تولید اسلب فولاد هرمزگان نشان داده شده است.

یک ذخیره معدنی قابل توجه در استان هرمزگان به فولاد هرمزگان واگذار خواهد شد

اخبار
شنبه 26 آذر 1401

 فولاد هرمزگان احتمال دریافت یک ذخیره معدنی را جهت تامین مواد اولیه دارد و از این رو برای تامین مواد اولیه به مشکلی بر نخواهد خورد. به گزارش ماین نیوز، شرکت فولاد هرمزگان در سال ۱۳۸۷ در زمینی به مساحت ۹۵ کیلومتر مربع در استان هرمزگان و در ۱۳ کیلومتری بندرعباس احداث شده است. این کارخانه ظرفیت اسمی یک و نیم میلیون تن اسلب را داراست که با اجرای طرح‌های توسعه‌‌ای به سه میلیون و ۲۰۰ هزار تن خواهد رسید و قیمت اسلب نیز در ادامه این روند تغییر خواهد نمود. این شرکت دارای یکی از پیشرفته‌‌ترین کارخانه‌های تولید فولاد در کشور است و با مزیت‌‌های خاصی که نسبت به دیگر شرکت‌‌های فولادی دارد، می‌تواند به یکی از کلیدی‌‌ترین فولادسازان ایران در سال‌های آینده تبدیل شود. نزدیکی به آب‌‌های آزاد برای صادرات بیشتر و آسان‌‌تر با هزینه‌های حمل و نقلی کمتر یکی از مهم‌ترین مزیت‌‌هاست.

عطاءالله معروفخانی مدیرعامل فولاد هرمزگان با اشاره به تسهیل تامین مواد اولیه و احتمال واگذاری یک ذخیره معدنی به فولاد هرمزگان و گفت: 

در حوزه مواد اولیه امسال با توجه به برنامه‌‌ریزی‌‌های صورت گرفته برای تامین پایدار مواد اولیه، تقریبا تمام برنامه‌ها بدون مشکل انجام پذیرفت. به همین دلیل در سال جاری شاهد ثبت چهار رکورد تولید در فولاد هرمزگان بودیم آخرین رکورد تولید ما در آبان ماه سال جاری با تولید ۱۵۴ هزار و 567 تن تختال رخ داد و این یک رکورد تاریخی به شمار می‌‌آید.

وی در ادامه گفت : با همکاری استاندار و رئیس سازمان صمت استان هرمزگان، یک ذخیره معدنی بزرگ سنگ آهن به فولاد هرمزگان واگذار خواهد شد تا مسیر تامین مواد اولیه این شرکت تسهیل گردد.

 

تولید اسلب در کارخانه فولاد هرمزگان به تصویر کشیده شده است

 

وی ادامه داد: در حوزه انرژی به علت مشکلاتی که دولت در تامین برق و گاز داشته و دارد، برای رفع این مشکلات ، در نیروگاه هنگام سرمایه‌‌گذاری انجام می‌‌دهیم که با انجام آن تا دوسال آینده مشکلی برای تامین برق نداشته باشیم. برای تامین گاز هم فولاد مبارکه برخی پروژه‌های سرمایه‌‌گذاری در حوزه تامین گاز انجام داده است تا در سال‌های آتی فولاد مبارکه و زیرمجموعه‌های آن گاز را به صورت پایدار دریافت کنند.

معروفخانی سرمایه انسانی را بزرگ‌ترین سرمایه فولاد هرمزگان دانست و ادامه داد: امسال به نخستین شرکت فولادی تبدیل شدیم که برای کارگران پیمانی و رسمی شرکت فولاد هرمزگان، صندوق درمان کارگران را افتتاح کردیم. با افتتاح این صندوق در صورت ابتلای کارگران به بیماری، تمام هزینه‌های درمان به آن‌ها پرداخت خواهد شد.مدیرعامل فولاد هرمزگان در پاسخ به این سوال که ارتباط این شرکت با دانشگاه‌ها در چه سطحی قرار دارد، عنوان کرد: فولاد هرمزگان در ارتباط با دانشگاه‌های معتبر کشور پیشتاز است و در حوزه دانش‌‌بنیان جزو شرکت‌‌های پیشرو بوده است. در همین راستا با ۱۴ شرکت دانش‌بنیان ارتباط مستقیم داریم تا بتوانیم برخی از مشکلات تولید فولاد را به صورت علمی و کاملا داخلی برطرف کنیم. بومی‌‌سازی همواره برای ما در اولویت بوده است و به دنبال داخلی کردن تجهیزات و علوم روز دنیا بوده‌‌ایم‌‌. اعتقاد ما بر این است که با توجه به نخبگان جوان کشور و استفاده از دانش روز می‌توان با تحریم‌های ظالمانه‌‌ای که علیه ایران وضع شده است مقابله کرد. با توجه به این دیدگاه بسیار خوب عمل کرده‌‌ایم.

وی با اشاره به آغاز عملیات احداث طرح‌های توسعه‌‌ای در فولاد هرمزگان ادامه داد: بعد از سال‌هایی که از تاسیس فولاد هرمزگان می‌‌گذرد برای نخستین بار، بهمن سال گذشته آغاز عملیات احداث طرح بزرگ احیای مستقیم یک میلیون و ۷۲۰ هزارتنی سیمین هرمز و طرح ۹۰۰ هزار تنی احیا مستقیم فولاد هرمزگان ، مخازن ذخیره آهن اسفنجی ۳۰ هزارتنی و کارخانه تولید اکسیژن را آغاز کردیم که امیدوار هستیم در کوتاه‌‌ترین زمان ممکن به بهره‌‌برداری برسند و قیمت آهن و محصولاتش را تحت تاثیر قرار دهد. امسال نیز دو طرح جدید، پروژه های مهم توسعه ای دیگر ما افزایش ظرفیت از یک میلیون و ۵۰۰ هزار تن به ۳ میلیون و ۲۰۰ هزار و پروژه تولید نورد خواهند بود. که به زودی آغاز عملیات احداث آن ها نیز اعلام خواهند شد. این پروژه‌ها از فناوری‌‌های روز دنیا برخوردار خواهند بود.

معروفخانی در پایان به صادرات‌‌محور بودن فولاد هرمزگان پرداخت و اظهار کرد: 

همان‌گونه که مستحضرید فولاد هرمزگان صادرات‌محور است. این شرکت در کنار آب‌‌های آزاد بنا شده است. از محل تولید فولاد تا بندرگاه و محل بارگیری، کمتر از ۵ کیلومتر فاصله وجود دارد. همین مزیت‌‌ها ما را ملزم می‌کند تا تولید را افزایش داده و به تبع آن صادرات را رونق ببخشیم. امسال با وجود تمام مشکلات موجود در حوزه انرژی، توانسته‌‌ایم 7 درصد افزایش تولید نسبت به سال گذشته را در کارنامه خود ثبت کنیم و امیدواریم تا پایان سال روند صعودی را حفظ کنیم و به مشکلی از نظر تامین انرژی و مواد اولیه نخوریم. 

دیدگاه یا سوال خود را به اشتراک بگذارید