0آخرین بروزرسانی:سه‌شنبه 21 تیر 1401

در اواسط هفته سوم تیرماه 1401 شاهد ثبات بازار آهن در بخش‌های داخلی و خارجی هستیم اما همچنان کمبود تقاضا فشار سنگینی به تولیدکنندگان محصولات فولادی آورده است.

روز گذشته قیمت روزانه آهن‌آلات در قالب مبادی فروش ثابت اعلام شد و بسیاری از آهن‌فروشان بدون تغییر قیمت محصولات خود را عرضه کردند، اگرچه برخی نوسانات جزئی در تعدادی از مبادی فروش به ویژه در بازار میلگرد مشهود بود. بازار ارز نیز نوسان جزئی افزایشی داشت اما همچنان در کانال ۳۱ هزار تومانی بود که در پایان روز گذشته هر دلار آمریکا در بازار آزاد به قیمت ۳۱ هزار و ۷۰۰ تومان مبادله شد؛ به نظر می‌رسد با انتشار خبر سفر بایدن به خاورمیانه شاهد نوسانات نرخ دلار در روزهای آتی باشیم.

بررسی وضعیت نرخ محصولات فولادی در روز‌های پایانی تیر 1401

همانطور که انتظار می‌رفت نخستین روز کاری پس از تعطیلات بازار آهن راکد و بی‌رمق بود، قیمت‌ها غالبا ثابت اعلام شد و خرید و فروش چشمگیری هم مشاهده نشد. بازار میلگرد مطابق معمول نوسانات متعددی داشت به این صورت که علاوه‌بر کاهش ۱۰۰ الی ۲۰۰ تومانی در بسیاری از شرکت‌ها، با ثبات قیمت نیز همراه بود. نرخ متوسط میلگرد آجدار وزن استاندارد روز گذشته در بازه ۱۶ هزار و ۶۰۰ الی ۱۷ هزار و ۷۰۰ تومان برآورد شد. قیمت پروفیل آهن و انواع لوله‌های داربستی، گازی و ... با ثبات نسبی همراه بودند؛ قوطی پروفیل ضخامت ۲ میلیمتر در بازه ۲۲ هزار و ۵۰۰ تومان الی ۲۳ هزار و ۸۰۰ تومان برآورد شد. نرخ نبشی و ناودانی ایرانی نیز مانند اغلب محصولات فولادی در اکثر شرکت‌ها با ثبات قیمت عرضه شد.

 

بررسی وضعیت بازارآهن در اواخر تیرماه 1401

 

قیمت انواع ورق‌های سرد و گرم مانند ورق سیاه و ورق استیل و همچنین نرخ روز ورق روغنی، گالوانیزه و رنگی نیز بدون تغییر اعلام قیمت شدند. قیمت تیرآهن در بخش کیلوفروشی تقریبا با ثبات همراه بود، برخی از شرکت‌ها اعلام قیمت نکردند و در برخی از شرکت‌ها نیز کاهش ۲۰۰ الی ۴۰۰ تومانی مشاهده شد، در بخش شاخه‌فروشی نیز قیمت‌ها تقریبا ثبات داشت. با توجه به اینکه اوضاع بازار داخلی آرام است اما برخی با القای کمبود تیر ذوبی مانع از ریزش نرخ این محصول شده‌اند به طوری که بین میلگرد و تیرآهن فاصله قیمتی محسوسی ایجاد شده است.

براساس گزارش‌ها قیمت پایه تیرآهن در هفته گذشته ۱۶ هزار تومان و نرخ پایه یک سبد دارای تیر ۱۴ حدود ۱۶ هزار و ۲۰۰ تومان الی ۱۶ هزار و ۴۰۰ تومان ثبت شد که با تحویل دو ماهه، تمام شده آن به ۱۷ هزار و ۴۰۰ تومان می‌رسد. روز گذشته تیرآهن سایز ۱۴ حدود ۱۹ هزار و تیر سایز ۱۶ حدود ۱۸ هزار و ۵۰۰ تومان قیمت گذاری شد. با توجه به اینکه نرخ شمش در هفته گذشته ۱۳ هزار و ۹۵۰ تومان برآورد شده بر اساس فرمول نرخ تیر در هفته جاری با ۱۴ درصد فاصله قیمتی، باید حدود ۱۵ هزار و ۹۰۰ تومان اعلام قیمت شود.

