مجتمع فولاد سبا به تصویر کشیده شده است.

دستیابی به بیشترین میزان بهره‌ وری انرژی در مجتمع فولاد سبا

اخبار
جمعه 04 آذر 1401

مدیر انرژی و سیالات فولاد سبا، با اشاره به مسئله کمبود انرژی در جهان، از موفقیت این مجموعه در افزایش بهره‌وری مصرف انرژی، کاهش هزینه‌ها و ارتقای سودآوری یاد کرد. وی افزود:

با توجه به محدود بودن منابع انرژی در سطح جهان، مصرف انرژی در صنعت فولاد که یکی از اصلی‌ترین صنایع به حساب می‌آید، همواره مورد توجه بوده و به کمک شاخص شدت مصرف انرژی، عملکرد این صنعت در زمینه بهره‌وری انرژی مورد ارزیابی قرار می‌گیرد. اهمیت این شاخص تا این حد است که در اغلب کشورهای صنعتی استانداردهای ملی و یا بین‌المللی در این خصوص تدوین شده است.

همچنین افزود: در کشور ما نیز استاندارد ملی شماره INSO9653 با عنوان «معیارهای مصرف انرژی در فرآیندهای تولید آهن و فولاد» تدوین و ابلاغ شده است. به همین منظور و در راستای افزایش بهره‌وری مصرف انرژی، کاهش هزینه‌ها و ارتقای سودآوری، پیرو خط‌مشی سازمان مبنی بر «استفاده بهینه از منابع طبیعی و انرژی» با حمایت مدیریت ارشد مجتمع فولاد سبا و تلاش مجدانه کارکنان قسمت‌های مختلف، فعالیت‌های چشمگیری در زمینه افزایش بهره‌وری انرژی برنامه‌ریزی و اجرا گردیده است.

کاهش 13 و 10 درصدی مصرف انرژی در واحدهای احیا مستقیم و فولادسازی

علیرضا ناظریان، رئیس دفتر فنی انرژی سیالات سبا نیز افزود: در واحد احیا مستقیم فولاد سبا پس از بررسی راهکارهای مختلف و برگزاری جلسات متعدد کارگروه انرژی، با افزایش میزان تولید روزانه و ماهانه، کاهش هدررفت و پایش مستمر فرایند، در 6 ماه نخست سال 1401، شدت مصرف انرژی الکتریکی به 115 کیلووات ساعت به ازای هر تن آهن اسفنجی رسید که کاهش مناسبی در حدود 13 درصد نسبت به سال گذشته داشت. این رقم علاوه بر اینکه نشان‌دهنده رعایت استاندارد ملی ایران است، کمترین میزان از زمان راه‌اندازی این واحد به شمار می‌آید و بر نوسانات قیمت آهن نیز موثر بوده است.

 

محصولات مجموعه فولاد سبا در حال بسته بندی، نشان داده شده اند.

 

همچنین در واحد فولادسازی و ریخته‌گری سبا، شدت مصرف برق به‌عنوان اصلی‌ترین منبع انرژی در 6 ماه نخست سال به 697 کیلووات ساعت بر تن مذاب رسید که حدود 10 درصد نسبت به سال گذشته کاهش داشته و کمترین میزان در 5 سال گذشته است.

به گفته رئیس دفتر فنی انرژی و سیالات مجتمع فولاد سبا، این دستاورد از این جهت مهم است که کاهش شدت مصارف انرژی خطوط تولیدی منجر به کاهش هزینه‌های تولید حتی در صورت ثبات قیمت انواع ورق و افزایش سودآوری شرکت می‌شود و علاوه بر آن، در استفاده بهینه از منابع طبیعی، کاهش آلودگی و حفاظت از محیط زیست نیز تاثیر بسزایی دارد.

کاهش مصرف انرژی کوره‌های قوس الکتریکی با تغییر گرید از کم‌کربن به متوسط‌ کربن

علی زاهدی‌منفرد، مهندس فرایند مجتمع فولاد سبا نیز گفت: 

با تلاش و زحمت کارکنان مجتمع فولاد سبا و یاری خداوند، شاهد کاهش مصرف انرژی کوره‌های قوس الکتریکی این مجتمع با تغییر گرید از کم‌کربن به متوسط‌کربن بودیم. علاوه بر این، افزایش کیفیت آهن اسفنجی در تأمین کربن شارژ در اثر افزایش کربن اکسس تا مرز 1.7 درصد، تامین آهن اسفنجی تا مرز 97 درصد کل شارژ کوره‌ها، اجرای پروژه‌های مربوط به کنترل و تولید هوشمند سرباره و افزایش کیفیت سرباره پفکی و شارژ اتومات آهن اسفنجی و کنترل فرایند اپراتوری موجب کاهش مصرف انرژی و افزایش تولید شده است که در این بین، تقویت روحیه کار گروهی و حمایت مدیریت مجتمع، همراه با کاهش توقفات پایین‌دستی و توقفات اضطراری نسوز از نکات قابل‌توجه این اقدام مشترک است.

بنابراین گزارش، سعید مرادی خیرآبادی، مهندس فرایند مجتمع فولاد سبا افزود: در واحد احیا مستقیم فولاد سبا که تولید آهن اسفنجی را بر عهده دارد، پس از بررسی راهکارهای مختلف و برگزاری جلسات متعدد کارگروه انرژی، افزایش میزان تولید روزانه و ماهانه، کاهش هدررفت و پایش مستمر فرایند، تنظیم بار کمپرسورهای احیا مستقیم وست پوینت‌های آن‌ها و اجرای پروژه انتقال و نمایش اطلاعات مربوط به تجهیزات پر مصرف انرژی در HMI، در شش ماه نخست سال 1401، شدت مصرف انرژی الکتریکی به مقدار 115 کیلووات ساعت به ازای هر تن آهن اسفنجی رسیدکه کاهش چشمگیری را تجربه کرده است.

دیدگاه یا سوال خود را به اشتراک بگذارید