زمان ساخت آن‌ها، توجه به شرایط آب‌وهوایی منطقه است.

دلایل استفاده از سقف شیروانی در ساختمان‌ها

یکی از کاربردهای اصلی انواع سقف شیروانی در مناطقی با آب‌وهوای سرد و مرطوب است. ناحیه‌هایی که مقدار بارش باران یا برف در آن‌ها زیاد است؛ با نصب این نوع از سقف‌ها می‌توانند به‌راحتی آب ناشی از باران را از طریق ناودان سرازیر کرده و مانع از نفوذ آن به داخل سقف و ایجاد نشتی شوند. همچنین با استفاده از این مدل سقف‌ها، دیگر نیازی به برف‌روبی نبوده و در فصل زمستان، خطر سنگین شدن و تخریب کاهش پیدا می‌کند.

 

سقف‌های شیروانی در مناطق آب و هوایی سرد و مرطوب استفاده می‌شوند.

 

یکی دیگر از مزیت‌های انواع سقف شیبدار هزینه پایین نصب آن است. برای اجرای این نوع از طراحی، مصالح کمتری استفاده می‌شود؛ به همین دلیل قیمت ساخت تا حد زیادی کاهش پیدا می‌کند. در کنار این‌ موارد، زمان موردنیاز برای اجرای این نوع از سقف‌ها نیز نسبت به دیگر نمونه‌ها بسیار کمتر است؛ همین موضوع باعث کاهش هزینه مصرفی خواهد شد. درنتیجه گزینه مناسبی برای افرادی است که می‌خواهند مساحت زیادی را با استفاده از این نوع سقف پوشش دهند.

مدل‌های سقف شیروانی تنوع بسیار زیادی داشته و دوام بالایی دارند. همچنین می‌توانند در بهینه‌سازی و کاهش مصرف انرژی نیز نقش موثری را ایفا کنند؛ زیرا نتایج تحقیقات نشان داده است که سقف‌های شیبدار می‌توانند به‌طور موثری از هدر رفت حرارت جلوگیری کرده و محیط خانه را در فصل سرد سال، گرم کنند.

آشنایی با مدل‌های سقف‌های شیروانی

مدل‌های مختلف سقف شیروانی با استفاده از شیوه‌ها و مصالح متنوعی ساخته می‌شوند؛ همین امر باعث می‌شود که ویژگی‌های آن‌ها نیز با یکدیگر متفاوت شده و برای موارد گوناگون به کار گرفته شوند.

سقف شیروانی کامپوزیتی یا آسفالتی

این نوع از سقف‌های شیروانی با استفاده از آسفالت ساخته شده و بیشتر در آمریکا رواج دارند. مزیت سقف شیروانی کامپوزیتی، ارزان بودن آن است؛ همچنین این سقف به‌راحتی نصب شده و نیاز به تخصص خاصی ندارد. به دلیل گسترش کاربرد این نوع از انواع سقف شیروانی شرکت‌های مختلف تلاش کرده‌اند که سبک‌ها و رنگ‌های متفاوتی از آن را تولید کرده و به بازار عرضه کنند.

سقف شیروانی با تایل‌های سفالی

یکی از قدیمی‌ترین انواع سقف شیبدار سقف‌های شیروانی با تایل‌های سفالی هستند؛ استفاده از سفال می‌تواند نمای قدیمی و سنتی به ساختمان ببخشد. به همین دلیل این نوع از سقف‌ها بیشتر در ساخت ویلاهای لوکس با نمای سنتی مورداستفاده قرار می‌گیرند؛ البته گران‌تر بودن سفال نسبت به دیگر مصالح نیز باعث شده که تنها افراد خاصی توانایی استفاده از آن را داشته باشند.

سقف شیروانی با تایل‌های بتنی

شبیه‌ترین نوع سقف شیروانی به مدل‌های سفالی، سقف شیروانی با تایل‌های بتنی است؛ تفاوت این نوع از سقف‌ها با نمونه قبلی، در بالاتر بودن مقاومت آن‌ها در برابر شکستن و دیگر آسیب‌ها است. همچنین قیمت بتن نسبت به سفال بسیار ارزان‌تر بوده اما از دید ظاهری شباهت زیادی به آن دارد؛ به همین دلیل استفاده از این نوع سقف شیبدار در مناطق مختلف بسیار رایج است. مزیت تایل‌های بتنی این است که می‌توان آن‌ها را به‌صورت مسطح نصب کرده و نیازی به قرار دادن آن‌ها بر روی هم نیست؛ درنتیجه مصالح کمتری مصرف شده و قیمت کاهش پیدا می‌کند.

