0آخرین بروزرسانی:چهارشنبه 06 بهمن 1400

وزن بندیل میلگرد و تعداد شاخه بندیل میلگرد از اصطلاحات بسیار رایج در بازار محصولات فولادی هستند که در زمان خریدوفروش این دست از مقاطع به کار می‌روند. بااین‌حال ممکن است کسی که در این حوزه تجربه و فعالیتی نداشته و با این مفاهیم آشنا نباشد. به همین دلیل است که در این مقاله می‌خواهیم به بررسی معنا و مفهوم این اصطلاحات پرداخته و هر آنچه را باید در این رابطه بدانید؛ با شما در میان بگذاریم.

بندیل میلگرد چیست؟

بندیل درواقع معادل فارسی کلمه Bundle به معنای شاخه یا بسته است؛ بندیل‌ها یک نوع ورق محافظ هستند که به‌صورت یک کمربند از جنس پلاستیک یا فلز طراحی می‌شوند. قرار گرفتن این لغت در کنار میلگرد، به معنای دسته‌ای از این مقاطع فولادی است که با استفاده از این کمربندها بسته‌بندی شده‌اند.

 

در این تصویر بندیل‌های میلگرد را مشاهده می‌کنید.

 

به عبارت بهتر کارخانه‌های تولیدکننده این محصولات فولادی، پیش از آنکه آن‌ها را به دست مصرف‌کننده برسانند، برای کاهش هزینه‌ها، میلگردها را به تعداد مشخص در یک بسته قرار می‌دهند. وزن بندیل میلگرد و تعداد شاخه موجود در آن، با توجه به کارخانه سازنده متفاوت خواهد بود.

هر بندیل میلگرد چند شاخه دارد؟

تعداد شاخه بندیل میلگرد بسته به کارخانه سازنده متفاوت است؛ برای دستیابی به این تعداد، یک رابطه ریاضی وجود دارد که از قرار زیر است:

تعداد شاخه موجود در بندیل = وزن بندیل میلگرد تقسیم‌بر وزن هر شاخه

هر کارخانه در تولید این سری از مقاطع، برای خود استانداردهایی را تعریف کرده است؛ بنابراین اگر می‌خواهید تعداد شاخه‌ها را محاسبه کنید، باید با توجه به برند بندیل، استاندارد موردنظر را استخراج کرده و از رابطه ریاضی بالا استفاده کنید. نکته مهم اینجا است که هرچه اندازه میلگرد بزرگ‌تر باشد، تعداد شاخه‌های موجود در یک بندیل آن کمتر است؛ زیرا وزن بیشتری دارد.

وزن هر بندیل میلگرد چند کیلو و چند تن است؟

وزن بندیل میلگرد نیز بسته به کارخانه سازنده متفاوت است؛ همان‌طور که گفتیم هر تولیدکننده برای خود استانداردهایی را تعریف کرده است که محصولات خود را بر اساس آن‌ها تولید می‌کند. برای مثال وزن استاندارد کارخانه ذوب‌آهن اصفهان برابر با 4 تن و 700 کیلوگرم است؛ به‌طورمعمول بازه وزنی این محصولات فولادی، از 2 تا 5.5 تن متفاوت است.

نکاتی در رابطه با بندیل‌بندی میلگردها

برای بندیل‌بندی، آرماتورها را به دو دسته شاخه و کلاف تقسیم می‌کنند؛ همچنین بر اساس خواص نیز آن‌ها در سه دسته فولاد نرم، نیمه سخت و سخت طبقه‌بندی شده و با کدهای S240، S340، S400 و S500 شناخته می‌شوند. کد S240 دارای قطر کمتر و مساوی 12 میلی‌متر است و می‌توان بندیل میلگردهایی از این نوع را در دو شکل شاخه و کلاف پیدا کرد. اما فولادهای نیمه سخت و سخت که قطرشان از 14 میلی‌متر بیشتر است؛ تنها به‌صورت شاخه‌ای بندیل‌بندی می‌شوند؛ همچنین شکل بسته‌بندی میلگردهایی با کد S500 نیز به‌صورت شاخه‌ای مستقیم است.

 

تعداد شاخه‌های هر بندیل میلگرد را در این تصویر مشاهده می‌کنید.

 

آشنایی با نحوه بارگیری میلگردها

در ابتدا باید سفارش خود را به همراه مقدار تناژ درخواستی ثبت کنید تا محصول موردنظر شما بسته‌بندی شده و در اختیار شما قرار بگیرد. اگر ظرفیت بار شما کمتر از 25 تن بوده و یا با دیگر محصولات فولادی ترکیب شده باشد؛ باید آن‌ها را از بنگاه تهیه کنید. در این صورت هزینه شما نسبت به تحویل از کارخانه بیشتر خواهد شد؛ زیرا باید هزینه‌های مربوط به انبارداری را نیز بپردازید.

پس از بارگیری میلگردها و در زمان تحویل آن‌ها به مشتری، یک گواهینامه نیز همراه محصول ارائه می‌شود که به نام گواهینامه فنی شهرت داشته و برای محصولات با تناژ بیشتر از 25 تن صادر می‌شود. بر روی این گواهینامه نام و نشانی کارخانه سازنده، شماره و تاریخ صدور آن و علامت مشخصه قرار گرفته است. در زمان بارگیری محصول و یا تحویل آن، باید به این نکته دقت داشته باشید که هرگز محصولی با پلاک مخدوش را تحویل نگرفته یا بار نزنید.

