0آخرین بروزرسانی:شنبه 08 مهر 1402

در اولین هفته از مهرماه ۲۳‌درصد عرضه میلگرد در بازار فیزیکی بورس‌کالای ایران معامله شد. این رقم قابل‌توجه نیست؛ اما حجم فروش میلگرد از این بازار نسبت به حجم معامله در هفته قبل افزایش ۱۰۰درصدی داشته است. به گزارش «اکوایران»، بر حجم فروش مقاطع طویل فولادی از رینگ صنعتی بورس‌کالا در اولین هفته مهر افزوده شد. در روز چهارشنبه پنجم مهرماه بالغ بر ۲۲۳‌هزار تن انواع میلگرد در رینگ صنعتی بورس‌کالا عرضه شد. این محصولات با نرخ پایه‌‌‌ای در بازه ۲۱‌هزار تا ۲۲‌هزار و ۶۰۰تومان روانه بازار فیزیکی بورس‌کالا شده بودند.

کف نرخ پایه نسبت به قیمت پایه در هفته قبل کاهشی جزئی و برابر ۱۰۰تومان داشت. تقاضایی بالغ بر ۷۰‌هزار تن برای ۲۲۳‌هزار تن میلگرد عرضه‌شده در بازار فیزیکی بورس‌کالا به ثبت رسید که در نهایت به فروش ۵۱‌هزار و ۶۰۰تن از این محصول انجامید. به این ترتیب در اولین هفته از پاییز امسال حدود ۲۳‌درصد میلگرد عرضه‌شده در بازار مورد معامله قرار گرفت. این رقم قابل‌توجه نبود؛ اما نسبت به حجم فروش هفتگی میلگرد از این بازار افزوده شد. در هفته پایانی شهریورماه تنها ۲۲‌هزار تن میلگرد از بازار فیزیکی بورس‌کالا معامله شده بود. بنابراین حجم فروش هفتگی این محصول رشد بیش از دوبرابری داشته است.

میانگین نرخ فروش میلگرد از بازار فیزیکی بورس‌کالای ایران در هفته ابتدایی مهرماه برابر ۲۱‌هزار و ۷۰۰تومان بود. با احتساب مالیات ارزش‌افزوده و کارمزد ارکان بورس، نرخ تمام‌شده فروش میلگرد از این بازار برای خریداران به ۲۳‌هزار و ۷۰۰تومان می‌‌‌رسد. این در حالی است که در شرایط کنونی میلگرد در بازار آزاد تهران با نرخ ۲۴‌هزار و ۲۰۰تومان معامله می‌شود. بنابراین نرخ فروش میلگرد در معاملات بورسی و معاملات بازار فیزیکی حدود ۵۰۰تومان به ازای هر کیلوگرم است. البته انتقال میلگرد از محل انبار واحدهای نورد تا انبار تجار نیز هزینه‌‌‌بر است. بنابراین نرخ میلگرد بورسی مطابق بهای این محصول در بازار آزاد است. تفاوت نرخ محدود میان میلگرد بورسی و میلگرد در رینگ فیزیکی از تمایل به خرید این محصول از بازار فیزیکی می‌‌‌کاهد.

تاریخ انتشار: شنبه 08 مهر 1402
برچسب ها :
اشتراک گذاری
دیدگاه کاربران 0 دیدگاه
به‌روزرسانی لحظه‌ای قیمت‌ها
مقایسه قیمت‌ها
ارتباط مستقیم با تامین‌کنندگان
پشتیبانی آنلاین و تلفنی
امکان ارائه فاکتور رسمی

گرفت، پلی میان تامین‌کنندگان و خریداران

گرفت؛ به‌روزترین مرجع استعلام قیمت آهن آلات و کالاهای فولادی است که با مقایسه نرخ محصولات ارائه شده، توسط تامین کنندگان مختلف بازار، کمک می‌کند بتوانید بدون هدر رفت زمان، خریدی مطمئن و آسوده و با بهترین قیمت را تجربه کنید.

image