0آخرین بروزرسانی:سه‌شنبه 28 شهریور 1402

مدیر محصولات پوشش‌دار نورد سرد فولاد مبارکه گفت: از سال ۱۳۸۲ تاکنون بالغ‌بر یک‌میلیون و ۸۸۶ هزار تن ورق رنگی توسط شرکت فولاد مبارکه به بازار عرضه شده است که سهم ورق‌های رنگی با مصرف ساختمانی و صنعتی در حدود یک‌میلیون و ۸۶۵ هزار تن و سهم ورق‌های رنگی با مصرف لوازم‌خانگی در حدود ۲۱۶۵۰ تن است. محسن زارع، مدیر محصولات پوشش‌دار نورد سرد فولاد مبارکه، در تشریح نقش و عملکرد این خط تولید گفت: ورق‌های قلع‌اندود، گالوانیزه و رنگی سه نوع محصول پوشش‌داری هستند که در ناحیه نورد سرد فولاد مبارکه تولید و روانه بازار مصرف می‌شوند. ورق یک محصول تمام‌شده باارزش محسوب می‌گردد و استفاده از آن به دلایل فنی و اقتصادی مزایای زیادی دارد.
وی در ادامه به بیان میزان تولید ورق رنگی از ابتدای راه‌اندازی تاکنون پرداخت و ادامه داد: از سال ۱۳۸۲ تاکنون بالغ‌بر یک‌میلیون و ۸۸۶ هزار تن ورق رنگی به بازار عرضه شده است که سهم ورق‌های رنگی با مصرف ساختمانی و صنعتی در حدود یک‌میلیون و ۸۶۵ هزار تن و سهم ورق‌های رنگی با مصرف لوازم‌خانگی در حدود ۲۱۶۵۰ تن است. ورق‌های رنگی ۶۴ درصد در صنعت ساختمانی، ۹ درصد در لوازم‌خانگی، حدود ۶ درصد در صنعت اتومبیل و ۲۱ درصد در سایر مورد استفاده قرار می‌گیرد.

افزایش تولید خط رنگی به حدود ۱۰ هزار تن در ماه

یدالله کوهی، رئیس واحد ورق رنگی نیز درباره تاریخچه تولید این محصول در فولاد مبارکه افزود: خط تولید ورق رنگی با ظرفیت اسمی ۱۰۰ هزار تن در سال توسط شرکت C.M.I طراحی و نصب و با همکاری کارکنان شرکت در ۲۲ شهریور سال ۱۳۸۲ افتتاح گردید. میزان تولید در اوایل راه‌اندازی خط، ۲ تا ۵ هزار تن در ماه بود و مشکلات زیادی در طراحی و تجهیزات خط وجود داشت که با انجام پروژه‌های بهبود متعدد برطرف شد. یکی از مهم‌ترین مشکلات، تأمین رنگ موردنیاز خط تولید بود که با بومی‌سازی رنگ در شرکت‌های داخلی چاره‌اندیشی شد. با این اقدام، سالانه به میزان قابل‌توجهی از خروج ارز از کشور جلوگیری می‌شود. علاوه بر این، با اجرای سایر پروژه‌های بهبود هم‌اکنون تولید خط رنگی به حدود ۱۰ هزار تن در ماه رسیده است.

طبقه‌بندی انواع ورق رنگی

در ادامه این گزارش، فرید آدینه، سرپرست تولید گالوانیزه و ورق رنگی فولاد مبارکه به بیان فرایند خط تولید ورق رنگی پرداخت و افزود: رنگ‌کاری پیوسته کلاف، یک تکنیک پیشرفته به روش مداوم است که در آن یک پوشش آلی (رنگ یا فیلم) بر روی ورق فلزی (فولاد گالوانیزه) اعمال می‌شود. این خط توانایی دارد ورق به‌صورت کلاف را که دارای مشخصات خاصی است با گذراندن از مراحل و قسمت‌های مختلف ازجمله، قسمت تمیزکاری ورق با محلول بازی، قسمت کروماته کردن، قسمت اعمال رنگ، کوره مخصوص پخت بعد از قسمت اعمال رنگ، به روش Application roll به‌صورت ورق یک‌طرف رنگی یا دوطرف رنگی به‌صورت محصول قابل‌فروش وارد بازار مصرف کند.

تاریخ انتشار: سه‌شنبه 28 شهریور 1402
برچسب ها :
اشتراک گذاری
دیدگاه کاربران 0 دیدگاه
گرفت
آسان و آنلاین
آدرس: تهران، پارک علم و فناوری تربیت مدرس
شماره تماس :
021-2842483809962666137
برای اطلاع از آخرین قیمت های به روز محصولات میتوانید ما را در شبکه های اجتماعی دنبال کنید.
درباره گرفت

گرفت؛ به‌روزترین مرجع استعلام قیمت آهن آلات و کالاهای فولادی است که با مقایسه نرخ محصولات ارائه شده، توسط فروشندگان مختلف بازار، کمک می‌کند تا بتوانید بدون هدر رفت زمان، خریدی مطمئن و آسوده را با بهترین قیمت تجربه نمایید.