آهن آلات همچنان روند رو به پایین دارد.

چرا تقاضا در بازار آهن کاهش پیدا کرده است؟

اخبار
یکشنبه 24 اردیبهشت 1402

در سه هفته ابتدایی اردیبهشت ماه، اکثر کارخانه های فولادی قیمت مقاطع فولادی خود را بدون تغییر قیمت و با ثبات اعلام کرده اند. البته با شروع هفته چهارم، شیب نزولی کم‌تر شد و در شنبه (۲۳ اردیبهشت ماه) تقریبا اکثر مقاطع فولادی قیمت ثابتی داشتند و بعضی از آن‌ها هم کاهشی چند صد تومانی را تجربه کردند. اما یکی از مهم‌ترین مسائلی که در بازار آهن امروز وجود دارد، کاهش تقاضا برای مقاطع فولادی است که در آینده مشکلات مختلفی برای بازار ایجاد می‌کند.

علت کاهش تقاضا در بازار فولاد چیست؟

پروژه‌های مختلف هنوز ادامه دارند و همه آن‌ها به انواع محصولات فولادی نیاز دارند. پس کاهش نیاز، نمی‌تواند علت کاهش تقاضا باشد. اگر در هفته‌های اخیر در جریان روندهای بازار بوده باشید، از نزول‌های متوالی اطلاع دارید. نزول‌هایی که هنوز هیچ کف قیمتی برایشان مشخص نشده و نمی‌توان پیش‌بینی کرد که تا کجا ادامه خواهد داشت.

غیرقابل پیش‌بینی بودن بازار، باعث شده اکثر خریداران دست نگه دارند و زمان دیگری را برای خرید انتخاب کنند. پس اکنون با حجم زیادی از تقاضای بالقوه در بازار مواجهیم. اگر روندهای نزولی ادامه داشته باشد، احتمالا مسئولان پروژه‌ها دیگر نمی‌توانند صبر کنند و برای خرید وارد بازار می‌شوند. همچنین اگر کف قیمت این روندهای نزولی هم مشخص شود، تقاضاها از سر گرفته می‌شود و دوباره میزان خرید و فروش به روال قبل باز خواهد گشت.

بررسی نوسانات قیمت تیرآهن، میلگرد و پروفیل

همانطور که گفتیم، روندهای نزولی پی‌ در پی و بلاتکلیفی بازار در نیمه دوم اردیبهشت، علت اصلی کاهش تقاضاست. در ادامه نوسان‌های برخی از پرفروش‌ترین محصولات بازار فولاد را بررسی می‌کنیم.

نوسان‌های قیمت پروفیل گالوانیزه

روند قیمت پروفیل‌های فولاد تا نیمه اردیبهشت صعودی بود، اما در هفته سوم روند نزولی آن را آغاز شد و سقوطی با شیب بالا را تجربه کرد؛ مثلا قیمت پروفیل گالوانیزه ۲٫۵ با ابعاد ۳۰×۳۰ از ۵۰ هزارتومان به حدود ۴۵ هزار و ۶۰۰ تومان رسید. تقریبا تمام پروفیل‌ها روند مشابهی را تجربه کردند و در هفته سوم اردیبهشت ماه، نزول‌های شدیدی داشتند.

قیمت پروفیل گالوانیزه 2.5

پروفیل گالوانیزه 30*30455970
پروفیل گالوانیزه 40*20455970
پروفیل گالوانیزه 40*40455970
پروفیل گالوانیزه 50*30455970
پروفیل گالوانیزه 60*40455970
پروفیل گالوانیزه 60*60455970
پروفیل گالوانیزه 70*70455970

نوسان‌های قیمت تیرآهن

تیرآهن در اردیبهشت ماه نوسان‌های مختلفی را تجربه کرد، اما در مجموع قیمت آن نزولی بود و افزایش شدید قیمت در فروردین ماه اصلاح شد. در هفته دوم اردیبهشت، قیمت تیرآهن تاحدودی افزایش پیدا کرد، اما دوباره در هفته سوم روند نزولی به خود گرفت و اول هفته چهارم را با صعود دوباره آغاز کرد. به عنوان مثال تیرآهن ۱۴ اصفهان در ۱۸ اردیبهشت با قیمت حدودی ۴۳۱ هزار تومان خرید و فروش شد اما در شنبه (۱۳ اردیبهشت) با نرخ ۴۶۳ هزار تومان معامله شد.

قیمت تیرآهن ذوب آهن اصفهان

تیرآهن 12 ذوب آهن307340
تیرآهن 14 ذوب آهن302760
تیرآهن 16 ذوب آهن298170
تیرآهن 18 ذوب آهن289000
تیرآهن 20 ذوب آهن298170
تیرآهن 22 ذوب آهن270650
تیرآهن 24 ذوب آهن270650
تیرآهن 27 ذوب آهن266060
تیرآهن 30 ذوب آهن293580

نوسان‌های قیمت میلگرد

قیمت میلگرد در نیمه ابتدایی اردیبهشت، صعودی بود اما در هفته سوم، نزول‌های شدیدی را تجربه کرد. همین مسئله باعث شد خریدارانی که قصد خرید داشتند، دست نگه دارند و منتظر ثبات بمانند. هنوز نمی‌دانیم در آخرین هفته اردیبهشت چه نوسان‌هایی را تجربه می‌کنیم، اما در همین یک روز گذشته هم نرخ میلگرد افزایش پیدا کرده. به عنوان مثال نرخ میلگرد ۱۶ اصفهان از ۲۴ هزار و ۲۵۰ تومان در ۲۱ اردیبهشت به ۲۶ هزار و ۲۰۰ تومان در ۲۳ اردیبهشت رسید.

میزان تقاضا در آینده چگونه خواهد بود؟

همانطور که گفتیم، بسیاری از صنعتگران دست از خرید آهن‌ آلات کشیده‌اند. نتیجه این مسئله، هجوم همه متقاضیان به بازار و خرید محصولات مورد نیازشان است. پس به محض اینکه بازار به ثبات برسد و از بلاتکلیفی کنونی خارج شود، حجم زیادی از تقاضا وارد بازارهای آزاد، بورس و کارخانه‌ها خواهد شد. این مسئله ممکن است برای مدتی عرضه و تقاضا را برهم بزند و تولیدات کارخانه‌ها پاسخگوی نیاز بازار نباشد. در نتیجه موجی از افزایش قیمت به راه می‌افتد و دوباره مدتی منتظر بمانیم تا قیمت آهن و نرخ مقاطع فولادی به تعادل برگردد. همچنین برای مشاهده تغییرات قیمت مقاطع فولادی مختلف می توانید به صفحه نمودار قیمت آهن آلات در  سایت مراجعه کنید.

دیدگاه یا سوال خود را به اشتراک بگذارید