دامپینگ روسیه در بازار، باعث رکود در بازار آهن آلات ایران شده است.

رکود فولاد ایران با دامپینگ روسیه

اخبار
دوشنبه 14 آذر 1401

براساس گفتگویی با یکی از کارشناسان صنعت فولاد:

تحریم‌های شدید علیه صنایع مختلف روسیه فرصت مناسبی بود که می‌توانست سهم روسیه از بازار فولاد را روانه جیب تولیدکنندگان ایرانی فولاد کند اما متاسفانه با تعلل مدیران بالادستی، این فرصت از دست رفت و همان اتفاقی که در حوزه نفت به دلیل تخفیف‌های سنگین روسیه به مشتریان افتاد، حالا در حوزه فولاد نیز رخ داده و صنعت فولاد ایران را با رکود مواجه کرده است.

میثم دارابی در گفتگو با خبرنگاران مطرح کرد: 

زمانی که جنگ روسیه علیه اوکراین آغاز شد، برخی‌ها، این جنگ را فرصتی برای دستیابی ایران به بازارهای جدید صادراتی دانستند که متاسفانه بر خلاف برآوردهای پیشین، این فرصت‌ها به واسطه سیاست‌های تخفیفی روسیه تبدیل به تهدیدی جدید علیه بازارهای صادراتی ایران شد و نه تنها مقصد صادراتی جدیدی پیدا نکردیم بلکه در شرف از دست دادن بازارهایی هستیم که پیش از این سهمی در آن داشتیم.

وی با توجه به اینکه مقوله جنگ به خصوص در منطقه غرب آسیا و جنگ‌های پی‌درپی که در این منطقه رخ می‌دهد نمونه‌ای مناسب از فرصت‌های اقتصادی ناشی از جنگ است که اتفاقا کشورهای مختلف را از چهار گوشه دنیا به نان و نوایی رساند، اضافه کرد: 

کشور ایران به واسطه ثبات امنیتی در منطقه مناقشه برانگیز غرب آسیا همواره یکی از شانس‌های نخست در کسب سهم اقتصادی در بازار کشورهای جنگ‌زده بود؛ اما به دلایل مختلف حتی با وجود اینکه قیمت میلگرد و سایر محصولات ایران بسیار نسبت به نسخه های خارجی بهتر است، این فرصت همواره از دست رفته است.

 

قیمت میلگرد به دلیل دامپینگ روسیه در بازار دچار تغییر و نوسان شده است.

 

به گفته این فعال بازار فولاد، یکی از آخرین فرصت‌هایی که در پی جنگ می‌توانست شانسی مناسب برای اقتصاد ایران ایجاد کند، جنگ روسیه علیه اوکراین بود که متاسفانه به دلیل سیاست‌های اقتصادی روسیه برای حفظ صادرات خود در زمان جنگ از دست رفت و حتی تبدیل به تهدیدی بر علیه صنایعی نظیر نفت و فولاد ایران شد.

دارابی تصریح کرد: 

نفت و فولاد هر دو از نیازهای اساسی کشورهای جهان محسوب می‌شود که اتفاقا ایران و روسیه نیز هر دو از بزرگترین تولیدکنندگان جهانی این دو ماده هستند. برهمین اساس، تحریم‌های شدید علیه صنایع مختلف روسیه فرصت مناسبی بود که می‌توانست سهم روسیه از بازار فولاد را روانه جیب تولیدکنندگان ایرانی فولاد کند اما متاسفانه با تعلل مدیران بالادستی، این فرصت از دست رفت و همان اتفاقی که در حوزه نفت به دلیل تخفیف‌های سنگین روسیه به مشتریان افتاد، حالا در حوزه فولاد نیز رخ داده و صنعت فولاد ایران را با رکود مواجه کرده است.

دارابی در پایان متذکر شد: 

هر چند استفاده از بسیاری از فرصت‌های اقتصادی جنگ روسیه علیه اوکراین برای ما از دست رفته است اما هنوز روزنه‌هایی برای بازار صادراتی ایران وجود دارد که لازم است با جدیت پیگیری شود تا وضعیت قیمت آهن در بازار داخلی متعادل شود.

دیدگاه یا سوال خود را به اشتراک بگذارید