مه‌شکنی فولاد در غبار چین

مه‌شکنی فولاد در غبار چین

اخبار
یکشنبه 28 آبان 1402

کاهش بهای مسکن در چین طی ماه اکتبر ادامه‌‌‌دار شد و فعالان بازار احتمال استمرار این رویه را تا پایان سال‌جاری میلادی می‌دهند. با وجود این، سنگ‌‌‌آهن و فولاد در بازار داخلی چین، بی‌‌‌توجه به داده‌‌‌های منفی بخش مسکن در مسیر رشد قیمت نوسان دارند، به‌‌‌نحوی که سنگ‌‌‌آهن در سقف نرخ هشت‌ماهه و فولاد در سقف قیمت هفت‌ماهه معامله می‌شود.

image not found

سقوط نرخ مسکن چینی ادامه‌‌‌دار شد
قیمت مسکن نوساز در چین ظرف ماه اکتبر برای چهارمین ماه متوالی کاهش یافت. افت نرخ ثبت‌شده برای مسکن در چین بیشترین میزان پس از زمان اوج‌‌‌گیری کووید-19 در این کشور ظرف سال گذشته بوده و نشان‌‌‌دهنده تضعیف گسترده تقاضا در بازار املاک چین است. براساس محاسبات رویترز، طبق داده‌‌‌های اداره ملی آمار چین (NBS)، قیمت مسکن نوساز این کشور ظرف ماه اکتبر 0.3‌درصد نسبت به ماه قبل کاهش داشت؛ این در حالی بود که بهای مسکن نوساز در این کشور ظرف ماه سپتامبر کاهش 0.2درصدی داشت. اقدامات دولت چین برای مهار بدهی شرکت‌های توسعه‌‌‌دهنده املاک در این کشور ظرف سال 2020 باعث بروز بحران در بخش ساخت‌‌‌وساز شد.

بخش ساخت‌‌‌وساز و صنایع وابسته به آن حدود 25 تا 30‌درصد تولید ناخالص ملی در چین را پشتیبانی می‌کند. به این ترتیب، اقدامات نظارتی دولت چین در حالی که در وهله ابتدایی، احتمال بروز نکول در شرکت‌های توسعه‌‌‌دهنده املاک در چین را مطرح کرد، در ادامه باعث شد تا دومین اقتصاد جهانی با بحران جدی در زمینه اهداف رشد اقتصادی مواجه شود. در این شرایط، دولت چین برای مهار تبعات منفی بروز بحران در شرکت‌های ساختمانی این کشور، مجموعه‌‌‌ای از اقدامات را برای تحریک این بخش اجرایی کرد که از جمله آنها می‌‌‌توان به کاهش محدودیت در خرید خانه و کاهش هزینه‌‌‌های وام اشاره کرد. با وجود این، همچنان خریداران مسکن در این کشور محتاط هستند، بنابراین به‌رغم این سیاست‌‌‌ها از نرخ مسکن در این کشور کاسته می‌شود. ما هونگ، تحلیلگر ارشد موسسه تحقیقات سرمایه‌گذاری Zhixin گفت: مهم‌ترین دلیل کاهش قیمت مسکن تضعیف تقاضاست. خریداران نسبت به تحویل خانه‌‌‌هایی که پیش‌خرید می‌کنند در زمان مقرر اطمینان ندارند.

موسسه Nomura تخمین می‌‌‌زند، حدود 20میلیون واحد پیش‌‌‌فروش‌شده در چین وجود دارد که هنوز ساخته نشده‌‌‌اند یا در مرحله ساخت قرار دارند و با تاخیر تحویل داده می‌‌‌شوند. از این تعداد خانه نیمه‌‌‌کاره حدود 5‌درصد مربوط به شرکت کانتری‌گاردن و مابقی مربوط به سایر شرکت‌هاست. از 70شهر مورد بررسی، نرخ مسکن نوساز در 56شهر ظرف ماه اکتبر کاهش داشت؛ این در حالی بود که ظرف ماه سپتامبر نرخ مسکن در 54شهر افت داشت. در عین حال، قیمت مسکن در سه شهر بزرگ این کشور شامل پکن، شنژن و گوانگژو ظرف ماه اکتبر کاهش یافت. قیمت مسکن سالانه در چین نیز ظرف ماه اکتبر افت 0.1درصدی نسبت به مدت مشابه سال قبل داشت.

لیو آیهوا، سخنگوی اداره ملی آمار، روز چهارشنبه هفته گذشته برابر 16نوامبر گفت: بازار املاک هنوز در حال تعدیل و دگرگونی است و بروز پیچ‌‌‌وخم در مسیر بهبود اقتصادی، طبیعی است. ژانگ داوی، تحلیلگر آژانس املاک و مستغلات Centaline معتقد است که نرخ مسکن در چین در ماه‌‌‌های نوامبر و دسامبر نیز کاهش می‌یابد؛ این زمان به شکل سنتی زمان رکود در بازار مسکن چین است، بنابراین کاهش مستمر قیمت در این ماه‌‌‌ها دور از انتظار نیست. ژانگ می‌‌‌گوید: برای بازگرداندن بازار املاک چین به مسیر رشد لازم است که سیاست‌‌‌های حمایتی دولت این کشور به‌‌‌خصوص در شهرهای درجه‌یک افزایش یابد.

دیدگاه یا سوال خود را به اشتراک بگذارید