0آخرین بروزرسانی:دوشنبه 28 فروردین 1402

عقبگرد بهای آهن‌‌‌اسفنجی در رینگ صنعتی بورس‌کالا ادامه‌‌‌دار شد. این محصول در هفته پایانی فروردین به کانال قیمتی ۹‌هزار تومان عقب نشست و با نرخی کمتر از بهای فروش آن در سال قبل معامله شد. در این شرایط انتظار می‌رود با توجه به وابستگی بهای شمش و محصولات فولادی به نرخ آهن‌‌‌اسفنجی، از نرخ شمش و محصولات فولادی نیز کاسته شود. آهن‌‌‌اسفنجی در آخرین هفته فروردین‌ماه، مجددا با کاهش نرخ معامله شد و به این ترتیب احتمال عقبگرد قیمتی در بازار شمش و محصولات فولادی ظرف روزهای پیش‌‌‌رو شدت بیشتری به خود گرفت.

واحدهای احیای کشور در هفته پایانی فروردین‌ماه بالغ بر ۱۲۵‌هزار تن آهن‌‌‌اسفنجی را با قیمت پایه ۹‌هزار و ۶۶۰تومان در رینگ صنعتی بورس‌کالای ایران عرضه کردند. مصرف‌کنندگان هم تقاضایی بالغ بر ۳۱۳‌هزار و ۵۰۰ تن را برای این محصول به ثبت رساندند؛ اما برتری تقاضا نسبت به عرضه باعث رقابت قیمتی قابل ملاحظه‌‌‌ای میان آنها برای کسب سهم از این عرضه‌‌‌ها نشد. به این ترتیب در روز شنبه ۲۶فروردین در نهایت ۱۲۲‌هزار تن آهن‌‌‌اسفنجی با میانگین قیمت ۹‌هزار و ۹۴۰تومان به ازای هر کیلوگرم به فروش رفت. به‌طور متوسط متقاضیان آهن‌‌‌اسفنجی رقابت ۸/ ۲درصدی بر سر این محصول داشتند؛ اما در نهایت میانگین بهای فروش این محصول در هفته جاری حدود ۸/ ۳‌درصد ارزان‌‌‌تر از بهای فروش آن در هفته قبل جای گرفت. 

 

آهن اسفنجی در تصویر نمایش داده شده است.

 

افزایش عرضه و وجود چشم‌‌‌انداز روشن از استمرار عرضه آهن‌‌‌اسفنجی آرامش را به رینگ فروش این محصول در بازار فیزیکی بورس‌کالای ایران بازگردانده است. این در حالی است که کاهش اجباری تولید آهن‌‌‌اسفنجی به دلیل قطع یا کاهش گاز واحدهای احیا ظرف نیمه دوم سال گذشته باعث شده بود تا رینگ فروش آهن‌‌‌اسفنجی در بازار فیزیکی بورس‌کالای ایران ظرف سال گذشته به یکی از پرتلاطم‌‌‌ترین رینگ‌‌‌های فروش محصول تبدیل شود. در حالی که صعود بهای آهن‌‌‌اسفنجی در بازار داخل، مانعی جدی در مقابل افت نرخ شمش و محصولات فولادی در بازار داخل ظرف نیمه دوم سال گذشته و همزمان با از سکه افتادن این محصولات در بازارهای جهانی بود، کاهش بهای آن در سال‌جاری می‌‌‌تواند از عقبگرد قیمت آهن و فروکش تورم در رینگ شمش و محصولات فولادی بکاهد.

تاریخ انتشار: دوشنبه 28 فروردین 1402
برچسب ها :
اشتراک گذاری
دیدگاه کاربران 0 دیدگاه
گرفت
آسان و آنلاین
آدرس: تهران، پارک علم و فناوری تربیت مدرس
شماره تماس :
02128424838
برای اطلاع از آخرین قیمت های به روز محصولات میتوانید ما را در شبکه های اجتماعی دنبال کنید.
درباره گرفت

گرفت؛ به‌روزترین مرجع استعلام قیمت آهن آلات و کالاهای فولادی است که با مقایسه نرخ محصولات ارائه شده، توسط فروشندگان مختلف بازار، کمک می‌کند تا بتوانید بدون هدر رفت زمان، خریدی مطمئن و آسوده را با بهترین قیمت ترجمه نمایید.

enamad