سقف شیروانی با تایل‌های سنگ لوح

یکی از زیباترین انواع سقف شیروانی تایل‌های سنگ لوح است؛ این نوع از تایل‌ها از مقاومت بسیار بالایی نیز برخوردار بوده و می‌توانند با سبک‌های مختلف معماری هماهنگ شوند. هرچند قیمت سقف شیروانی با تایل‌های سنگ لوح نسبت به دیگر نمونه‌ها بالاتر است؛ اما به دلیل دوام بسیار خوبی که دارد، می‌تواند در درازمدت هزینه مصرفی شما را تا حد زیادی کاهش دهد.

 

سقف‌های شیروانی با تایل‌های سنگ لوح مقاومت بالایی داند.

 

مقالات مرتبط: مقالات آهن آلات

سقف شیروانی با توفال چوبی

توفال چوبی یکی از مدل‌های سقف شیروانی است که در زمان گذشته بسیار رایج بوده و با ورود به دنیای جدید، رونق خود را از دست داده است؛ مزیت استفاده از این مواد در ساخت انواع سقف شیبدار، مقاوم بودن آن‌ها در برابر اشتعال است. همچنین توفال چوبی عایق خوبی نیز هست؛ درنتیجه می‌تواند در مصرف انرژی صرفه‌جویی کند.

سقف شیروانی فلزی

اگر به دنبال سقف شیب‌داری می‌گردید که ظاهری مدرن و امروزی را به ساختمان شما ببخشد؛ پیشنهاد می‌کنیم سقف شیروانی فلزی را انتخاب کنید. این نوع از سقف‌ها دارای خط‌هایی صاف هستند و نمای براقی دارند؛ همچنین تنوع رنگی بسیار زیادی داشته و می‌توانند به‌خوبی با سبک‌های مختلف معماری هماهنگ شوند. قیمت انواع سقف شیروانی فلزی تا حدودی بالا است؛ اما ماندگاری و دوام خوب آن‌ها باعث می‌شود که شما هزینه کمتری را صرف تعمیر یا نگهداری این سقف‌ها کنید.

سقف شیروانی مدرن

سقف شیروانی مدرن جدیدترین نوع طراحی و معماری این نوع از سقف‌ها است که با استفاده از روش‌های روز معماری و طراحی دکوراسیون، ساخته می‌شود؛ این نوع از سقف بیشتر در ساختمان‌های ویلایی لوکس کاربرد دارد.

سقف شیروانی با پنل‌های خورشیدی

یکی از بهترین راه‌ها برای کاهش هزینه‌ها و صرفه‌جویی در مصرف انرژی، استفاده از سقف شیروانی با پنل‌های خورشیدی است؛ در این نوع از سقف‌ها شما می‌توانید به‌جای استفاده از مصالح ساختمانی مختلف، سلول‌های آفتابی را جایگزین کرده و به‌این‌ترتیب ساختمانی سازگار با محیط‌زیست بسازید.

سقف شیروانی تک‌بر

این نوع از مدل‌های سقف شیروانی به دلیل اینکه تنها یک ضلع دارد؛ به‌عنوان سقف تک‌بر شناخته شده و بیشتر برای پوشاندن تراس یا آلونک‌های کوچک کاربرد دارد. ساختمان این نوع از سقف به‌گونه‌ای است که پنل شیبدار آن به یک دیوار بلند متصل شده و می‌تواند حالتی شبیه به یک سقف شیروانی با زاویه 45 درجه را ایجاد کند. سقف‌های تک‌بر به‌راحتی نصب شده و به مصالح کمتری نیاز دارند؛ همچنین می‌توانند به‌سرعت برف یا باران را سرازیر کرده و مانع از تجمع آن‌ها شوند.

 

از سقف شیروانی تک‌بر در تراس یا آلونک‌های کوچک استفاده می‌شود.

