جلوگیری از افزایش قیمت شمش با ابطال معاملات

جلوگیری از افزایش قیمت شمش با ابطال معاملات

اخبار
چهارشنبه 04 بهمن 1402

معاملات شمش فولادی در بورس کالا با حدود ۲۰ درصد رقابت و در سطوح قیمتی بیش از ۲۲ هزار تومان در هر کیلوگرم مورد معامله قرار گرفته بود که ابطال آن، مانع از تداوم این روند در بورس شد.

روز گذشته معاملات اعتباری ۲۰ هزار تن شمش‌ مجتمع معدنی و صنعتی چادرملو، ۵۰ هزار تن آهن و فولاد ارفع، ۵۰ هزار تن فولاد خوزستان و ۵ هزار تن فولاد کاوه جنوب کیش توسط کمیته بورس کالای ایران ابطال شد. در واقع این معاملات با حدود ۲۰ درصد رقابت و در سطوح قیمتی بیش از ۲۲ هزار تومان در هر کیلوگرم مورد معامله قرار گرفته بود که ابطال آن، مانع از تداوم این روند در بورس شد.

در چند هفته اخیر شمش بلوم مانند برخی محصولات فولادی روند معاملاتی ضعیفی را تجربه می‌کند؛ به گونه‌ای که هفته گذشته با میانگین قیمت ۱۸ هزار و ۷۷۱ تومان حدود ۲۹۰ هزار و ۷۸۰ تن عرضه شد و با وجود تقاضای ۳۰۱ هزار تنی، تنها ۱۵۳ هزار و ۹۶۱ تن آن به فروش رفت. به نظر می‌رسد هفته گذشته شاخص معاملاتی این محصول، از فضای روانی حاکم بر قیمت دلار متاثر شد که در هفته جاری نیز به آن ادامه داد.

از طرفی، روز شنبه و دوشنبه در مجموع ۲۱۰ هزار و ۶۱۰ تن شمش عرضه شد که حدود ۳۵ هزار تن آن در روز گذشته ابطال گردید. در این بین، نرخ دلار به عنوان یکی از مهم‌ترین محرک‌های بازارها به ویژه بازار فولاد، از روز شنبه هر روز حدود یک هزار تومان افزایش داشته و به نظر می‌رسد با افزایش تنش‌های سیاسی، به تدریج وارد کانال ۵۴ هزار تومانی خواهد شد.

در این راستا، می‌توان گفت ابطال معاملات اعتباری روز گذشته شمش در بورس کالا، اقدام درستی بود؛ چرا که اختلاف قیمت پایه روز شنبه و دوشنبه نسبت به هفته گذشته حدود ۲ هزار تومان بیشتر بود که این نوع معاملات با نرخ نقدی و واقعی آن، نتیجه‌ای جز تشدید هیجانات بازار برای ترغیب تقاضای سرمایه‌ای نداشت.

ناگفته نماند این اتفاق می‌تواند باعث تشدید هیجان در بازار شمش هفته جاری و آینده شود و به احتمال زیاد، عرضه‌های اعتباری شمش با محدودیت تقاضای بیشتر و پیش پرداخت بیشتر مواجه شوند. ضمن اینکه برآورد می‌شود با ابطال معاملات شمش، قیمت پایه مقاطع فولادی در بورس کالا در هفته جاری کاهش پیدا کنند.

 

دیدگاه یا سوال خود را به اشتراک بگذارید