0آخرین بروزرسانی:چهارشنبه 08 شهریور 1402

 

محمد اعتباری، از فعالان بازار آهن و فولاد، در گفت‌‌‌وگو با «دنیای‌اقتصاد» به کاهش تولید و عرضه شمش فولاد در رینگ صنعتی بورس‌کالای ایران ظرف دوهفته اخیر اشاره کرد و این موضوع را عامل افزایش بهای تمام‌شده تولید محصولات نوردی دانست. وی افزود: میانگین نرخ فروش شمش فولاد در بازار فیزیکی بورس‌کالا با بهای فروش مقاطع طویل فولادی در بازار داخل سنخیتی ندارد. میانگین نرخ فروش شمش فولاد از بازار فیزیکی بورس‌کالای کشور ظرف دوهفته اخیر حدود 20‌هزار و 200تومان بود که با احتساب مالیات ارزش‌افزوده و کارمزد ارکان بورس، میانگین بهای تمام‌شده تولید شمش فولاد به 22‌هزار تومان می‌‌‌رسد و با در نظر گرفتن هزینه تبدیل برابر 1/ 1‌درصد نرخ شمش و هزینه حمل حداقل 500تومانی، نرخ میلگرد تولیدشده با این شمش برابر 24‌هزار و 500تومان خواهد بود. این در حالی است که در شرایط کنونی میلگرد در بازار آزاد در محدوده 23‌هزار و 500تومان تا 24‌هزار و 500تومان به وفور موجود است و حتی در این نرخ نیز خبری از مشتری نیست. به این ترتیب باید اذعان کرد که خرید شمش از رینگ صنعتی بورس‌کالا و تبدیل آن به میلگرد و فروش در بازار داخل فاقد توجیه اقتصادی است.

اعتباری، در خصوص دلایل رونق رینگ شمش فولاد به‌رغم اقتصادی نبودن گفت:‌‌‌ حذف لزوم برخورداری از کد و سهمیه بهین‌‌‌یاب و حضور متقاضیان سرمایه‌‌‌ای از مهم‌ترین دلایل رونق رینگ شمش فولاد است. وی افزود: به‌رغم رونق رینگ شمش فولاد، معاملات مقاطع طویل فولادی در بازار فیزیکی بورس‌کالا با رکود سنگینی ظرف هفته‌‌‌های اخیر مواجه شده است. با وجود این، نوردکاران نسبت به عرضه سنگین محصولات خود در بازار اقدام می‌کنند؛ چرا که این رکود فرصت مناسبی برای رفع تعهد صادراتی آنها به‌‌‌شمار می‌رود.
این فعال بازار آهن و فولاد در خصوص وضعیت بازارهای صادراتی مقاطع طویل فولادی گفت: آغاز سفرهای اربعین و بسته‌شدن مرز مهران، صادرات محصولات فولادی به کشورهای همسایه را دشوار کرده است. در عین حال عراق عوارض 30درصدی بر صادرات مقاطع طویل فولادی ایران وضع کرده و این موضوع نیز چالش مهمی در مسیر صادرات رسمی این محصولات است. وضع عوارض 30درصدی، صادارت مقاطع طویل فولادی به عراق را دشوار کرده، اما صادرات غیررسمی پابرجاست. در عین حال ظرف ماه‌‌‌های اخیر بازار ارمنستان و روسیه نیز مجددا فعال شده و این موضوع بر تقویت بازار صادراتی کشور در این حوزه افزوده است.

اعتباری، در خصوص آینده بازار مقاطع طویل فولادی هم گفت: شهریور به شکل سنتی زمان سفر و بروز رکود در کسب‌وکارهاست، اما فعالان بازار به رونق نسبی بازار در مهرماه امیدوار هستند. در شرایطی که بازار مقاطع طویل فولادی هفته‌‌‌های تابستان را در رکود سنگین مصرفی و سرمایه‌‌‌ای طی کرد، فعالان این بازار، چشم‌‌‌انتظار رونق این بازار در پاییز هستند. این فعال بازار آهن و فولاد در خصوص چشم‌‌‌انداز کوتاه‌مدت رینگ مقاطع طویل فولادی در معاملات بورس‌کالای ایران نیز گفت: احتمالا رینگ مقاطع طویل فولادی در هفته جاری نیز خالی از رونق باشد، اندکی تقاضا در این بازار از سوی مشتریان غیرواقعی به ثبت خواهد رسید؛ اما در ادامه در صورتی که نرخ ارز در کشور مجددا افزایشی شود، می‌‌‌توان به تحریک بازار امیدوار شد.

 

تاریخ انتشار: چهارشنبه 08 شهریور 1402
برچسب ها :
اشتراک گذاری
دیدگاه کاربران 0 دیدگاه
گرفت
آسان و آنلاین
آدرس: تهران، پارک علم و فناوری تربیت مدرس
شماره تماس :
021-2842483809962666137
برای اطلاع از آخرین قیمت های به روز محصولات میتوانید ما را در شبکه های اجتماعی دنبال کنید.
درباره گرفت

گرفت؛ به‌روزترین مرجع استعلام قیمت آهن آلات و کالاهای فولادی است که با مقایسه نرخ محصولات ارائه شده، توسط فروشندگان مختلف بازار، کمک می‌کند تا بتوانید بدون هدر رفت زمان، خریدی مطمئن و آسوده را با بهترین قیمت تجربه نمایید.