بیشتر بخوانید: مقالات آهن آلات

قوانین نگهداری میلگردها

نگهداری میلگردها تابع قوانین و مقررات خاصی است که سلامت آن‌ها را تضمین می‌کند؛ در بسیاری از موارد توصیه می‌شود که زمانی اقدام به خرید این مقاطع فولادی نمایید که بتوانید شرایط مناسب را برای نگه داشتن آن‌ها فراهم کنید. در صورت عدم رعایت قوانین نگهداری از میلگردها، این مقاطع دچار زنگ‌زدگی شده و معیوب خواهند شد. به همین دلیل باید پیش از خرید این محصولات فولادی، محیطی با این شرایط را آماده کنید:

  • برای جلوگیری از خوردگی و اکسیداسیون، محل نگهداری باید خشک باشد.
  • ارتفاع این محل نسبت به کف زمین، حداقل 10 تا 15 سانتی‌متر باشد.
  • برای جلوگیری از جذب رطوبت توسط بندیل‌ها، نباید هیچ خاک یا گچی بر روی آن‌ها ریخته شود.
  • به‌هیچ‌عنوان میلگردها را در جایی که امکان خیس شدن آن‌ها وجود دارد؛ قرار ندهید.

 

نگهداری بندیل‌های میلگرد نکته مهم و حائز اهمیتی است.

 

آشنایی با ضوابط بندیل‌بندی میلگرد در کارخانه ذوب‌آهن اصفهان

در کارخانه ذوب‌آهن اصفهان، مهم‌ترین مسئله‌ای که موردتوجه قرار می‌گیرد، فراهم کردن امکان جابجایی است؛ به همین دلیل بندیل‌های میلگرد تولیدشده در این کارخانه، دارای 5 تسمه و سه حلقه هستند تا بتوان به‌راحتی آن‌ها را حرکت داد.

در کنار این‌ها این کارخانه برای درج مشخصات محصول، از دو پلاک دو رو استفاده می‌کند؛ این پلاک‌ها به یکی از تسمه‌ها و انتهای یک شاخه متصل می‌شوند. دو طرف آن‌ها می‌تواند سفید باشد و یا یک طرف زرد و سمت دیگر سفیدرنگ باشد؛ اطلاعاتی که در این دو سمت درج شده، با یکدیگر متفاوت هستند. با استفاده از این پلاک‌ها شما می‌توانید اطلاعات مختلفی را درباره بندیل‌های این شرکت به دست آورید که عبارت‌اند از:

  • کارگاه نورد
  • اندازه و برند
  • نوع محصول
  • شماره ذوب و بسته
  • طول و وزن بندیل میلگرد
  • تاریخ تولید

 

نمایی از بندیل‌های میلگرد در کارخانه را در این تصویر مشاهده می‌کنید.

 

بررسی عوامل موثر بر قیمت هر بندیل میلگرد

قیمت میلگرد یکی از مهم‌ترین عواملی است که بر روی قیمت هر بندیل آن تاثیرگذار است؛ بنابراین نوسانات ارزی، قیمت شمش فولادی و میزان عرضه و تقاضا از عوامل غیرمستقیمی هستند که بر روی این کالا تاثیر می‌گذارند. ازآنجاکه این مورد به‌صورت آنی تغییر کرده و اطلاع از آن نیاز به پیگیری مداوم دارد؛ برای اطلاع از قیمت بندیل میلگرد نیز باید به‌طور دائم بازار را رصد کرده و پیش از خرید قیمت بگیرید.

در کنار این‌ها ویژگی خود بندیل نیز بر روی قیمت آن تاثیرگذار است؛ برای مثال نوع میلگردهایی که در آن وجود دارند، تعداد شاخه بندیل میلگرد، وزن و طول هر شاخه، به‌طور مستقیم می‌تواند قیمت این کالا را تحت تاثیر قرار دهد.

سخن پایانی

بندیل‌بندی میلگرد یکی از ساده‌ترین و ارزان‌ترین راه‌ها برای بسته‌بندی این مقاطع فولادی است؛ این کار جابجایی و خرید این محصولات فولادی را ساده می‌کند. در زمان خرید این دست از مقاطع، باید به وزن بندیل میلگرد و تعداد شاخه بندیل میلگرد دقت زیادی کنید؛ زیرا این موارد به‌طور مستقیم بر روی قیمت میلگرد تاثیرگذار هستند. در این مقاله به بررسی هر آنچه باید درباره بندیل‌بندی و نحوه بارگیری میلگردها بدانید، پرداختیم و تلاش کردیم به همه سوالات شما در این زمینه پاسخ دهیم.
 

تاریخ انتشار: سه‌شنبه 09 شهریور 1400
برچسب ها :
اشتراک گذاری
دیدگاه کاربران 0 دیدگاه
گرفت
آسان و آنلاین
آدرس: تهران، پارک علم و فناوری تربیت مدرس
شماره تماس :
02128424838
برای اطلاع از آخرین قیمت های به روز محصولات میتوانید ما را در شبکه های اجتماعی دنبال کنید.
درباره گرفت

گرفت؛ به‌روزترین مرجع استعلام قیمت آهن آلات و کالاهای فولادی است که با مقایسه نرخ محصولات ارائه شده، توسط فروشندگان مختلف بازار، کمک می‌کند تا بتوانید بدون هدر رفت زمان، خریدی مطمئن و آسوده را با بهترین قیمت ترجمه نمایید.

enamad