ثبت کمترین قیمت سنگ آهن

ثبت کمترین قیمت سنگ آهن

اخبار
چهارشنبه 27 دی 1402

بیشتر محصولات بازار کامودیتی‌‌‌ها، بازاری که به انتظار آینده نرخ بهره آمریکا نشسته، در روز سه‌‌‌شنبه ۱۶ژانویه با کاهش قیمت همراه بودند. در این میان سنگ‌آهن با عیار ۶۳.۵‌درصد به کمترین قیمت خود طی ۶هفته گذشته رسید و در کانال ۱۳۰دلار به ازای هر تن قرار گرفت.
روز سه‌شنبه، ۱۶ژانویه، شاخص‌‌‌های سهام در آسیا به پایین‌‌‌ترین سطح خود طی یک‌ماه اخیر رسیدند. در حالی که بازارها در روز دوشنبه در آمریکا به دلیل تعطیلات بسته بودند، اظهارات تند بانک‌مرکزی انتظارات را برای کاهش نرخ بهره کاهش داد و فعالان بازار منتظر شنیدن صحبت‌‌‌های کریستوفر والر، از اعضای بانفوذ فدرال‌رزرو بودند. در بازار کامودیتی‌‌‌ها هر اونس طلا در قیمت ۲۰۵۲دلار ثابت ماند و رشد هفته گذشته را حفظ کرد و سنگ‌‌‌آهن به پایین‌‌‌ترین حد خود در بیش از پنج‌هفته اخیر رسید و قیمت سهام معادن در استرالیا را کاهش داد. بهای شاخص برنت نیز با ۰.۱‌درصد کاهش به ۷۸دلار و ۵سنت در هر بشکه رسید. بررسی بازارهای جهانی نشان می‌دهد که قیمت‌های آتی سنگ‌آهن در روز دوشنبه برای دومین بار به صورت متوالی کاهش یافت، چراکه چین به‌عنوان مصرف‌کننده اصلی سنگ‌آهن، انتظارات بازار را نادیده گرفت و بر نرخ بهره میان‌‌‌مدت خود ایستادگی کرده و معامله‌‌‌گران را ناامید کرد. پرمعامله‌‌‌ترین قرارداد سنگ‌آهن در ماه مه در بورس‌کالای دالیان چین (DCE) در معاملات روزانه با ۳.۱۷‌درصد کاهش با نرخ ۹۳۳یوآن معادل ۱۳۰.۱۰دلار به ازای هر تن بسته شد که پایین‌‌‌ترین رقم از ۲۰دسامبر ۲۰۲۳ تاکنون به حساب می‌‌‌آید.

سنگ‌آهن معیار فوریه در بورس سنگاپور با ۱.۳۸‌درصد کاهش به ۱۲۷.۹دلار در هر تن رسید که پایین‌‌‌ترین سطح از ۵دسامبر تاکنون بوده است.بسیاری از کارشناسان و تحلیلگران اقتصادی، عرضه قوی هم‌زمان با تقاضای نامشخص را دلیل افت شدید قیمت سنگ‌آهن می‌‌‌دانند. باد مخالف اقتصاد کلان برای چین و عدم‌اطمینان در مورد تقاضا برای مصالح ساختمانی در سال پیش‌رو، تقاضای سنگ‌آهن از کارخانه‌‌‌های فولادی را کاهش داد و با افزایش خرید در فصل معمول ذخیره‌‌‌سازی پایان سال مقابله کرد. فعالان بازار خاطرنشان کردند که ذخایر قوی سنگ‌آهن در بندر، تقاضای خرید جدید از کارخانه‌‌‌های فولاد را محدود می‌کند، چراکه این بخش با کاهش حاشیه‌‌‌ها دست‌وپنجه نرم می‌کند که به رکود کمک می‌کند.

در همین حال،PBoC  به‌طور غیرمنتظره‌‌‌ای نرخ وام میان‌مدت خود را بدون تغییر نگه داشت تا به ضعف یوآن رسیدگی کند و میزان حمایتی را که پکن ممکن است برای حمایت از اقتصاد خود ارائه دهد محدود کرد. بانک‌مرکزی چین روز دوشنبه نرخ سیاست میان‌‌‌مدت را بدون تغییر گذاشت و انتظارات بازار را به چالش کشید، چراکه نشانه‌‌‌هایی از تضعیف ارز همچنان دامنه تسهیل پولی را محدود می‌کند. پی هائو، تحلیلگر مستقر در شانگهای در کارگزاری بین‌المللی FIS گفت: ضعف در بازار سنگ‌آهن تا حدودی به این دلیل است که عدم‌قطعیت‌‌‌های اقتصاد کلان پس از کاهش نرخ بهره توسط بانک‌مرکزی افزایش یافت. کاهش تقاضا و افزایش سریع‌‌‌تر از حد انتظار موجودی سنگ‌آهن بندر در این هفته موجب شد تا روند نزولی قیمت‌ها زودتر از پیش‌بینی اتفاق بیفتد. این شرایط به‌رغم تعهد پکن برای هماهنگی مالی بهتر در بخش مسکن رخ داد.

وزارت مسکن و رگولاتور مالی چین از دولت‌‌‌های محلی خواست تا با موسسات مالی برای حمایت مالی از پروژه‌‌‌های املاک و مستغلات هماهنگی بهتری داشته باشند، چراکه سیاستگذاران برای احیای بازار کساد مسکن تلاش می‌کنند. دیگر محصولات زنجیره فولاد نیز در DCE به دلیل نگرانی‌ها در مورد اختلالات احتمالی عرضه پس از آخرین حادثه معدن، پیشرفت‌‌‌هایی را نشان دادند. حادثه روز جمعه در یک معدن زغال‌سنگ در شهر پینگدینگشان در استان هنان مرکز چین رخ داد که بر اثر آن ۱۳نفر جان باختند و سه‌نفر دیگر مفقود شدند. در پی این حادثه قیمت زغال‌سنگ و کک به ترتیب ۰.۳۹‌درصد و ۰.۲۳درصد صعود کرد، این در حالی است که معیارهای فولاد در بورس آتی شانگهای ضعیف‌‌‌تر بودند. میلگرد ۰.۶۹درصد، سیم‌پیچ نورد گرم ۰.۵۷‌درصد، سیم ۱.۹۴‌درصد و فولاد ضدزنگ ۰.۶۸‌درصد کاهش قیمت را به ثبت رساندند.

دیدگاه یا سوال خود را به اشتراک بگذارید