0آخرین بروزرسانی:دوشنبه 09 آبان 1401

وجیه اله جعفری، رئیس هیات مدیره ایمیدرو، در مراسم امضای تفاهم نامه معدن‌کاری سبز و فولاد سبز میان شرکت های زیرمجموعه ایمیدرو تاکید کرد: برای همگام شدن با کشورهای پیشرو در این حوزه باید از تکنولوژی های نوین استفاده کرد. همچنین در طراحی‌ها و ورود ماشین آلات معدنی تکنولوژی های مربوط به معدنکاری و فولاد سبز را مد نظر قرار داد، چرا که استفاده از تکنولوژی های قدیمی می تواند این حوزه را دچار مشکل کند.

جعفری ادامه داد: 

باید فعالیت در این زمینه را امروز شروع کنیم تا از کشورهای جهان در این حوزه عقب نمانیم و فاصله خود را با آنها به حداقل برسانیم؛ بنابراین بهتر است کار را بدون اتلاف وقت شروع کرد و چگونگی آن نیز باید از طریق این تفاهم نامه ها دنبال شود.

رئیس هیات عامل ایمیدرو اظهار کرد:

سرعت استفاده از تکنولوژی ها و فناوری های جدید و تولید آنها بسیار افزایش یافته و می تواند به کاهش قیمت تمام شده و استفاده از فناوری های جدید در همه موارد از جمله استحصال، استخراج و حتی اکتشاف کمک کند. با کمک این روش می توانیم نرخ آهن آلات تولیدی مانند قیمت میلگرد و تیرآهن را در صنایع کاهش دهیم.

ایمیدرو در کنار فولادسازان

وی افزود: ایمیدرو به عنوان وظیفه اصلی خود، آغازگر این موضوع است و در کنار مجموعه های فولادی قرار دارد تا بتوان بازار بهتری در داخل و خارج از کشور، با ارزش افزوده بیشتری داشته باشیم.

رئیس هیات عامل ایمیدرو خاطرنشان کرد: 

زنجیره فولاد ایران، نسبت به سایر زنجیره های مواد فلزی رشد مناسبی داشته و به لحاظ تکنولوژی، بومی سازی، توازن و سرمایه گذاری وضعیت مطلوب تری دارد.

وی با اشاره به چشم انداز تولید 55 میلیون تن فولاد تا سال 1404 افزود: در حال حاضر ظرفیت تولید فولاد کشور 45 میلیون تن و تولید این محصول در کشور نیز حدود 30 میلیون تن در سال است که این نشان از توانایی محقق ساختن هدف ایجاد ظرفیت 55 میلیون تنی- طبق برنامه تا سال 1404 - است.

 

رییس هیئت مدیره ایمیدرو تاکید داشت که از فناوری های نوین در فولاد باید استفاده شود.

 

جعفری گفت: امروز زنجیره فولاد با طرح جامع فولاد (که توسط ایمیدرو راهبری شده است) وضعیت و توازن مطلوب تری دارد. این در حالی است که در کنار تامین مواد اولیه باید به فولادسبز به عنوان یکی از دغدغه های آتی این صنعت توجه کرد.

وی ادامه داد: قطعا در آینده با وضع مالیات بر تولیدات فعلی فولاد و نیز توجه به موضوع کربن و ضایعات صفر، باید توجه به فولاد سبز، مسائل محیط زیستی، کاهش قیمت تمام شده و افزایش بهره وری را مدنظر قرار داد.

تولید 2 میلیون تن کربن در بخش فولاد و آلومینیوم

غلامرضا ملاطاهری مدیر آموزش، پژوهش و فناوری ایمیدرو نیز در این مراسم اظهار کرد:

باتوجه به اهمیت کربن زدایی در سال های آتی، دستیابی به فناوری تولید سبز ضرورتی انکار ناپذیر است. وی افزود: حدود 7درصد از انتشار کربن در جهان مربوط به تولید فولاد است و طبق مطالعه صورت گرفته توسط ایمیدرو، میزان تولید کربن در حوزه فولاد و آلومینیوم 2 میلیون تن در است که تا سال 1409 به 18 میلیون تن افزایش خواهد یافت.

ملاطاهری ادامه داد: با در نظر گرفتن پروتکل های بین المللی و مباحث مربوط به مالیات کربن در سال های آتی، توجه به این موضوعات و برنامه ریزی لازم در این حوزه، از الزامات اساسی صنایع معدنی است که ایمیدرو با جدیت آن را دنبال خواهد کرد. با کاهش میزان تولید کربن در حوزه فولاد با روش تولید سبز، می توانیم امیدوار باشیم، میزان آلودگی هوا در شهرهای صنعتی کاهش یابد و ظرفیت تولید را بالا ببریم.

تاریخ انتشار: دوشنبه 09 آبان 1401
برچسب ها :
اشتراک گذاری
دیدگاه کاربران 0 دیدگاه
به‌روزرسانی لحظه‌ای قیمت‌ها
مقایسه قیمت‌ها
ارتباط مستقیم با تامین‌کنندگان
پشتیبانی آنلاین و تلفنی
امکان ارائه فاکتور رسمی

گرفت، پلی میان تامین‌کنندگان و خریداران

گرفت؛ به‌روزترین مرجع استعلام قیمت آهن آلات و کالاهای فولادی است که با مقایسه نرخ محصولات ارائه شده، توسط تامین کنندگان مختلف بازار، کمک می‌کند بتوانید بدون هدر رفت زمان، خریدی مطمئن و آسوده و با بهترین قیمت را تجربه کنید.

image