کمبود انرژی از موانع رسیدن به افق 1404 در صنعت فولاد

کمبود انرژی از موانع رسیدن به افق 1404 در صنعت فولاد

اخبار
یکشنبه 30 امرداد 1401

بسیاری بر این باورند که صنعت فولاد دوران رشدی را سپری می کند، بنابراین کشوری با تولید حدود 30 میلیون تن فولاد می تواند رتبه دهم را در بین کشورهای تولیدکننده داشته باشد و این نشان از روند رو به رشد صنعت فولاد ایران دارد. ایران امروز جایگاه خوبی در بین کشورهای تولیدکننده فولاد دارد. بهرام سبحانی، رئیس انجمن تولیدکنندگان فولاد گفت: 

ایران در صورت ایجاد شرایط مناسب و ورود به چرخه تولید با ظرفیت 40 میلیون تن، قطعا به رتبه هشتم تولید فولاد جهان خواهد رسید.

وی به مشکلات و محدودیت‌های پیش روی صنعت فولاد اشاره کرده و می‌گوید: 

این صنعت با چالش‌های اساسی چون محدودیت دسترسی به گاز در فصل زمستان، برق در فصل تابستان، بازارهای صادراتی و وضع مقررات لحظه‌ای مواجه است به طوری‌که مانع رسیدن این صنعت به افق چشم انداز ۱۴۰۴ شده است.

 

کارخانه های فولادی در هنگام تابستان و کمبود انرژی با کاهش تولید محصولات فولادی مواجه هستند.

 

سبحانی عنوان کرد: 

بخشی از محدودیت‌های این صنعت همچون کمبود مواد اولیه، مستمر و بخشی دیگر همچون محدودیت‌های برق است. در افق ۱۴۰۴ قرار است به تولید ۵۵ میلیون تن فولاد برسیم، در حالی‌که امروز برای تولید ۳۰ میلیون تن فولاد، کمبود برق داریم و این نشان می‌دهد با هر کمبود برق در شبکه سراسری، اولین فشار به صنعت فولاد وارد می‌شود، چراکه مصرف بالایی داشته و محدودیت‌های فولاد می‌تواند کمبودهای بخش خانگی را جبران کند. نرخ محصولات فولادی به دلیل کمبود برق و انرژی افزایش می یابد؛ مثلا قیمت میلگرد ممکن است افزایش یابد.

رییس انجمن تولیدکنندگان فولاد اظهار کرد: 

در حال حاضر ظرفیت‌های لازم برای تولید این صنعت ایجاد شده و نزدیک به ۴۵ میلیون تن سرمایه‌گذاری انجام شده است.

وی با بیان اینکه گلوگاه‌های این صنعت مشخص است، گفت: از تامین مواد اولیه گرفته تا بخش انرژی و بحث صادرات از جمله گلوگاه‌های این صنعت به شمار می‌رود و اگر نتوانیم با توجه به افزایش تولید، صادارات لازم را انجام دهیم با مشکلات اساسی مواجه خواهیم بود.

سبحانی با تاکید به اینکه صنعت فولاد کشور بر خلاف دنیا براساس گاز و برق طراحی شده است، افزود: 

در ایران به دلیل وجود گاز و برق به عنوان دو منبع انرژی قابل دسترس و رقابتی، صنعت فولاد بر این اساس پایه‌ریزی شده است. بنابراین، زمانی که محدودیت گاز و برق برای این صنعت اعمال می شود تولید با کاهش مواجه شده، شرکت‌های زیان ده شده و مشکلات متعدد بنگاه‌های اقتصادی و تولیدی را تهدید و سرمایه‌گذار با مشاهده این وضعیت انگیزاه‌ای برای سرمایه‌گذاری در صنعت فولاد ندارد.

رییس انجمن تولیدکنندگان فولاد درباره ساخت نیروگاه برای صنعت فولاد گفت: 

اگر می‌خواهیم صنعت فولاد و مابقی صنایع انرژی‌بر را دایر کنیم باید جهش اساسی را در ایجاد نیروگاه‌های جدید داشته باشیم. وزیر نیرو صنایع را تشویق کرده تا در بخش فولاد سرمایه‌گذاری کنند. فولادی‌ها هم شرکت‌های بزرگی هستند که منابع خود را بر بحث ایجاد نیروگاه به کار گرفته اند تا وابستگی خود را به برق کشور به حداقل برسانند اما ایجاد یک نیروگاه ۵۰۰ تا هزار مگاواتی به ۲ تا ۳ سال زمان ساخت احتیاج دارد.

 

کمبود نیروی برق، از عوامل موثر بر کاهش تولید فولاد است.

 

به گفته این مقام مسئول؛ اگر سرمایه‌گذاری‌ها با سرعت لازم انجام شود، می‌توان گفت تا ۳ سال آینده می‌توان برق صنعت فولاد کشور را توسط سرمایه‌گذاران آن تامین کرد.

سبحانی در ادامه با اشاره به محدودیت‌های بین المللی در بازارهای صادراتی خاطرنشان کرد: 

با توجه به محدودیت های بین‌المللی موجود، خوشبختانه تولیدکنندگان با سیاست‌ها و تدابیری همچون دور زدن تحریم‌ها، صادرات از طریق شرکت‌های خارجی و وصول پول و غیره بر این مشکلات فائق بیایند.

وی در نهایت یادآور شد که برای رفع برخی از تاخیرها نیازمند برنامه ریزی مناسب در دولت جدید، وزارت نیرو و همچنین برنامه ریزی برای تشویق سرمایه گذاری در تولید برق هستیم. انتظار داریم دولت و مجلس در این خصوص نگاهی معقول و منطقی داشته باشند و شرایطی را فراهم کنند تا تولیدکنندگان بتوانند مازاد تولید خود را بدون محدودیت صادر کنند که علاوه بر درآمدزایی، ارز نیز تامین شود.

دیدگاه یا سوال خود را به اشتراک بگذارید