0آخرین بروزرسانی:یکشنبه 27 فروردین 1402

در حالی که انتظار می‌رفت با افزایش تقاضای چین پس از محدودیت‌های کرونا، دست‌کم قیمت سنگ‌آهن صعودی باشد ولی شفاف نبودن سیاست‌های اقتصادی در کنار ریزش قیمت‌ها در بورس فلزات لندن، بازار فلزات را ریزشی کرد. قیمت‌ها در بازار جهانی فلزات دو هفته‌گذشته با پرچم‌داری میلگرد ریزشی شد. بورس فلزات لندن چراغ اول را روشن کرد و با ریزش حدود ۵% میلگرد تحویل یک‌ماهه بازار را شوکه‌ کرد، سپس بازار کشورهای مختلف از جمله ایران نیز به این مسئله واکنش نشان داد تا قیمت آهن و میلگرد تولید داخل روند کاهشی داشته باشد. در طول این دو هفته بعضی از تولیدکنندگان داخلی بارها قیمت محصولات خود را کاهش داده‌اند و به نظر می‌رسد کاهش قیمت‌ها همچنان ادامه‌دار باشد.

تب کاهش قیمت‌ها خیلی زود به چین رسید و با کاهش قیمت میلگرد تولید چین، تقاضا برای قراضه و سنگ آهن کاهش یافت. متال بولتن در این‌باره نوشت: میلگرد داخلی چین با افت تقاضا و داده‌های صنعتی ضعیف سقوط کرد. اکنون میلگرد در چین به کمترین قیمت در طول ۴ ماه گذشته رسیده‌ است. در بورس لندن نیز قیمت میلگرد با شدت زیادی ریزشی شده‌است.

نمودار قیمت میلگرد در بورس فلزات لندن نشان می‌دهد پس از ریزش سنگین قیمت‌ها در اواسط سال ۲۰۲۲، قیمت میلگرد یک روند صعودی آغاز کرده‌ بود و انتظار می رفت قیمت‌ها در این بخش تقویت شود تا اینکه قیمت میلگرد با شدت زیادی ریزشی شد و حالا به سمت کف ۶۳۰ دلار حرکت می‌کند. اگر کف ۶۳۰ دلار قیمت میلگرد حفظ نشود احتمال ریزش تا ۳۸۰ دلار نیز وجود دارد.

 

قراضه آهن در تصویر نمایش داده شده است.

 

قراضه آهن، قربانی میلگرد

چشم‌انداز منفی از قیمت میلگرد، با کاهش تقاضا برای قراضه آهن به خصوص در چین همراه بود. قراضه وارداتی چین نیز از ۴۵۰ دلار تا ۴۱۰ دلار ریزش کرد. به گزارش بولتن متال شرکت‌ها همچنان تمایلی برای خرید قراضه آهن ندارند. با این حال ریزش قراضه آهن در چین بیشتر از بورس فلزات لندن بود.

در طول هفته گذشته قیمت قراضه در بورس فلزات لندن از ۴۵۵ دلار در ازای هر تن تا ۴۲۸ دلار ریزش کرد، فعالین بازار مدعی‌اند قیمت قراضه در لندن این هفته به ۴۱۵ دلار خواهد رسید. در این محدوده قیمتی اگر تقاضا تقویت نشود روند نزولی قراضه آهن در طول هفته‌های آینده نیز ادامه دار می‌شود.

بازار داخلی میلگرد نزولی شد

دومینو ریزش قیمت در بازار فلزات جهانی با کاهش قیمت محصولات فلزی به خصوص میلگرد در بازارهای داخلی همراه بود. تولیدکنندگان در طول هفته گذشته روزانه قیمت انواع میلگرد را کاهش دادند و این مسئله باعث افت قیمت بیش از ۵ هزار تومانی انواع میلگرد در بازار داخلی شده‌ است. بعضی از شرکت‌ها قیمت هر کیلوگرم میلگرد را کمتر از ۲۵ هزار تومان تعیین کرده‌اند و در مقابل بعضی از تولیدکنندگان همچنان برای فروش میلگرد با قیمتی بالاتر از ۲۵ هزار تومان برای هر کیلوگرم اصرار می‌کنند. فعالین بازار عقیده دارند اگر نرخ دلار صعودی نشود، قیمت‌ها بیش از این ریزشی خواهد شد.

تاریخ انتشار: یکشنبه 27 فروردین 1402
برچسب ها :
اشتراک گذاری
دیدگاه کاربران 0 دیدگاه
گرفت
آسان و آنلاین
آدرس: تهران، پارک علم و فناوری تربیت مدرس
شماره تماس :
02128424838
برای اطلاع از آخرین قیمت های به روز محصولات میتوانید ما را در شبکه های اجتماعی دنبال کنید.
درباره گرفت

گرفت؛ به‌روزترین مرجع استعلام قیمت آهن آلات و کالاهای فولادی است که با مقایسه نرخ محصولات ارائه شده، توسط فروشندگان مختلف بازار، کمک می‌کند تا بتوانید بدون هدر رفت زمان، خریدی مطمئن و آسوده را با بهترین قیمت ترجمه نمایید.

enamad