ورق قیمت سنگ‌آهن برگشت

ورق قیمت سنگ‌آهن برگشت

اخبار
شنبه 07 بهمن 1402

قیمت محموله‌‌‌های سنگ‌آهن با عیار ۶۳.۵‌درصد برای تحویل در بندر تیانجین به بیش از ۱۳۵دلار به ازای هر تن افزایش یافت و از کمترین سطح دوماه اخیر که معادل ۱۲۸دلار به ازای هر تن بود افزایش یافت، این در حالی است که این قیمت در روز ۱۷ژانویه در بحبوحه حمایت اقتصادی بیشتر دولت چین ثبت شد. بانک خلق چین اعلام کرد که نسبت ذخایر موردنیاز خود را کاهش می‌دهد و در ادامه نقدینگی را به سیستم مالی اضافه کرده و از فعالیت‌‌‌های تولیدی و ساخت‌وساز حمایت می‌کند. تصمیم‌‌‌های بانک خلق چین در پی شواهد جدید مبنی بر مشکلات بخش املاک برای بزرگ‌ترین مصرف‌کننده سنگ‌آهن در جهان گرفته شده است. براساس آخرین داده‌‌‌ها، قیمت مسکن نو در چین با سرعت بالاتری نسبت به سال ۲۰۱۵ در ماه دسامبر سقوط کرد و شتاب نزولی را به ماه ششم کشاند. همچنین حمایت از قیمت سنگ معدن، ذخایر ورق گرم و فولاد ضدزنگ در انبارهای اصلی چین در هفته سوم ژانویه کاهش یافت که نشان‌دهنده برخی فعالیت‌‌‌های مناقصه برای فلزات آهنی است.

 اقدامات جدید چین میلگرد را گران کرد

بررسی بازار جهانی میلگرد نیز نشان می‌دهد که معاملات آتی میلگرد در اواخر ژانویه به بالای ۳۹۵۰یوآن به ازای هر تن رسید که با وجود تولید کم میلگرد و خوش‌بینی جدید نسبت به چشم‌‌‌انداز صنعتی چین در سال‌جاری، بالاترین قیمت یک‌ماه اخیر خود را تجربه کرد. بانک خلق چین اعلام کرد که نسبت ذخایر موردنیاز خود را کاهش خواهد داد تا نقدینگی در سیستم مالی کشور را تحریک کند و تاثیر بحران بر بخش توسعه املاک بدهی خود را کاهش دهد. این اقدام با تعهد بسته نجات برای کاهش ارزش سهام که از احساسات صنعتی و ساختمانی نیز حمایت می‌کند، همراستاست. در همین حال، تولید بزرگ‌ترین تولیدکننده فولاد جهان با ۱۵‌درصد کاهش در سال و ۱۱‌درصد کاهش در ماه به ثبت رسید و به ۶۷.۴۴میلیون تن رسید که پایین‌‌‌ترین میزان در ۶سال گذشته است. نتیجه با کاهش حاشیه سود برای تولیدکنندگان فولاد مطابقت داشت، چراکه باد مخالف اقتصاد کلان و تقاضای ضعیف مصرف‌کننده برای ساخت‌وسازهای فشرده فولاد چشم‌انداز این کالا را در سال آینده مختل می‌کند. کاهش تقاضای فولاد با افزایش پنج‌برابری ذخایر میلگرد در بورس SHFE در سال‌جاری به ۱۰۹‌هزار و ۱۱۲تن نشان داده شد.

 مس بالاترین قیمت سه‌هفته اخیر را درنوردید

بررسی بازار جهانی مس نشان می‌دهد که در میان کاهش اندک دلار آمریکا و حمایت از اقدامات محرک جدید توسط دولت چین، معاملات آتی فلز سرخ در ماه ژانویه به بیش از ۳.۸۵دلار در هر پوند جهش داشت که بالاترین رقم در سه‌هفته اخیر به حساب می‌‌‌آید. چین به‌عنوان بزرگ‌ترین‌‌‌ تولیدکننده و مصرف‌کننده مس در دنیا اعلام کرد که نسبت ذخایر موردنیاز خود را در دوهفته آینده کاهش خواهد داد؛ اقدامی که قرار است یک‌تریلیون یوآن نقدینگی فراهم کند. همچنین چین اعلام کرده است که حمایت اقتصادی بیشتر در آینده نزدیک را در دستور کار قرار خواهد داد. این اقدامات به دنبال تعهد ۲تریلیون یوآن وجوه خارجی برای جمع‌آوری یک‌بسته نجات سهام است که اعتماد به چشم‌انداز تولید چین را بهبود می‌‌‌بخشد. اقدامات پکن برای مقابله با تقاضای ضعیف فزاینده ناشی از بادهای معکوس اقتصادی این کشور که با افزایش ۵۰درصدی موجودی قابل تحویل در انبارهای اصلی در سال‌جاری و افت قیمت مس یانگشان مشخص شد، تنظیم شد. قیمت‌ها همچنین با نگرانی‌هایی مبنی بر اینکه عرضه بلندمدت نمی‌‌‌تواند با نقش کلیدی مس در برق‌‌‌رسانی همگام شود، حمایت شد.

دیدگاه یا سوال خود را به اشتراک بگذارید