سازندگان مسکن ملی به دلیل افزایش قیمت میلگرد و سیمان از ساخت این طرح انصراف دادند.

سازندگان مسکن ملی به دلیل افزایش قیمت میلگرد و سیمان از ساخت این طرح انصراف دادند.

اخبار
چهارشنبه 08 تیر 1401

یکی از سازندگان اصلی طرح مسکن ملی از انصراف بسیاری از دیگر سازندگان این طرح به علت افزایش بی رویه قیمت میلگرد و سیمان خبر داد. ایرج رهبر که یکی از افراد شناخته شده در حوزه احداث مسکن در کشور است، طی گفتگویی اعلام کرد که با این وضعیت قیمت در بازار، ساخت مسکن دولتی برای سازندگان چیزی جز ضرر نیست.

چرا برخی پیمانکاران از پروژه نهضت ملی مسکن انصراف دادند؟

ایرج رهبر در گفتگویی اظهار کرد: 

نرخ مصالح ساختمانی در سال جاری رشدهای سنگینی را تجربه کرد. اوایل امسال هر تن سیمان فله حدود ۶۰۰ هزار تومان بود که هم‌اکنون به یک میلیون و ۸۰۰ هزار تومان رسیده و در واقع ۲۰۰ درصد افزایش یافته است. قیمت میلگرد از کیلویی ۱۳۰۰ تومان به حدود ۲۰ هزار تومان رسیده است.

وی افزود:

اینکه قیمت سیمان به یکباره طی حدود دو ماه سه برابر شد فقط به علت محدودیتهای برق نیست. به بهانه انرژی گران می‌کنند اما یکی از دلایل اصلی این افزایش قیمت‌ها بورس‌بازی در بازار سیمان است. می‌گویند حدود ۱۵ نفر در این بازار حضور دارند که سیمان را به صورت کلی خریداری و با قیمت‌های مدنظر خودشان در بورس عرضه می‌کنند.

 

با افزایش قیمت میلگرد، سازندگان پروژه مسکن ملی از این طرح استعفا دادند.

 

وی با اشاره به سایت ۵۰۴ واحدی شهریار که در آن فعالیت دارد گفت:

فعلا با هر زحمتی شده پروژه شهریار را سرپا نگه داشته‌ایم اما بدهکاری ما به مصالح‌فروشان یواش یواش دارد زیاد می‌شود. مرتب تماس می‌گیرند و پول می‌خواهند. فعلا عمده کار ما در بخش سیمان و میلگرد است. کار ما صنعتی است و تونلی کارمی‌کنیم که باید هر روز یک سقف بزنیم.

اگر مصالح برسد سرعت عمل بالا می‌رود. اما با این وضعیت ممکن است مجبور شویم کار را متوقف و تعداد کارگران را کم کنیم. یعنی ظرفیت کار پایین می‌آید که منجر به طولانی شدن پروژه و تورمهای آتی می‌شود.

رهبر یادآور شد:

مسئولان وزارت راه و شهرسازی باید فکری به حال سازندگان نهضت ملی مسکن کنند؛ ابتدا گفتند کارت اعتباری صادر می‌کنیم و مصالح را مستقیما از کارخانه بگیرید. ولی مساله بورس‌ بازی که آمد خیلی به پروژه لطمه زد. عرضه مصالح ساختمانی مثل سیمان در بورس و محصولات فولادی مثل میلگرد و تیرآهن باعث می شود تا افراد خاصی بتوانند این مواد اولیه را با قیمت مناسب تهیه کنند، اما ما برای پیش برد پروژه ها مجبوریم قیمت تیرآهن و میلگرد را بیشتر از مقدار عرضه بورس بپردازیم و این مسئله باعث می شود تا ساخت مسکن ملی برای ما سودی نداشته باشد.

دیدگاه یا سوال خود را به اشتراک بگذارید