 

سقف شیروانی چهاربر

سقف شیروانی چهاربر درواقع ترکیبی از 4 پانل است که با شیب‌های متفاوتی نسبت به هم قرار گرفته‌اند؛ به‌گونه‌ای که شیب دوتا از پانل‌ها، دو برابر دیگری است و درنهایت یک سازه‌ای با شیب ملایم به دست خواهد آمد. سقف‌های چهاربر یا سقف فرانسوی می‌توانند فضای زیرشیروانی را گسترش داده و امکان بزرگ کردن آن را در آینده برای شما فراهم کنند؛ این نوع از سقف‌های شیروانی ممکن است در صورت بارش برف دچار آسیب شوند.

سقف شیروانی چندبر

برای تشکیل تاج سقف از شیروانی چندبر استفاده می‌شود؛ این نوع از سقف‌های شیبدار دارای اضلاعی با اندازه یکسان هستند و استفاده از آن‌ها در همه کشورهای جهان رایج است. این نوع از سقف‌های شیبدار مقاومت بالایی داشته و می‌توان مدل‌های مختلفی را با استفاده از آن پیاده کرد.

نکاتی در رابطه با سقف‌های شیروانی

انواع سقف شیروانی با استفاده از مصالح مختلفی اجرا می‌شوند که انتخاب آن‌ها تا حد زیادی به شرایط اقلیمی و محیطی بستگی دارد؛ همچنین سبک معماری نیز تا حد زیادی در انتخاب نوع ماده به‌کاررفته در این نوع سقف‌ها تاثیرگذار است. از مهم‌ترین موادی که برای ساخت این نوع از سقف‌ها استفاده می‌شوند؛ می‌توان به مواردی مانند ورق‌های رنگی گالوانیزه و PVC اشاره کرد؛ همچنین نمونه‌های سفالی، چوبی و سنگی نیز برای اجرای نماهای قدیمی و سنتی کاربرد دارند. برای مشاهده قیمت ورق رنگی به لیست قیمت مربوطه مراجعه کنید.

 

در اجرای انواع سقف شیروانی از مصالح مختلفی استفاده می‌شود.

 

زمانی که می‌خواهید مدل‌های سقف شیروانی را بر روی ساختمان خود پیاده‌سازی کنید؛ باید آب‌وهوا را در نظر داشته باشید. برای مثال در مناطق کوهستانی و پربارش، بهتر است که از ورق‌های گالوانیزه استفاده کنید؛ این نوع از ورق‌ها در برابر نفوذ آب بسیار محکم بوده و در اثر قرارگیری در معرض رطوبت، دچار خوردگی یا زنگ‌زدگی نخواهند شد. همچنین ظاهر زیبایی داشته و وزن کمی نیز دارند؛ درنتیجه بار زیادی را به دیوارهای ساختمان تحمیل نمی‌کنند.

سخن پایانی

انواع سقف شیروانی بیشتر در مناطق سردسیر و کوهستانی کاربرد داشته و می‌توانند تا حد زیادی در مصرف انرژی صرفه‌جویی کنند. در کنار این‌ها مدل‌های سقف شیروانی با استفاده از مصالح مختلفی ساخته شده و می‌توان از آن‌ها برای پوشش آلاچیق، بالکن، آلونک استفاده کرد؛ البته استفاده از انواع سقف شیبدار به‌عنوان پوشش اصلی ساختمان نیز بسیار رایج بوده و در آن از مواد مختلفی مانند سنگ، چوب، فلز یا سفال به کار گرفته می‌شود. مهم‌ترین نکته در زمان نصب این نوع از سقف‌ها، توجه به تناسب میان آب‌وهوای محیط و مصالح ساختمانی مصرفی برای ساخت است.

تاریخ انتشار: چهارشنبه 10 شهریور 1400
برچسب ها :
اشتراک گذاری
دیدگاه کاربران 0 دیدگاه
گرفت
آسان و آنلاین
آدرس: تهران، پارک علم و فناوری تربیت مدرس
شماره تماس :
02128424838
برای اطلاع از آخرین قیمت های به روز محصولات میتوانید ما را در شبکه های اجتماعی دنبال کنید.
درباره گرفت

گرفت (آهن پرتال)؛ به‌روزترین مرجع استعلام قیمت آهن آلات و کالاهای فولادی است که با مقایسه نرخ محصولات ارائه شده، توسط فروشندگان مختلف بازار، کمک می‌کند تا بتوانید بدون هدر رفت زمان، خریدی مطمئن و آسوده را با بهترین قیمت ترجمه نمایید.

enamad