0آخرین بروزرسانی:چهارشنبه 05 بهمن 1401

ایرج رخصتی مدیرعامل ذوب آهن اصفهان در اولین کنگره بین المللی تحول تعالی و توسعه زنجیره ارزش فولاد و معدن بیان کرد: در تاریخ فولاد ایران، ذوب آهن اصفهان بسیار اثرگذار بوده و به همین دلیل اعتقاد دارد باید در رفع ایرادات و نقایص آن پیشقدم شد. او ادامه داد تحول و تعالی در صنعت و عرصه فولاد  به شناخت دقیق مشکلات و البته حل آنها نیاز دارد؛ از این رو باید مشکلات به صورت کامل شناخته شوند تا با تحولی که به وجود آمده بتوانیم شاهد رشد و تعالی باشیم. عرضه مواد اولیه در صنعت فولاد کشور اهمیت و تاثیر بسیار بالایی دارد و شاه بیت آن نیز سنگ آهن خواهد بود که بر روند تعیین قیمت آهن موثر خواهد بود.

وی ادامه داد: در حوزه اکتشاف معادن در ایران ۱۲ هزار مجوز صادر شده که ۷۰۰۰ معدن فعال بوده و در مجموع ۵ درصد مساحت کشور را در بر میگیرد. رخصتی در ادامه سخنانش بیان کرد: به صورت متوسط عمق اکتشاف در کشورهایی که پیشرفته هستند ۲۵۰ متر بوده و برای سایر کشورهای دنیا ۸۰ متر است؛ این در حالی است که در کشور ما کمتر از ۱۰ متر بوده و همچنین راه.اندازی معدن در ایران ۷ سال طول می‌کشد و این یعنی این مقدار از زمان طول خواهد کشید تا یک معدن به محصول مورد نظر برسد.

 

کارخانه ذوب آهن در تصویر نشان داده شده است.

 

او اذعان داشت: در کشور پهنه‌های سواحل دریای فراوانی وجود دارد اما ظرفیت‌های کافی برای بهره‌گیری از کشتی‌های اندی ماکس و پانوماکس نداریم. به عبارتی تجهیزات و تاسیساتی که کشور ما دارد به یک تحول و اصلاح اساسی نیازمند است. در دنیا کشتی‌های ۴۰۰ هزار تنی مشغول فعالیت هستند و به سبب سرشکن کردن هزینه‌ها، کرایه حمل و نقل هم به صورت چشمگیری کاسته می‌شود. مدیرعامل کارخانه ذوب آهن اصفهان بیان کرد: ظرفیت بسیار خوبی در کشور برای حمل و نقل ریلی وجود دارد اما با این حال ایراداتی نیز بر آنها وارد است. استان یزد به هاب ریلی صنعت کشور مبدل شده و ظرفیت‌های مناسبی نیز دارد. در کل به علت‌های مختلفی مانند: آسان شدن حمل و نقل و کم شدن هزینه جابجایی پدافند غیر عامل و... این صنعت بزرگ در کشور طی سال‌های آینده باید پیشرفت‌های قابل توجهی را به دست آورد. رخصتی تاکید کرد: ظرفیت تولید کوره بلند دنیا ۷۵ درصد است و در کشور ما این موضوع برعکس است. موضوع انرژی سبب شده تا صنعت کشور ما به سوی کوره پیش برود؛ اما کوره بلند، هم فولاد تمیز و مناسبی را تولید خواهد کرد و به همین دلیل لازم است تا در ارتباط با کوره بلند اطلاعات مناسبی به دست آورد.

این کنگره در قالب دو پنل با موضوعات صنعت فولاد و معدن چگونگی ورود به فناوری‌های نوین نسل چهارم صنعت و فلسفه توسعه نقش راه جهش اقتصاد برگزار شد.

تاریخ انتشار: چهارشنبه 05 بهمن 1401
برچسب ها :
اشتراک گذاری
دیدگاه کاربران 0 دیدگاه
گرفت
آسان و آنلاین
آدرس: تهران، پارک علم و فناوری تربیت مدرس
شماره تماس :
02128424838
برای اطلاع از آخرین قیمت های به روز محصولات میتوانید ما را در شبکه های اجتماعی دنبال کنید.
درباره گرفت

گرفت (آهن پرتال)؛ به‌روزترین مرجع استعلام قیمت آهن آلات و کالاهای فولادی است که با مقایسه نرخ محصولات ارائه شده، توسط فروشندگان مختلف بازار، کمک می‌کند تا بتوانید بدون هدر رفت زمان، خریدی مطمئن و آسوده را با بهترین قیمت ترجمه نمایید.

enamad