0آخرین بروزرسانی:دوشنبه 30 آبان 1401

شرکت ذوب آهن اصفهان برای کاهش مصرف آب، برنامه‌های ویژه‌ای در نظر دارد. خرید پساب شهرهای اطراف، احداث تصفیه خانه به روز و مجهز، بازچرخانی و تصفیه آب در سیکل‌های گردشی، تعویض برج‌های خنک‌کننده با برج‌های هیبریدی و تعویض برج‌های حرارتی به برج‌های خشک برای تولید برق از برنامه‌های ذوب آهن اصفهان برای کاهش مصرف آب است. 

 ایرج رخصتی مدیرعامل ذوب آهن اصفهان از کاهش وابستگی این شرکت به زاینده رود به حد آب شرب در سال های آتی خبر داد. رخصتی با بیان این که ذوب آهن اصفهان از بدو تاسیس مدیریت مصرف آب را در دستور کار داشته است، گفت: به ویژه در دو دهه اخیر پیشرفت های خوبی در کاهش مصرف آب اتفاق افتاده است.

مدیرعامل شرکت افزود: 

با اجرای پروژه های مختلف و بازچرخانی آب، هیچ گونه خروجی پساب از کارخانه نداریم که خشک بودن لاگن های شرق جاده فولادشهر به زرین شهر گواه بر این امر است.

وی با بیان این که مصرف ۲۰ متر مکعب آب برای تولید یک تن چدن در این کارخانه به ۴ متر مکعب کاهش یافته است، گفت: برای مدیریت بهینه مصرف آب، تصفیه خانه مجهزی با به روزترین تجهیزات دنیا در دست احداث است که با بهره برداری از آن در سال آینده، پساب شهر و روستاهای فلاورجان تصفیه خواهد شد.

مدیرعامل کارخانه ذوب آهن اصفهان با تأکید بر تعامل حداکثری و همسویی با نیاز های جامعه و مدیریت بهینه مصرف آب، تصریح کرد: ذوب آهن از سال ۱۳۴۴ حق آبه تخصیص یافته ای دارد اما بر اساس مسئولیت اجتماعی خود کمتر از ۴۰ درصد از این حق آبه را استفاده کرده ایم و در چند سال آینده نیز برداشت آب از زاینده رود را به میزان آب شرب مورد نیاز کاهش خواهیم داد.

 

تولیدات ذوب آهن اصفهان به تصویر کشیده شده است.

 

علیرضا رضوانیان معاون برنامه ریزی و توسعه شرکت نیز با بیان این که ذوب آهن اصفهان برای جمع آوری و تصفیه پساب شهرهای اطراف بیش از دو هزار میلیارد تومان سرمایه گذاری کرده است، گفت: با این سرمایه گذاری، پساب های منطقه پس از جمع آوری به تصفیه خانه فیزیکی و پس از آن نیز به تصفیه خانه بزرگ و مجهز در دست احداث هدایت خواهد شد که این مقدار پساب بیش از نیمی از آب مورد نیاز کارخانه را تامین خواهد کرد.

وی این مقدار آب را در بهره برداری از فاز اول این تصفیه خانه قابل تحقق دانست و افزود: با بهره برداری از فازهای بعدی تصفیه خانه بزرگ ذوب آهن اصفهان، آب مورد نیاز کارخانه بدون وابستگی به زاینده رود تأمین خواهد شد.

مهدی دانشمند مدیر آبرسانی شرکت نیز، گفت: بازچرخانی و تصفیه آب در سیکل‌های گردشی برای کاهش مصرف آب موثر است.تعویض برج‌های خنک کننده با برج‌های هیبریدی و تعویض برج‌های حرارتی به برج‌های خشک برای تولید برق از برنامه‌های بلند مدت ذوب آهن اصفهان برای کاهش مصرف آب است. با کمک این تغییرات قیمت آهن و مقاطع تولیدی این کارخانه نیز تحت تاثیر واقع می‌شود.

مدیر آبرسانی شرکت با بیان این که برای کاهش مصرف آب، ذوب آهن برای اولین بار ده سال پیش پساب شهر زرین شهر را که ۶۰ لیتر بر ثانیه است به شرکت انتقال داد گفت: در طی قراردادی با شرکت آب و فاضلاب، پساب حدود ۱۱روستای فلاورجان به تصفیه خانه فولادشهر انتقال یافته و پس از تصفیه به ذوب آهن منتقل خواهد شد.

تاریخ انتشار: دوشنبه 30 آبان 1401
برچسب ها :
اشتراک گذاری
دیدگاه کاربران 0 دیدگاه
گرفت
آسان و آنلاین
آدرس: تهران، پارک علم و فناوری تربیت مدرس
شماره تماس :
02128424838
برای اطلاع از آخرین قیمت های به روز محصولات میتوانید ما را در شبکه های اجتماعی دنبال کنید.
درباره گرفت

گرفت (آهن پرتال)؛ به‌روزترین مرجع استعلام قیمت آهن آلات و کالاهای فولادی است که با مقایسه نرخ محصولات ارائه شده، توسط فروشندگان مختلف بازار، کمک می‌کند تا بتوانید بدون هدر رفت زمان، خریدی مطمئن و آسوده را با بهترین قیمت ترجمه نمایید.

enamad