افزایش نرخ ارز، بازار فولاد را تکان داد

افزایش نرخ ارز، بازار فولاد را تکان داد

اخبار
سه‌شنبه 26 دی 1402

افزایش نرخ ارز، بازار فیزیکی فولاد را از خواب زمستانی بیدار کرد، به طوری که در پی رشد قیمت شمش در رینگ صنعتی، نوردکاران از این میزان شمش عرضه‌شده استقبال کردند و میزان معاملات در روز ۲۵دی‌ماه حدود ۲۶.۶‌درصد نسبت به هفته گذشته افزایش داشت که در صورت ادامه نوسانات نرخ ارز همزمان با پایان فصل سرما باید منتظر خروج بازار فولاد از رکود بود.

image not found

بررسی بازار فولاد نشان می‌دهد که با آغاز فصل زمستان میزان تقاضا برای شمش روند نزولی را در پیش گرفته است. این در حالی است که میزان عرضه از نخستین حلقه زنجیره فولاد آغاز شده و با توجه به محدودیت انرژی در فصل سرما تولیدکنندگان آهن اسفنجی میزان تولید خود را کاهش داده‌‌‌اند و از این‌رو واحدهای تولیدی شمش نیز با توجه به کمبود نقدینگی نوردکاران و کاهش تقاضا از جانب تولیدکنندگان میلگرد برای شمش نیز با کاهش قابل‌توجهی همراه شده است. از این‌رو میزان معاملات شمش در رینگ فیزیکی بورس‌کالا نیز طی سه‌هفته گذشته روند کاهشی داشت. همچنین موضوع جایگزینی طلا به جای ارز حاصل از صادرات به عنوان یک محرک برای بازار فولاد تلقی شد که با توجه به محدودیت‌های موجود در این موضوع مجددا تولیدکنندگان شمش را به عرضه در رینگ صنعتی تشویق نکرد.

بررسی معاملات شمش فولادی در روز دوشنبه 25دی‌ماه نشان می‌دهد که ورق عرضه و تقاضا نسبت به سه‌هفته گذشته برگشته است، به طوری که در روز معاملاتی 25دی‌ماه حدود 217‌هزار و 202تن شمش عرضه شد که با استقبال 251‌هزار و 386تنی مواجه شد و از این میزان حدود 116‌هزار و 186تن شمش مورد معامله قرار گرفت. مقایسه آمار معاملات هفته جاری نسبت به هفته گذشته نشان می‌دهد که میزان عرضه در روز 25دی‌ماه نسبت به‌ روز معاملاتی هفته گذشته حدود 16‌درصد افزایش داشته است. همچنین میزان معاملات هفته جاری 26.6‌درصد رشد داشته است.

جهش نرخ ارز در بازار آزاد موجب شده است تا با توجه به پیش‌بینی افزایش قیمت شمش طی هفته‌‌‌های آتی، نوردکاران احساس ترس کنند و به استقبال عرضه‌‌‌های شمش روز 25دی‌ماه بروند و از این‌رو میزان معاملات در این روز رشد داشت و نسبت معاملات به عرضه در روز معاملاتی هفته جاری 62‌درصد به ثبت رسید که بیشترین میزان معامله را طی 5هفته گذشته گزارش می‌کند.

همچنین بررسی میانگین قیمت پایه شمش عرضه‌شده در رینگ فیزیکی بورس‌کالا نشان می‌دهد که تحت‌تاثیر اوج‌‌‌گیری نرخ ارز نسبت به ‌روز معاملاتی هفته گذشته حدود 0.3‌درصد نیز افزایش داشته است. معاملات شمش در رینگ فیزیکی در بازه قیمتی 18‌هزار و 200 تا 18‌هزار و 929تومان به ازای هر کیلوگرم مورد معامله قرار گرفت و میانگین قیمت معاملات شمش در بازار فیزیکی روز دوشنبه 25دی‌ماه 19‌هزار و 111تومان به ازای هر کیلوگرم به ثبت رسید که طی سه هفته گذشته نیز بالاترین میانگین قیمت معاملات به حساب می‌‌‌آید.

دیدگاه یا سوال خود را به اشتراک بگذارید