تلاش‌های بی ثمر وزارت صمت برای اصلاح قیمت‌ها

تلاش‌های بی ثمر وزارت صمت برای اصلاح قیمت‌ها

اخبار
شنبه 11 تیر 1401

در یک ماه اخیر شاهد کاهش میزان تقاضا محصولات فولادی، در بخش‌های مختلف بازار بودیم. این اتفاق شوک سنگینی به بورس کالا و بازار آهن وارد کرد و بازار را به جایی رساند که دیگر تحلیل آن غیر ممکن شود. خبر‌ها و شایعات مختلفی درباره قیمت آهن آلات پخش شدند اما همچنان وزارت صمت در تلاش است تا بازارذوب اهن را اثبات برساند.
پس از ریزش مکرر قیمت روز آهن آلات از ابتدای هفته تا پایان آن، روز گذشته شاهد نوسانات متعدد در بازار آهن و فولاد بودیم. در کنار کاهش قیمت مقاطع طویل در اکثر مبادی فروش، افزایش جزئی نرخ برخی محصولات مشهود بود، همچنین برخی نیز بدون تغییر قیمت محصولات خود را عرضه کردند.

بازار ارز نیز پس از افت قیمت دلار و ورود به کانال ۳۰ هزار تومانی، روز گذشته نیز با انتشار خبر عدم پیشرفت مذاکرات برجام، مجددا افزایش یافت و به کانال ۳۱ هزار تومان برگشت، به طوری که هر دلار آمریکا در بازار آزاد به قیمت ۳۱ هزار و ۱۵۰ تومان مبادله شد. نوسانات دلار و برخی بازارهای دیگر در حالی تحت تأثیر اخبار مذاکرات برجام است که قرار نبود نتایج به معیشت مردم گره زده شود و بازارها را تحت تأثیر قرار دهد.

بررسی وضعیت نرخ‌گذاری محصولات فولادی مختلف 

به رغم استمرار کاهش نرخ آهن در عمده شرکت‌ها، هیچ خبری در بازار نیست، تقاضای مصرفی با رکود مواجه است و معامله‌ای انجام نمی‌شود.
در همین رابطه روز گذشته نرخ روز میلگرد آجدار عمدتا ثابت اعلام شد ولی کماکان در برخی شرکت‌ها قیمت‌ها در حال کاهش بود که رقم آن از ۱۰۰ الی ۵۰۰ تومان برآورد شد. به این ترتیب نرخ میلگرد استاندارد روز گذشته از ۱۶ هزار و ۶۰۰ الی ۱۷ هزار و ۷۰۰ تومان اعلام قیمت می‌شد. قیمت تیرآهن با اینکه در بخش شاخه‌فروشی ثابت و بدون تغییر بود اما در بخش شاخه‌فروشی افزایش قیمت ۲۰ الی ۳۰ هزار تومانی در برخی شاخه‌های پرفروش ذوب آهن اصفهان مشاهده شد که روندی خلاف سایر محصولات در پیش گرفته بود. قیمت روز ورق سیاه نیز به همین ترتیب اعلام شد، به طوری که در اغلب شرکت‌ها با افزایش ۲۰۰ الی ۳۰۰ تومانی همراه بود اما نرخ روز ورق گالوانیزه، رنگی و روغنی عمدتا ثبات قیمت داشتند.

 

وزارت صمت در تلاش است تا قیمت محصولات فولادی در بازار آهن را اصلاح کنذدئ

 


نرخ روز نبشی و ناودانی نیز علاوه‌بر کاهش ۱۰۰ الی ۳۰۰ تومانی در چند شرکت، عمدتا با ثبات اعلام قیمت می‌شد، همچنین نرخ روز لوله داربستی، مانیسان و .. و انواع قوطی پروفیل نیز در اکثر شرکت‌ها ثابت اعلام شد.
نوساناتی که بررسی شده در شرایطی است که تقاضا همچنان با رکود مواجه است و دلیل آن را می‌توان در بازه دوهفته‌ای جست‌وجو کرد که قیمت‌ها افزایشی بود، چرا که نوسانات نرخ دلار، قطعی برق، کاهش عرضه محصولات در بورس و القای کمبود محصول، خریدار نیز به‌دلیل ترس از افزایش بیشتر قیمت‌ها، محصول مورد نیاز خود را با قیمتی بالاتر تهیه کرد. همچنین مقاطع عرضه شده در بورس کالای روز گذشته نیز چندان استقبالی نداشت و تنها نیمی از محصولات که حدود ۴۱ درصد بود معامله شدند، به طوری که در حوزه ناودانی هیچ معامله‌ای انجام نشد و میلگرد نیز با ۱/۸ درصد رشد بیشتر نسبت به نرخ پایه، حدود ۱۵ هزار و ۲۲۳ تومان به فروش رسید.
نتیجه معاملات بورس دیروز ثبت فاصله ۱۵/۵ درصدی قیمت میلگرد و شمش بود. ضمن اینکه به دلیل پیشنهاد نرخی پایین‎تر از قیمت پایه برای ناودانی، این محصول از روی تابلو بورس کالا حذف شد.

تلاش‌های بی‌فایده وزارت صمت 

همانطور که بیان شد نوردسازان در پی رایزنی با وزارت صمت در پی جلوگیری از سقوط بیشتر قیمتها هستند، در همین زمینه شنیده‌ها حاکی از آن است که روز گذشته جلسه کارگروه مدیریت بازار وزارت صمت با هدف بالا بردن توان رقابت فولاد کشور برگزار شد که طی هفته آتی برای تصویب شدن به وزیر صمت ارائه می‌شود.
همچنین می‌باستی به این موضوع نیز اشاره کرد که جایگزین شدن ارز نیمایی با دلار سنا تاثیر بسیار زیادی بر روی نرخ گذاری محصولات فولادی داشت و احتمال می‌رود که قیمت محصولات فولادی مجدد بالا برود. 

دیدگاه یا سوال خود را به اشتراک بگذارید