0آخرین بروزرسانی:چهارشنبه 18 آبان 1401

افزایش نرخ سنگ آهن آسیا پس از چندین روز متوالی در روز دوشنبه هفتم نوامبر متوقف شد. پلتس بهای هر تن سنگ‌آهن دریایی عیار ۶۲درصد تحویل بنادر شمالی چین را با کاهشی ۱۱/ ۰درصدی برابر ۹۵/ ۸۷دلار به ازای هر تن ارزیابی کرد. کاهش تمایل متقاضیان برای خرید محموله‌های دریایی سنگ‌آهن و کاهش حاشیه سود واردات این محصول از مهم‌ترین دلایل این عقبگرد نرخ سنگ آهن و در نتیجه قیمت آهن بود. کمیسیون ملی بهداشت جمهوری خلق چین شایعه کاهش محدودیت کرونایی در این کشور را رد کرد و اعلام شد دولت چین تغییری در سیاست کرونا صفر نمی‌دهد؛ به این ترتیب امیدها به بازگشت اقتصاد چین به مسیر رشد از میان رفت و مجدد بر نرخ این محصول افزوده شد.

زغال در بلاتکلیفی قیمتی

 زغال‌سنگ متالورژیک آسیا تولید استرالیا در روز ابتدایی هفته جاری نوسان نرخ محدودی داشت؛ به نحوی که پلتس پریمیوم هر تن از این محصول فوب استرالیا را بدون تغییر نرخ نسبت به بهای فروش آن در روز قبل، برابر ۵/ ۳۲۰ دلار به ازای هر تن ارزیابی کرد. کاهش حضور خریداران در این بازار و لزوم وجود فرصتی برای هضم صعود نرخ این محصول که در روز جمعه چهارم نوامبر در این بازار رقم خورد، مهم‌ترین دلیل کاهش حضور متقاضیان زغال در این بازار بود. با این وجود احتمال اعتصاب از سوی کارگران معادن استرالیا به قوت وجود دارد و این موضوع می‌تواند با ایجاد عدم اطمینان در خصوص ثبات عرضه در بازار به کاهش بهای این محصول منجر شود.  پلتس برای روز دوشنبه هفتم نوامبر نیز پریمیوم زغال‌سنگ متالولورژیک آسیا سی‌اف‌آر چین را بدون تغییر نرخ برابر ۳۰۰دلار به ازای هر تن ارزیابی کرد. همچنان فولادسازان چینی به دلیل تضعیف تقاضا در بازار محصولات فولادی سعی دارند در حداقل ممکن خرید محصول خود را انجام دهند. در‌عین‌حال کاهش حاشیه سود فولادسازان چینی و حتی زیان‌ده شدن آن‌ها موضوع دیگری است که باعث فشار کاهش نرخ در این بازار می‌شود.

 

حاشیه سود مقاطع فولادی پایین آمده است.

 

مقاومت دارندگان قراضه در مقابل افت نرخ

پلتس بهای قراضه وارداتی به ترکیه در روز دوشنبه هفتم نوامبر را بدون تغییر نرخ نسبت به بهای فروش آن در هفته قبل برابر ۳۵۰دلار به ازای هر تن ارزیابی کرد. اگرچه دارندگان قراضه در این روز در مقابل کاهش قیمت مقاومت نشان دادند، اما عدم پذیرش قیمت بالاتر از سوی فولادسازان ترکیه باعث شد این محصول بدون تغییر نرخ نسبت به روز قبل در مرز ۳۵۰دلار به فروش رود. همچنان فولادسازان ترکیه فاصله میان بهای قیمت میلگرد و قراضه را غیرمنطقی و عامل زیان در تولید می‌دانند درخواست کاهش نرخ آن را دارند.

تاریخ انتشار: چهارشنبه 18 آبان 1401
برچسب ها :
اشتراک گذاری
دیدگاه کاربران 0 دیدگاه
گرفت
آسان و آنلاین
آدرس: تهران، پارک علم و فناوری تربیت مدرس
شماره تماس :
02128424838
برای اطلاع از آخرین قیمت های به روز محصولات میتوانید ما را در شبکه های اجتماعی دنبال کنید.
درباره گرفت

گرفت (آهن پرتال)؛ به‌روزترین مرجع استعلام قیمت آهن آلات و کالاهای فولادی است که با مقایسه نرخ محصولات ارائه شده، توسط فروشندگان مختلف بازار، کمک می‌کند تا بتوانید بدون هدر رفت زمان، خریدی مطمئن و آسوده را با بهترین قیمت ترجمه نمایید.

enamad