0آخرین بروزرسانی:چهارشنبه 06 اردیبهشت 1402

آیدین زینال زاده به بررسی وضعیت فعلی بازار فولاد و چالش های آن پرداخته است. در هفته های اخیر شاهد کاهش قیمت صادراتی فولاد بوده ایم. در واقع قیمت فولاد صادراتی روندی نزولی داشته و به پایین‌ترین حد خود از دی ماه 1401 تاکنون رسیده است. علاوه بر این، قیمت صادراتی شمش فولاد ایران نیز حدود 1.5 درصد در هر تن کاهش یافته و قیمت میلگرد صادراتی نیز کاهش یافته است. 

زینال زاده تصریح کرد: کاهش قیمت فولاد صادراتی ایران به دلیل کاهش قیمت محصولات فولادی در بازارهای جهانی است. از سوی دیگر در هفته گذشته قیمت فولاد و مواد اولیه مانند سنگ آهن کاهش شدیدی را در بازار چین تجربه کرد. با توجه به این عوامل و دورنمای نامطلوب تقاضا برای محصولات فولادی، به نظر می رسد به تدریج شاهد کاهش قیمت محصولات فولادی در بازار باشیم.

زینال زاده معتقد است با کاهش قیمت ها در بازار چین، بازارهای فولاد سایر نقاط جهان از جمله جنوب شرق آسیا و خلیج فارس نیز ممکن است با کاهش قیمت مواجه شوند. زینال زاده در خصوص راهکاری برای بهبود وضعیت فعلی اظهار داشت: دست اندرکاران وزارت صنعت، معدن و تجارت و سایر نهادهای تصمیم گیر باید نظارت دقیقی بر عرضه محصولات فولادی در بورس کالا داشته باشند تا از بروز مشکلات جدی در این زنجیره جلوگیری شود.

دولت می تواند از یارانه انرژی به عنوان یک الزام برای عرضه 100 درصدی محصولات فولادی در بازار داخلی استفاده کند. اگر تولیدکنندگان نتوانند تقاضای بازار داخلی را تامین کنند، باید هزینه انرژی را با نرخ بازار آزاد بپردازند. این رویکرد فرصتی را برای تنظیم بازار این محصول فراهم می کند.

تاریخ انتشار: چهارشنبه 06 اردیبهشت 1402
برچسب ها :
اشتراک گذاری
دیدگاه کاربران 0 دیدگاه
گرفت
آسان و آنلاین
آدرس: تهران، پارک علم و فناوری تربیت مدرس
شماره تماس :
02128424838
برای اطلاع از آخرین قیمت های به روز محصولات میتوانید ما را در شبکه های اجتماعی دنبال کنید.
درباره گرفت

گرفت؛ به‌روزترین مرجع استعلام قیمت آهن آلات و کالاهای فولادی است که با مقایسه نرخ محصولات ارائه شده، توسط فروشندگان مختلف بازار، کمک می‌کند تا بتوانید بدون هدر رفت زمان، خریدی مطمئن و آسوده را با بهترین قیمت ترجمه نمایید.

enamad