از طرفی با توجه به اینکه نرخ شمش حدود ۱۸۰ تومان ریزش داشته است، قیمت آن و همچنین میانگین قیمت تیرآهن باید کمتر از نرخ‌های اعلامی هفته گذشته باشد، اما آنچه در بازار مشاهده می‌شود وجود حباب ۲ هزار تومانی در تیر سایز ۱۴ و حباب ۵ هزار تومانی تیر سایز ۳۰ و ۱۶ و ۲۴ است که عمده علت آن را می‌توان در کمبود عرضه و تحویل سایزهای گفته شده و سوءاستفاده برخی شرکت‌ها از این شرایط جست‌وجو کرد.

عرضه کافی سایزهای ۱۴، ۱۶، ۲۰ و ۳۰ یکی از راهکارهای ایجاد آرامش در بازار و رفع القای کمبود این محصول است که به ایجاد حباب مثبت به سود مصرف‌کننده و توزیع‌کننده‌های کوچک منجر خواهد شد.

وضعیت نوسانات بازار فولاد 

 در هفته جاری که فعالیت بازار آهن از وسط هفته آغاز شده است، بعید به نظر می‌رسد نوسانات چشمگیری رخ دهد، از طرفی دیگر با توجه به اینکه بازارهای جهانی با افت شدید قیمت‌ها و رکود مواجه هستند و رشد اقتصادی چین هم روند کندی دارد، نمی‌توان انتظار داشت که بازار داخلی رو به افزایش باشد.

از طرفی دیگر باید دید انتشار خبر سفر بایدن به خاورمیانه و عربستان و افزایش فشارها بر ایران، چه نتیجه‌ای برای ما در بر خواهد داشت، ضمن اینکه اخبار قطعی برق هم بی‌اثر شده و دیگر نمی‌توان کمبود برق را دستاویزی برای افزایش قیمت‌ها قرارداد. در کنار این عوامل با عرضه و تحویل کافی تیرآهن ذوبی در روزهای آتی، شاهد تعدیل نرخ این محصول و بهبود اوضاع بازار خواهیم بود.

براساس گزارش‌ها امروز دو فوریت لایحه ضد تورمی دولت در مجلس بررسی خواهد شد؛ به همین دلیل در این زمینه سخنگوی وزارت صمت اظهار کرد:

 اگر لایحه ضد تورمی دولت تصویب شود تورم و هزینه‌های تولید کاهش خواهد یافت. براساس لایحه مذکور، حقوق گمرکی مواد اولیه، ماشین‌آلات و تجهیزات تولیدی و قطعات از ۴ درصد به یک درصد کاهش خواهد یافت.

همچنین طبق این لایحه ۷۰ درصد وارداتی که به طور مستقیم با تولید در ارتباط است مشمول کاهش حقوق گمرکی خواهد شد. گفتنی است با تصویب این لایحه حدود ۲۸ میلیارد دلار درآمد بودجه‌ای دولت کاهش می‌یابد که می‌توان با انتشار و فروش اوراق مالی این هزینه را تامین کرد ولی با کاهش هزینه ترخیص تولید، کنترل تورم نیز افزایش خواهد یافت.

و نکته آخر اینکه: احتمال می‌رود در 21 تیر 1401 حدود 243 هزارتن محصولات فولادی در بورس کالا عرضه شود که این محصولات شامل: ورق گالوانیزه، شمش بلوم، ورق گرم، سنگ آهن و …عرضه شود. 

تاریخ انتشار: سه‌شنبه 21 تیر 1401
برچسب ها :
اشتراک گذاری
دیدگاه کاربران 0 دیدگاه
گرفت
آسان و آنلاین
آدرس: تهران، پارک علم و فناوری تربیت مدرس
شماره تماس :
02128424838
برای اطلاع از آخرین قیمت های به روز محصولات میتوانید ما را در شبکه های اجتماعی دنبال کنید.
درباره گرفت

گرفت (آهن پرتال)؛ به‌روزترین مرجع استعلام قیمت آهن آلات و کالاهای فولادی است که با مقایسه نرخ محصولات ارائه شده، توسط فروشندگان مختلف بازار، کمک می‌کند تا بتوانید بدون هدر رفت زمان، خریدی مطمئن و آسوده را با بهترین قیمت ترجمه نمایید.

enamad